„Trianonnal bűnt követtek el a magyarsággal szemben”

A nemzet összetartozik, és a megmaradásnak az a záloga, hogy képesek vagyunk fellépni az igazságtalansággal szemben is – emelte ki Simicskó István.

tt
2012. 06. 04. 18:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A honvédelmi tárca államtitkára ünnepi beszédében kifejtette: „a trianoni békediktátummal” gyakorlatilag halálra ítélték Magyarországot, bűnt követtek el a magyarsággal szemben és az egész emberiséggel szemben. Az első világháborút lezáró „diktátumból” pedig egyenes út vezetett a második világháború borzalmaihoz, több tíz millió ember halálához – mutatott rá.

Utalva arra a vitára, hogy ez a nap gyásznap vagy ünnepnap, azt mondta: az adja az igazi felülemelkedett erőt mindenki számára, ha erre a napra nem gyásznapként tekintenek. Ez egy ünnepnap, a nemzet igenis összetartozik, mert bárki rajzolhat és húzhat ceruzával határokat, képesek vagyunk továbbra is összefogni, és a nemzet a megmarad – fogalmazott az államtitkár, kiemelve: az a záloga a megmaradásnak, hogy képesek vagyunk az igazságtalansággal szemben is fellépni.

Simicskó István felidézte, hogy még a kormány megalakulása előtt megalkották a nemzeti összetartozás napjáról szóló törvényt. Igyekeztünk lelki adósságainkat számba venni, és törleszteni azokat – mutatott rá, megjegyezve: az előző kormányok olyan örökséget hagytak hátra morális, pénzügyi és gazdasági értelemben, amelyet csak úgy lehet leküzdeni, ha a „lelki többlet is megvan”. Szólt a kettős állampolgárságról szóló törvényről is, és azt mondta: ezt a gesztust végre meg kellett tenni határon túl élő nemzettársaink felé.

Rétvári Bence, a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára – aki az Országgyűlés elhúzódó hétfői ülése miatt az eredeti tervekkel ellentétben nem tudott részt venni a rendezvényen – az MTI-nek kiemelte: a magyar külpolitikát mindig befolyásolni fogja az, hogy a körülöttünk lévő államok hogyan viszonyulnak az ott élő magyar kisebbségekhez.

2004-ben Magyarország azért is csatlakozott az Európai Unióhoz, hogy a határok átjárhatóvá váljanak, és az unió alapjogi védelmet adjon a határon túli magyaroknak – mondta a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke.
Továbbra is elvárás, hogy az unió álljon ki a magyarokért, és autonómiatörekvéseiket is úgy támogassa, mint más nyugat-európai kisebbségeket – hangsúlyozta a parlamenti államtitkár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.