A kormányfő ezt a Fidesz–KDNP hétfő délelőtti frakcióüléséről távozóban közölte újságírókkal. Orbán Viktor azt is kérte a nemzetgazdasági minisztertől, hogy az így megszülető előterjesztések egy részét legkésőbb szerda délutánig, egy másik részét pedig július 9-éig nyújtsa be a parlamentnek, így a Ház úgy kezdheti meg a nyári szünetet, hogy a kis- és középvállalkozások, az 55 évnél idősebbek, a 25 évnél fiatalabbak munkáját, valamint a fizikai munkát végzőket segítő javaslatok már az Országgyűlés előtt fekszenek. Hozzátette ugyanakkor, hogy ezeket a fontos programokat nem lehet egyetlen évre bevezetni, hanem 3-4 éves programokban kell gondolkodni. Rogán Antal a témával kapcsolatban tartott sajtótájékoztatóján elmondta: „pontos összeget a szerdai egyeztetést követően tudunk mondani, de nem néhány milliárd forintban gondolkozunk”.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e minderre keret és honnan, a miniszterelnök azt válaszolta: „ne szaladjunk előre, ezt majd szerdán, illetve július 9-án meg fogjuk látni”. Megjegyezte ugyanakkor, örül annak, hogy a Fidesz-frakció nem „egy az egyben” fogadta el a kormány 2013-as költségvetésitörvény-javaslatát, hanem – miközben jónak ítélte azt – jelezte, van néhány olyan fontos társadalmi cél, amelyet a büdzsének meg kell valósítania.
Ismert, Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető korábbi tájékoztatása szerint a kormánypárti képviselőcsoport védelmet kér a kabinettől az 55 év feletti, a 25 év alatti és a képzettséget nem igénylő munkakörben dolgozóknak, tehercsökkentést sürget az ötmillió forint alatti bevételű önfoglalkoztató mikrovállalkozásoknak, továbbá azt kéri, a kormány érvényesítsen területi elvet a beruházási adókedvezményeknél, a nehezebb helyzetben lévő régiókat segítve ezzel.
Tartópillérek
A 2013-as büdzsé a stabilitás és a szerkezetátalakítás költségvetése – ezt Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára mondta az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságában, a jövő évi büdzséről szóló törvényjavaslat hétfőn megkezdett vitájában. Kifejtette: a jövő évi költségvetési törvényjavaslat 1,6 százalékos növekedéssel számol, az export növekedését 8,8 százalékra tervezi a kormány, a behozatal várhatóan 8 százalékkal bővül. A jelentős eurózónabeli bizonytalanságok miatt a költségvetést jelentős tartalékokkal állították össze, így például az Országvédelmi Alap tartalékát százmilliárd forintban határozta meg a kormány. Az államháztartási hiány a GDP 2,2 százaléka lesz. Az egészségügyben a tervezett béremelések fedezetét a jövedéki adók területén várható adóemelés nyújtja majd. A bizottság amellett, hogy vitára alkalmasnak találta a jövő évi költségvetésről szóló előterjesztést, egyhangúlag támogatta a jegybanktörvényhez beadott törvénymódosító javaslatot.
Annyit vállalhasson, amennyi a tényleges támogatottsága
A kormányfő beszélt arról is, az egyházak által működtetett intézmények ügyét nem tekinti sem ideológiai, sem vallási kérdésnek. Mint mondta, a szociális és az oktatási ügyekért felelős miniszter, Balog Zoltán és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes közös javaslatot készít az arányosság érdekében, vagyis hogy egy egyház ne vállaljon jelentősen több intézményt annál, mint amennyi a tényleges támogatottsága az országban, ellenkező esetben ugyanis az adott felekezet hitéletben elfoglalt szerepe és a hitélet alapján nyújtott szolgáltatások mértéke elválik egymástól. „Arányosságot és mértéktartást kell majd szem előtt tartani” – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Közölte, mindezt egy szabály fogja rögzíteni, és így nem kell attól tartani, hogy egy-egy kisebb befolyással rendelkező egyház a tényleges szellemi hatása alapján vett súlyához képest sokkal nagyobb arányú intézményfenntartást vállal. „A kettőnek valahogyan kézen fogva kell járnia” – fogalmazott a miniszterelnök.
Mint mondta, a szociális és oktatási ügyekért felelős miniszter, Balog Zoltán és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes közös javaslatot készít az arányosság érdekében, vagyis hogy egy egyház ne vállaljon jelentősen több intézményt annál, mint amennyi a tényleges támogatottsága az országban, ellenkező esetben ugyanis az adott felekezet hitéletben elfoglalt szerepe és a hitélet alapján nyújtott szolgáltatások mértéke elválik egymástól.
„Ha valaki tárgyalni akar, akkor tárgyal”
Orbán Viktort arról is faggatták az újságírók, hogy az új jegybanktörvény-módosítás parlamenti elfogadása elég lehet-e az IMF-tárgyalások megkezdéséhez. Erre a kormányfő azt mondta, hogy szerinte a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való tárgyalások a magyar kormány és a magyar törvényhozás részéről már sokkal korábban is megkezdődhettek volna. „A magyar jegybank függetlensége, összevetve más európai országok szabályozásával, mindig is az élvonalba tartozott; tehát a mostani módosításoktól függetlenül a jegybank függetlensége eddig is garantálva volt Magyarországon, tehát ez az én fejemben sohasem jelentette a tárgyalások megkezdésének valódi akadályát” – közölte, hozzáfűzve, hogy „ha valaki tárgyalni akar, akkor tárgyal”.
Arra az újságírói kérdésre, hogy Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkárnak a korábbi nyilatkozatai után van-e helye a Fidesz-frakcióban, a pártelnök-miniszterelnök azt felelte: „most ott ült”.
Az új büntető törvénykönyvről (Btk.) szólva – amelyről a tervek szerint hétfő este szavaz az Országgyűlés – Orbán Viktor arra kérdésre, miszerint tart-e attól, hogy Áder János köztársasági elnök a zárószavazás előtti módosítások miatt esetleg „visszadobja” a Btk.-t, azt mondta: nem számít arra, hogy gond lenne a benyújtott módosító indítványokkal a kódex államfői ellenjegyzésekor. Kijelentette: az új Btk. rendkívül fontos, súlyosabb büntetéseket helyez kilátásba a korábbi törvénykönyvnél, és egyértelműen az áldozatok és a becsületes emberek oldalára áll, az önvédelem lehetőségét pedig jelentősen kiterjeszti, vagyis nagyban hozzájárul a családok személyes és anyagi biztonságához.