Orbánék nagyobb súlyt adhatnak a választásoknak

Nemcsak a választóktól, hanem a pártoktól is elvárja az eddiginél nagyobb aktivitást az előzetes regisztráció intézménye.

MNO
2012. 07. 27. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2014-től csak az vehetne részt az országgyűlési választásokon, aki előtte hivatalosan is jelzi ez irányú szándékát, erről elvi döntést is hozott a Fidesz elnöksége – erősítette meg a Magyar Nemzet értesülését Kósa Lajos. Orbán Viktor pedig a közrádióban mondta el: Magyarországon eddig az állam választói névjegyzéket állított össze és saját adatbázisából indult ki, ezt most megfordítják, így aki a választásokon részt akar venni, annak fel kell iratkoznia, és ha ezt megteszi, akkor a jelöltállítás első pillatanától kezdve minden információt, ajánlástevési lehetőséget megkap. Orbán közölte azt is: a feliratkozás több hónapig tart majd, mindenki tudni fog róla, és könnyű lesz megoldani a feladatot. Arra a felvetésre, hogy lesznek, akik elfelejtkeznek majd erről, a kormányfő azt mondta: úgy gondolja, ha valaki az ország számára egyik legfontosabb döntésben részt kíván venni, akkor „annyit igazán megtehet”, hogy a maga részéről a szándékot jelzi.


Tanácskozás, vitatkozás

Nem ez az első olyan intézkedéstervezet, amellyel egy újfajta demokráciafelfogás meghonosodást szorgalmazza a kormány. A választók részéről hasonló közéleti aktivitást „vár el” a nemzeti konzultáció intézménye. Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa a munkahelyteremtéssel összefüggő kérdésekkel kapcsolatos konzultáció kapcsán fejtette ki: a választóknak feltett kérdéseknek azért ugrottak neki az ellenzéki pártok, mert ők „a liberális demokrácia szellemében vetik el a kezdeményezést, mondván, hogy a döntések előkészítésének a helye a parlament”. Az elemző szerint a kormány viszont inkább az állampolgári közösség tagjainak összetartozás-tudatára kívánja alapozni a demokráciát, és úgy látja: „ezzel szemben sem vethető fel érv”.

A Méltányosság elemzője úgy véli, hogy a második Orbán-kormány „nyilvánvalóan arra törekszik”, hogy az állampolgárokban olyan érzést alakítson ki: számára fontos az egyszerű emberek véleménye, szemben az előző Gyurcsány- és Bajnai-kormányokkal, amelyek a szakértőiségnek biztosítottak előnyt. Paár szerint a jelenlegi kormány a nemzeti konzultáció kezdeményezésével közelítené Magyarországot a deliberatív demokráciához (tanácskozó, nyilvánosan vitatkozó), ha „a magyar politikai kultúra nem tartaná fogságban a kormányt éppúgy, ahogyan az ellenzéket”.

A pártokat is megmozgatja

Az intézkedések közé sorolható az a májusi, kormányfői javaslat is, amely azt indítványozta, hogy 2013-ban és 2014-ben a parlamenti pártok ne részesüljenek költségvetési támogatásban, helyette a politikai erők inkább alapozzák büdzséjüket adományokra és tagdíjra. Ennek kapcsán jegyezte meg a Nézőpontok blogban Fodor Csaba elemző, hogy a „pártok számára egyébként is racionálisnak tűnhet a kisebb egyéni adományokból minél többet gyűjteni, hiszen ezáltal sokkal jelentősebb számú választóval létesíthetnek valós idejű kapcsolatot”, vagyis ez a módszer is alkalmas lehet arra, hogy aktívabb politizálásra bírja a polgárokat. Az MNO ki is számolta, hogy az embereknek 600-800 forintot kellene befizetniük kedvenc pártjuknak évente. Fodor emlékeztetett arra is, hogy a 2010-es választáson két olyan új párt is bejutott az Országgyűlésbe, amely korábban nem részesült a parlamenti pártokhoz hasonló költségvetési támogatásból.

Az előzetes regisztráció kapcsán pedig Boros Bánk Levente mondta el az MNO-nak, hogy a javaslat alapvető vívmánya, hogy nagyobb súlyt ad a választásoknak. A politológus ezt azzal indokolja, hogy az előzetes regisztráció egyfajta szűrő, amely azoknak adja meg a lehetőséget a választáson dönteni, akik a „szó jó értelmében véve” folyamatosan politizálnak, tájékozódnak. Boros úgy látja, hogy jelenleg korai lenne az esélylatolgatás, hogy 2014-ben a regisztráció intézménye kinek is kedvezne, de úgy fogalmazott, praktikusan azoknak a politikai erőknek, akiknek erős társadalmi bázisuk van, és kiépített infrastruktúrájuk. Az elemző ennek kapcsán megjegyezte, hogy ez a javaslat nemcsak a választóktól, hanem a pártoktól is elvárja az eddiginél nagyobb aktivitást. „Kétszer kell mobilizálni ugyanis a bázisukat, először hogy regisztráljanak, utána pedig hogy elmenjenek szavazni, ehhez pedig tartani kell a kapcsolatot a támogatókkal” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.