A legjobbkor jött az emelés

Az egészségügyi alapellátás alapfinanszírozásának 14 százalékos emelése egyes praxisok esetében a fenntarthatóságot jelentheti.

PR
2012. 08. 31. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindig lehet azt mondani valamire, hogy kevés – fogalmazott Balogh Sándor, akinek a közlése szerint a most bejelentett alapellátási bevételnövekedés a mértékét illetően az elmúlt 20 évet tekintve benne van az első ötben. A tavasszal bejelentett, az egészségügyi dolgozók anyagi helyzetének rendezésének első köréből a háziorvosok kimaradtak. Szócska Miklós egészségügyi államtitkár azóta többször megígérte, hogy a következő lépésben az alapellátás is sorra kerül.

Növelik a finanszírozást

Szócska csütörtökön jelentette be, hogy már novembertől 14 százalékkal növelik az egészségügyi alapellátás alapfinanszírozását. A mostani intézkedés a háziorvosok, a védőnők és a fogászati ellátások (területi ellátási kötelezettséggel rendelkező, alapellátást nyújtó fogászati szolgálatok, területi ellátási kötelezettség nélküli fogászati szolgálatok és a fogászati szakrendelések) körét érinti.

Balogh szerint az alapellátást érintő kormányzati bejelentés egy fontos gesztus a szakma számára, egy olyan ígéret, amelynek reális alapja van. Ez a bevételnövekedés nem fog minden gondot megoldani, de ez akkor is egy olyan többlet, amely a háziorvosi praxisok működését könnyebbé, az ellátás minőségét jobbá teheti – szögezte le.

Az emelés mértékét kevesellte az MSZP, az LMP és a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke is. Selmeczi Kamill, a Fakoosz Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke egy csütörtöki egészségügyi rendezvényen nyilvánosan mondott köszönetet az egészségügyi államtitkárnak az emelésért, de megjegyezte: szeretnék, ha már szeptemberben megkezdenék a tárgyalásokat további, akár még erre az évre vonatkozó, valamint a jövő évre és 2014-re szóló jelentős, az alapellátás helyzetét stabilizáló felzárkóztatásról.

Fontos jelzés a dolgozóknak

A Magyar Rezidens Szövetség pénteki közleményében azt írta: valóban nem elegendő az eddig bejelentett bérrendezés ahhoz, hogy megállítsák az orvosok elvándorlását és „varázsütésre” megoldódjanak a problémák, de a lépés fontos jelzés valamennyi dolgozó számára.

A Magyar Védőnők Egyesületének elnöke pénteken azt közölte, örömmel fogadták a bejelentést, hogy az alapellátás, így a védőnői szolgálat is már az idén részesül forráskiegészítésben. Csordás Ágnes megjegyezte: pályafutása alatt nem emlékszik „az egészségpolitika által tett ígéret ilyen gyors megvalósulására”.

„Első lépés”

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) is üdvözölte az egészségügyi alapellátás alapfinanszírozásának emeléséről szóló kormányzati bejelentést. A szervezet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében azt írta: köztestületük fontosnak tartja az egészségügyi alapellátásban dolgozók anyagi körülményeinek javítását, amelynek első lépése lehet az egészségügyi alapellátás alapfinanszírozásának 14 százalékos növelése.

Ugyanakkor hozzátették: az egészségügyi szakdolgozók helyzetének mielőbbi rendezése érdekében bíznak abban, hogy – a MESZK-kel történt többszörös szakmai egyeztetés eredményeként – megjelennek azok a garanciális elemek, melyek biztosítják a szakdolgozók munkabérének legalább 14 százalékkal történő emelését.

Balogh Zoltán, a MESZK elnöke csütörtökön egy szakmai kongresszuson arról beszélt, az egészségügyi ágazatban eddig megvalósított bérrendezés az egy munkaközösségben dolgozók számára jelentősen eltérő emelést jelentett, s ez olyan mértékű feszültséget okoz, amely már a betegellátásra is kihat. Hozzátette: a helyzet megoldása érdekében a MESZK az egészségügyi bérekkel kapcsolatban módosító javaslataival az egészségügyi államtitkársághoz fordult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.