Az államtitkár ismertette az állam által átvett egészségügyi intézmények – még nem véglegesen ellenőrzött – adósságállományának egyes adatait. E szerint a kincstári körbe tartozó intézmények 60 napon túli tartozása július 31-én 7,9 milliárd forint volt, míg a gazdasági társaságok lejárt szállítói állománya 8,4 milliárd forintra rúgott. Ismét felhívta a figyelmet a közös közbeszerzések – például a gáz, az áram, a gyógyszer, az eszközök – révén elérhető megtakarításra. Az egészségügy nagy vásárlóként kíván megjelenni a jövőben, ami a magyarországi iparpolitika számára is hasznos lehet – tette hozzá.
Béremelés
Mindezek mellett továbbra is dolgoznak általános forrásteremtési koncepciókon – jelezte az államtitkár, hozzátéve, hogy ezekben a következő fél-egy év során vár előrelépést. Szócska kiemelte továbbá, hogy ebben az évben – tíz év után – béremeléshez jutottak az egészségügyi szakemberek. Hozzátette, jogilag nehéz ezt megoldani, de azon dolgoznak, hogy mindenkinek jusson a béremelésből. Szócska már szerdán bejelentette: az egészségügyben végrehajtott béremelésnek jövőre lesz folytatása.
A bérrendezés első lépcsőjében augusztusban mintegy 86 ezer dolgozó, most pedig a kormány szerdai döntése értelmében nagyjából 27 ezer, az alapellátásban dolgozó szakember juthat több pénzhez még idén, a folytatáshoz szükséges fedezet pedig a jövő évre is megvan.
Köszönetet mondtak
Megköszönte az alapellátás finanszírozásának emelését a Fakoosz Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke az egészségügyi államtitkárnak a konferencián, de megjegyezte: szeretnék, ha még szeptemberben megkezdenék a tárgyalásokat a további, akár még erre az évre szóló emelésről is. Szócska erre reagálva azt mondta: ősszel mindenképpen szeretné folytatni az egyeztetéseket a háziorvosi szakmával.
Módosítás
Jelenleg Magyarországon nincs olyan fekvőbeteg-ellátó intézmény, amelynek minden osztálya megfelelne az egészségügyi ellátások új minimumfeltételeinek – mondta Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke a konferencián. Így vagy az erről szóló júniusban megjelent szabályozást, vagy a határidőt kell módosítani, ameddig meg kell felelniük az intézményeknek a minimumfeltételeknek – tette hozzá az elnök.
A fejlődés útján
Összesen 1269 intézmény és egyéb szervezet egészségügyi célú fejlesztési programja valósult meg az Új Széchenyi Terv révén uniós támogatással – jelentette be augusztus 24-én Szócska Szegeden. A betegellátás színvonalát és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeit javító fejlesztésekhez nyújtott támogatások összege megközelíti a 60 milliárd forintot.
Hamarosan felállhat a minőségügyi szakfőorvosi és szakterületi vezetői hálózat, amely az egészségügyi tevékenység minőségének értékeléséért, fejlesztéséért és a betegbiztonság szempontjainak érvényesítéséért felel majd. A nyugat-európai törekvésekkel összhangban van a kormány által indított Semmelweis Terv, amely a betegségek megelőzését helyezte középpontba.