Kolláth György alkotmányjogász egy MSZP-s rendezvényen szerdán úgy nyilatkozott, a választási rendszer átalakítása során eljöhet az a helyzet, hogy a demokratikus ellenzéknek meg kell fontolnia a választástól való távolmaradás lehetőségét. Ujhelyi István, a szocialisták parlamenti alelnöke azt mondta: ennek lehetőségét két hónappal ezelőtt diplomaták körében már megemlítette, „és nagyon komoly megütközést keltett, nem a mondandó maga, hanem annak a súlya”. A párt azóta cáfolta az esetleges távolmaradás ötletét is.
Nem sok politikai racionalitása van annak, hogy az MSZP a választások esetleges bojkottjával fenyegetőzik – mondta el az MNO-nak Lánczi Tamás, a Századvég elemzője. A politológus úgy látja, egy demokratikus rendszerben nincsen zsarolási potenciálja annak, ha egy parlamenti alakulat nem indul a választáson. A tiltakozásnak sokféle formája lehet, de ilyennel általában csak olyan országokban próbálkoznak, ahol nem érvényesülnek az alapvető parlamentáris jogok.
DK–MSZP tengely
Az ellenzéki pártok közül eddig a DK vetette fel a választások bojkottálásának lehetőségét. Gyurcsány Ferenc pártelnök tavaly novemberben – a választójogi törvény vitáját megelőzően – azt írta Facebook-oldalán: hajlik arra, hogy nem szabad részt venni a következő választáson, ha azt a Fidesz által javasolt szabályok alapján tartják meg. Lánczi erről úgy vélekedett, hogy a két szervezet személyi garnitúrája és életpályája hasonló, ezért egyáltalán nem meglepő, hogy hasonlóan gondolkoznak.
A Századvég szakértője a feliratkozásról elmondta, hogy az ellenzék azért tiltakozik ellene, mivel van egy olyan vélelmük, hogy számukra hátrányos lenne. „Elég furcsa két évvel a választások előtt erről beszélni, mivel egyelőre nem rendelkezünk semmilyen konkrét adattal, hogy a pártok szavazótáborai milyen mértékben iratkoznának föl” – hangsúlyozta Lánczi.
A politológus emlékeztetett arra, hogy a Nézőpont Intézet felmérése szerint 70 százalék ellenzi a feliratkozást, ami többek között annak következménye, hogy a bejelentését követően nem magyarázták el részletesen a pontos szabályait. A hír önálló életre kelt, amit az ellenzék megpróbál minél jobban kihasználni, mivel jól látszik, hogy a széles közvélemény ellenzi a javaslatot – zárta szavait Lánczi.
Elég különös
Az MSZP egyébként már megkezdte a felkészülést a 2014-es választásra, Mesterházy Attila pártelnök éppen két hete jelentette be, hogy mind a 106 egyéni körzetben választókerületi felelősöket nevez ki a szocialisták elnöksége szeptember végéig, többségük a párt egyéni jelöltje lehet. A szocialisták egyébként korábban még a kötelező szavazás ötletével álltak elő, aminek fényében a választási bojkott még különösebben hat.
„Rossz alternatíva a kötelező szavazás bevezetése Magyarországon, mivel így is elég alacsony a politikai kultúra szintje; ezzel szemben az állampolgári nevelésre kéne nagyobb hangsúlyt fektetni” – mondta el korábban az MNO-nak a szocik ötletéről Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ szakértője. Úgy látja, önkormányzati szinten érdemes lenne megfontolni ennek a jogintézménynek a bevezetését, mert annak már vannak hagyományai.