Mint mondta, Mitt Romney beszéde azt jelezte, az amerikai elnökválasztási kampányt, ahogyan eddig, a jövőben is a gazdaságpolitikai kérdések uralják majd. Az államtitkár szerint az Egyesült Államok előtt két nagy kihívás áll: az egyik a 16 ezer milliárd dolláros államadósság kezelése, a másik pedig a 23 millió munkanélküli nehéz helyzetének megoldása.
„A konvención elhangzott beszédek, beleértve Mitt Romney beszédét, arra világítottak rá, hogy az amerikai republikánusok válasza az adósság- és a foglalkoztatási problémára egybeesik a magyar kormány gazdaságpolitikájával – jelentette ki Szijjártó. – Az amerikai republikánusok úgy gondolják, hogy a középosztály támogatásával – ezt az adórendszeren keresztül kívánják elérni –, valamint egy ambiciózus munkahelyteremtő programmal lehet megtalálni a választ az Egyesült Államok előtt álló kihívásokra.”
Kitért arra, hogy az adósság lefaragása és a hiány csökkentése is fontos ígérete volt Mitt Romneynak, akárcsak az, hogy a munka és érdem alapján való előrejutás lesz a jövő záloga, nem pedig a kiváltságok, az Egyesült Államok így szeretné megerősíteni versenyképességét. „Fontos gondolat volt még Magyarország szempontjából az is, hogy a republikánusok, amennyiben megnyerik a választást, nagyobb figyelmet szeretnének fordítani a szövetségesekre és a barátokra” – nyilatkozott Szijjártó Péter.
IKSZ: erősödhet a térség a republikánusok győzelmével
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) szerint a transzatlanti közép-európai országok – így Magyarország is – megerősödik, ha a republikánusok a 2012-es elnökválasztáson győzelmet aratnak és visszaveszik az Egyesült Államok vezető pozícióját az átalakuló világrendben.
Stágel Bence, a szervezet elnöke, kereszténydemokrata országgyűlési képviselő és Schaller Ernő külügyi titkár állásfoglalásában kiemelte: üdvözlik, hogy Mitt Romney hivatalosan is elfogadta a republikánusok elnökjelöltségét és a konzervatív értékek iránt elkötelezett Paul Ryant választotta alelnökjelöltnek. Mint írták, az Obama-adminisztráció nem váltotta be a hozzá fűzött túlzó reményeket, az Amerikai Egyesült Államokat is sújtó gazdasági válságot nem tudta hatékonyan kezelni. Emellett úgy tűnik, hogy az átformálódó világban a demokraták akár önként le is mondanának az Egyesült Államok szuperhatalmi státusáról.
Úgy vélik, hogy a hivatalban lévő vezetés republikánus kihívói alkalmasak mind a gazdasági, mind a világpolitikai problémák kezelésére. A Romney–Ryan páros munkahelyteremtésre, adócsökkentésre és a középosztály megerősítésére irányuló programját a magyar konzervatív politikai erők is magukénak vallhatják – fejtették ki, hozzátéve: a válság azonban nemcsak a gazdasági stabilitást, hanem a tradicionális, nyugati–keresztény civilizáció értékeit is veszélyezteti.
Kitértek arra, hogy az amerikai konzervatívok hagyományosan nagyobb figyelmet fordítanak külpolitikájuk alakítása során a közép-európai régióra, ahogy ez érzékelhető volt a Reagan- és a Bush-adminisztrációk idején is. Magyarország elkötelezett híve a transzatlanti együttműködésnek, ezért a tradicionális nyugati értékek határozottabb washingtoni képviselete csak előnyére válhat a két nemzet közötti együttműködésnek. „Hisszük, hogy egy republikánusok által irányított Amerika nemcsak gazdasági és katonai, hanem értékrendbeli szövetségese is hazánknak” – zárul a kommüniké.