„A becsületes, dolgozó emberek nem mernek az utcára menni” – többek között ezzel indokolta Egyed Zsolt jobbikos képviselő, hogy miért rendezi meg pártja a Magyar Élet Menetét Miskolc Avas nevű városrészén. A politikus utalt arra is, hogy ezen a lakótelepen fogták el a közelmúltban a domonyvölgyi gyilkosság elkövetőjét. Demonstrációjukkal és fáklyás vonulásukkal a kormány figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy „hétről hétre rosszabb a közbiztonság”.
Horváth Aladár jön, a probléma marad
Horváth Aladár jogvédő azt hangoztatja, hogy a Jobbik mondvacsinált okokra hivatkozik, véleménye szerint „goebbelsi propagandájukkal szemben erőt kell felmutatni a cigányságnak”. Október 17-ére ezért ő is vonulásos demonstrációt jelentett be „A hazáért, a demokráciáért” néven, amelyet a jogvédő a cigányság közelmúltbeli „legnagyobb megmozdulásának” nevezett.
Lakatos Attila borsodi cigány vajda ennek a demonstrációnak egyáltalán nem örül. Megkeresésünkre elmondta, hogy egész nap csörög a telefonja, és azt kérdezik tőle a helybeli cigányok, hogy ő ott lesz-e ezen a rendezvényen. Ő pedig lebeszéli őket, mert nem látja semmi szükségességét annak, hogy megint olyan konfliktus alakuljon ki, mint Sajóbábonyban, ahol a vajda akadályozta meg, hogy összecsapjanak a helybéli cigányok és a gárdisták. Lakatos szerint szükségtelen, hogy „Horváth Aladár és a jogvédők ideautózzanak”, mert ők majd a rendezvényük után hazamennek, és probléma majd ott marad helyben az avasiaknak, borsodiaknak.
Gyurcsány visszatér a béke szigetére
A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció „Menet a békéért” címmel rendez vonulást, amelyhez közlésük szerint a Szolidaritás, az MSZP, valamint több hazai és nemzetközi civil szervezet is csatlakozik. Gyurcsányék úgy látják, hogy „semmi nem indokolja, hogy a Jobbik saját önös politikai érdekeit szolgáló rasszista felvonulást tartson az avasi lakótelepen”. Írja ezt az a párt, amelyik januárban be- és kiköltözéssel tarkított valóságshow-t rendezett ugyanitt. Gyurcsányék akkor terepgyakorlatnak nevezték ittlétüket, amelynek tapasztalatai alapján egy törvényjavaslatot készítettek. Ennek lényege tulajdonképpen annyi volt, hogy a bukott miniszterelnök a 2005-ben igazságosnak nevezett, Fészekrakó programja nyomán keletkezett 900 milliós kárt a második Orbán-kormánnyal hozatta volna rendbe.
A „fészekrakóknak” köszönhetően jelentősen leromlott a közbiztonság is, ezt akkor a balliberális kormányzat és holdudvara folyamatosan tagadta, rasszista uszításnak bélyegeztek minden problémafelvetést. Horváth Aladár például egy alkalommal a „béke szigetének” nevezte az Avast, ehhez képest már Gyurcsány Ferenc – akinek a program idején Horváth szociálpolitikai tanácsadója volt – is belátta, hogy történtek visszaélések a „fészekrakás” során, és hogy ezekre nem az a megoldás, hogy „rendőrt állítunk mindenki mellé”.
Újraépíteni és kétsávossá tenni a hidat
Lakatos Attila a Budapestről jövő kéretlen tanácsok helyett inkább annak a híve, hogy a helybeliek beszéljék meg a problémáikat. Emlékeztet arra, hogy ő már korábban is ezt szorgalmazta, „én már fogadtam a tanyámon korábban Vona Gábort” – mondja, hozzátéve: ő bárkivel leül egy asztalhoz, ha ez kell ahhoz, hogy a „cigányok és nem cigányok közötti hidat újraépítsük és kétsávossá tegyük”. „Munkahelyteremtésről, oktatásról és bűnmegelőzésről kellene beszélgetnünk inkább, ezek most a legfontosabbak” – mondta a vajda.
A város vezetésének van egy „nagyobb ívű terve” arra, hogy a Fészekrakó programban érintett lakásokban rend, tisztaság és nyugalom legyen – jelentette ki Kriza Ákos még augusztusban a település fideszes polgármestere. Kriza a program kapcsán folyó perekről azt mondta, hogy bár a hatósági ellenőrzéseknek köszönhetően már több mint ötvenen elköltöztek, még mindig több mint kétszáz „úgymond deviáns magatartást tanúsító család él” a fészekrakós lakásokban – mondta a miskolci polgármester, hozzátéve: a hatósági ellenőrzések mellett a miskolci városvezetésnek is van még a tarsolyában néhány megoldási lehetőség, ugyanis nem nyugszanak, „amíg rend nem lesz Diósgyőrben és az Avason”. Nánási-Kocsis Norbert, a város fideszes önkormányzati képviselője pedig egy korábbi közleményében arra emlékeztetett, hogy „a közmunkaprogram révén Miskolc kapta a legnagyobb kormányzati segítséget ahhoz, hogy a köz számára is hasznos munka legyen a visszaút a munka világába”.