Úgy építettünk lakótelepeket évtizedeken át, hogy nem voltunk tisztában azzal, hogy létre fog jönni egy nagyon más, sajátos közösség, amelyhez nem teremtettük meg a szükséges feltételeket – mondta miskolci sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc, emlékeztetve arra: ezért indítványozták határozati javaslatban a kormánynak egy mintaprogram elindítását az Avason. Ismertetése szerint konszolidálni kell a közszolgáltatók felé megjelenő tartozásokat, a lakások értékének esését, amihez nagy segítséget jelenthet maga a város. Véleménye szerint először a közüzemi díjakat kell rendezni, „a bank nem fog belehalni, ha egy lépéssel hátrébb kerül”.
A volt kormányfő – aki korábban egy időre tapasztalatszerzés céljából beköltözött egy családhoz egy avasi panellakásba – hangsúlyozta, szükség van közösségi szervezőkre, mediátorokra is, hogy a közkultúrával foglalkozó szakemberek támogassák, segítsék a lakótelepen élőket, mert e nélkül csak egy széteső közösség lesz ezen a részen. A bűncselekmények adatai alapján az Avas bűnözéssel nem fertőzöttebb terület, mint a város más részei, de az is igaz, hogy az együttélésnek vannak olyan megnyilvánulásai, amit az emberek nehezen viselnek vagy tolerálnak – érvelt a közösségi szervezők szükségessége mellett, felvetve: akár a városőrséget is újra lehetne szervezni.
„Nem lehet mindenki mellé rendőrt állítani”
A bukott miniszterelnök januári terepgyakorlatán is tartott sajtótájékoztatót, ahol lényegében már felvázolta mostani törvényjavaslatát. A 2005-ben indított Fészekrakó programot akkor is igazságosnak és jónak tartotta. Az ott történt visszaélések kapcsán úgy vélte, hogy túl egyszerű a politikusok felelősségét firtatni, és közölte: fájdalmas gúnyt űztek a botrány kapcsán a terv eredeti szándékával. „Nem lehet mindenki mellé rendőrt állítani” – jegyezte meg.
Miskolc avasi lakótelepére 2005-től, főleg vidékről sokgyermekes családok költöztek be a Fészekrakó program révén, amely használt ingatlanok vásárlása esetén jelentős állami támogatást biztosított számukra; ezt a lehetőséget használta ki egy ügyvédi iroda köré szerveződött csoport. Így 132 ingatlanhoz jutottak hozzá olyanok, akik valótlan tartalmú munkáltatói igazolást mutattak be, így természetesen sem a felvett hitelt, sem pedig a rezsit nem tudták fizetni. Az ingatlanokat megvásárlóknak csupán a gyermekek után járó szociálpolitikai támogatás jelentette az önrészt. Ezzel az eljárással az ügy 278 gyanúsítottja mintegy 900 millió forintos kárt okozott.
Gyurcsány a programról 2005 januárjában a következőt mondta: az újabb lépés az igazságosabb lakástámogatási rendszer felé azt jelenti, hogy a Fészekrakó program révén a 30, illetve a 35 év alattiaknak más-más konstrukcióban, a kormányzat jelentős támogatást nyújt a lakáshoz jutás megkönnyítése érdekében. Az „igazságosabb lakástámogatási rendszert” kihasználóknak köszönhetően pedig áldatlan állapotok uralkodtak el a lakótelepen. Megjelentek az ágyi poloskák, többen vécének használták a lépcsőházat, előfordult, hogy egy lakásban tizenöten-húszan laktak. Avasi riportunkban pedig azt mesélték nekünk az ott lakók, hogy a fészekrakók néven elhíresült beköltözők miatt eladhatatlanná váltak a telep lakásai.