A kormány segítségével az önkormányzatok megszabadulhatnak adósságterhük egy részétől – mondta Kaposvár Fidesz–KDNP-s polgármestere. Szita Károly beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzatok pénzügyi helyzete megrendült, a helyhatóságok adósságállománya 1200 milliárd forint. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a hiteleket „nem úri passzióból” vették fel, hanem feladatok ellátására.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke, a főváros XII. kerületének polgármestere arra mutatott rá, hogy nem szabad összekeverni az önkormányzatok különböző hiteleit, mert a fejlesztési kölcsön teljesen elfogadott, a folyószámlahitel pedig szükséges. A problémát a működési hitel okozza, ez lökte adósságspirálba a települések egy részét – mondta.
Töretlen szövetség
Töretlennek tartja az önkormányzati rendszer szövetségét a kabinettel és a parlamenttel Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke. Debrecen polgármestere hangsúlyozta: az önkormányzatokra mindig lehetett számítani, a helyhatóságok azonban most azt kérik a kabinettől, nyúljon hozzá a finanszírozásukhoz, és hosszú távon egy zárt rendszert hozzon létre, amellyel az önkormányzatok a folyó bevételeikkel fedezni tudják a folyó működési kiadásaikat.
Szerinte a korábbi ciklusban a szocialista Lamperth Mónikával kezdődő és Bajnai Gordonnal folytatódó önkormányzati és fejlesztési politika miatt alakult ki a helyhatóságok jelenlegi nehéz pénzügyi helyzete. Kósa Lajos úgy fogalmazott, ha valakinek borsódzik a háta akkor, amikor Bajnai Gordon újra feltűnik a színen, az éppen az önkormányzatok közössége a volt kormányfő önkormányzati, illetve fejlesztési miniszterként vallott elképzelései miatt.
Sávos adósságátvállalást tervez a kormány
A Magyar Nemzet fideszes forrásból úgy értesült: a kormány nem tervezi az önkormányzati rendszer teljes, ezerkétszáz-milliárd forintos adósságának átvállalását. A lap szombati számában arról is ír: Orbán Viktor szombaton bejelentheti, hogy az állam a háromezer fő alatti önkormányzatok adósságát veszi át, az efölötti lélekszámú településeknél pedig sávos megoldást alkalmazna a hitelállomány konszolidációjára.
Az mno.hu korábban beszámolt róla, hogy Kósa Lajos szerint a kormánynak januárig megoldást kell találnia az önkormányzatok hitelállományára, mert különben a rendszer „működőképességében megbicsaklik”.
Szeptember végén a parlament elfogadta a 2013. évi költségvetést megalapozó törvénymódosításokat. A módosítások érintik az önkormányzatok kötelességeit is.