Bajnai nem ismeri a választási törvényt?

A Haza és Haladás Egyesület elnöke megfeledkezett arról, hogy egyesületek eddig sem indulhattak az országgyűlési választásokon.

KA
2012. 10. 31. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP szándékosan valótlanul állította, hogy a Fidesz kizárná az egyesületeket a választásokból. 1990 óta csak pártok indulhatnak az országgyűlési választásokon, és ez ezután is így lesz, vagyis minden marad a régiben – ezt Selmeczi Gabriella a Fidesz szóvivője mondta egy szerdai sajtótájékoztatóján. Kifejtette: minden párt egyben egyesület is, de ez fordítva nem igaz, vagyis nem minden egyesület párt. Ha egy bejegyzett egyesület indulni akar az országgyűlési választáson – folytatta –, akkor annyi a teendője, hogy bejelenti, a jövőben pártként kíván működni, vállalva ezzel az utóbbiakra vonatkozó szigorúbb gazdálkodási előírásokat.

Mit hitt Bajnai?

Ezt vélhetően elfelejtette Bajnai Gordon, amikor szerdán Komlón, országjáró körútjának első állomásán azt mondta, az Együtt 2014 választói mozgalom ma még csak együttműködési szerződés formájában létezik. Arról, hogyan, milyen formában méretteti meg magát 2014-ben, később döntik el a mozgalmat akkor alkotó erők. A döntés későbbre halasztásának oka az is, hogy a mostani hatalom jogszabályok módosításával igyekszik nehezíteni a választásokon való részvételt – fogalmazott a politikus.
Mint ismert, egyesületek eddig sem indulhattak a választáson, így nem értjük mire gondolhatott a volt miniszterelnök, amikor a választáson való részvétel nehezítéséről beszélt. Az általa gründolt Haza és Haladás alapítvány az új választási rendszerről többször is durván csúsztatott, elferdítette a tényeket. A múlt alapján könnyen azt feltételezhetjük, hogy most is ezzel állunk szemben.

Teljes zavarra utal az is, hogy a Szabad sajtó úti „új középből" Juhász Péter, a Milla egyik főszervezője követhetetlen állításokat tesz: egyik nap azt mondja, hogy a mozgalomból nem lesz párt, másnap pedig azt, hogy mégis választási párttá alakulnak.

Rogán Antal kedden arról beszélt, hogy a „Gyurcsány–Bajnai-szövetség” visszatérése komoly veszélyt jelent a családokra nézve a bankadó és a minimálbér-csökkentés terve miatt.

Összefogás helyett nyilatkozatháborúba torkollott Bajnai Gordon új szervezete, az Együtt 2014 színre lépése – írta korábban a Magyar Nemzet. Az MSZP és az LMPis kizárólag programalapon lenne hajlandó egy esetleges együttműködésre, ám a szereplők ideológiai különbségei miatt nem látható, hogy ez a gyakorlatban miként kivitelezhető. Kuncze Gábor viszont csütörtökön közölte, a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) csatlakozik a kezdeményezéshez.

Túl korán jött Bajnai Gordon kezdeményezése, a mozgalom szétszakadhat, mielőtt bármit tenne – így látják az Együtt 2014 sorsát az amerikai üzleti-politikai napilap, a The Wall Street Journal európai kiadása által idézettek.

Ismert, Bajnai Gordon az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-i tüntetésén jelentette be az Együtt 2014 választói mozgalom megalakítását. Október 26-án hivatalossá vált, hogy kikkel alapította Bajnai Gordon az Együtt 2014 Mozgalomhoz frissen csatlakozott Haza és Haladás Egyesületet. Leginkább a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányokhoz közeli szereplők vannak a listán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.