Egyéves a megújult mno.hu: izgalmas pillanatok 2011 novemberéből + meglepetés!

Novembertől éles balliberális kritika alá került a Fidesz-KDNP által benyújtott új választási törvény, azonban az MNO kiderítette, hogy a Bajnai-féle alapítvány szakmai hibák alapján készítette el meglehetősen manipulatív modelljét.

Kovács András
2012. 10. 24. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megújult MNO indulását követően egy hónappal nyújtotta be a Fidesz–KDNP az új választási törvényt. A kormánypártoknak azért kellett új jogszabályt alkotniuk, mert még 2010-ben 199 főre csökkentették a képviselők számát, így mindenképpen változtatni kellett a korábban sokat kritizált törvényen. Mint ismert, a választási törvényt még az állampárti parlamenti fogadta el, és még a kétharmados támogatottsággal rendelkező Horn-kormány sem tudott változtatni rajta a belső viták miatt.

A téma meglehetősen közel állt hozzám, mivel többek között a szakdolgozatomat is egy budapesti kerület XX. századi választástörténetéről, és az ehhez kapcsolódó jogszabályi változásokról írtam. Éppen ezért az mno.hu volt az első hírportál, amely részletesen beszámolt például arról, hogyan változnak a budapesti körzethatárok, és esetlegesen ez milyen politikai erő számára lenne kedvező. A törvényjavaslat megjelenését követően Szigetvári Viktor Gyurcsány Ferenc volt tanácsadója, jelenleg a Bajnai Gordon által vezetett Haza és Haladás alapítvány munkatársa egy politikailag meglehetősen elfogult elemzéssel állt elő.

Az MNO a törvény benyújtását követően elsőként mutatta be, hogy alapvetően rajzolja át a fővárosi választókerületi határokat a tervezet. Csupán két olyan körzetet találtunk, ahol a történelmi múlt alapján simán nyerhetne a kormánypárt.

Ezt követően stabil jobboldali körzeteketvizionált Pesten Molnár Zsolt, a fővárosi MSZP alelnöke, aki szerint olyan átalakítások történnek az egyéni kerületek szintjén, hogy alapvetően változnak meg az erőviszonyok.

Aztán kiderült, hogy Szigetvári Viktor által készített választási térkép, és az abból levont következtetések „kreatív módon kívánnak kedvezni a szocialisták javára” – hangsúlyozta Lázár János a Bajnai Gordon által létrehozott Haza és Haladás alapítvány által készített elemzésről. Mint ismert, a tanulmány szerint 2002-ben és 2006-ban is a Fidesz nyert volna, ha az új szabályok alapján tartják a voksolást, azonban lapunk számos érdekességet fedezett fel az elemzésben.

A küzdelem folytatódott mivel Szigetvári Viktor ragaszkodott modelljük helyességéhez, és azért nem vették figyelembe az egyéni kerületekre épülő elemzésük elkészítésekor az egyéni jelöltek eredményét, mert a helyi népszerűségek nagyon ingadozóak.

Végezetül az MNO kiszámolta, hogy 2002-ben a 106 egyéni körzetből a Fidesz–MDF abban az esetben, ha az MSZP és az SZDSZ együtt indul a területi listás szavazatokat figyelembe véve, 46 helyen győzött volna, míg a balliberális erők 60 körzetben. 2006-ban pedig a Fidesz–KDNP szövetség az MSZP–SZDSZ-szel szemben 68-38-as vereséget szenvedett volna az egyéni körzetek szintjén.

Tudatosan manipuláltak

A tanulmányt alaposan megnézve az MNO volt az első hírportál, amely rámutatott annak visszásságaira és bebizonyította, hogy a szakértő több ponton is hibázott az elemzés elkészítésénél. Az általuk felállított modell szerint, ha az új szisztémában rendezték volna meg a 2002-es és 2006-os országgyűlési választásokat, akkor a Fidesz nyerte meg volna a voksolást. A modell csak a listás szavazatokat vette figyelembe, míg az egyéni jelöltre adott korábbi szavazatokkal nem foglalkozott, pedig az új választási szisztémában a képviselői helyek 54 százalékát egyéniben fogják kiosztani.

A modell ezenkívül nem vette figyelembe, hogy az új választókerületek a nagyvárosok esetében korábbi szavazóköröket vágnak ketté, amelynek száma elérte a 400-at. Egy kiélezett helyzetben pont ez a 400 szavazókör dönti el, ki alakítson kormányt, így ezek eredményének becslésre való alapozása mindenképpen nagyon erős csúsztatásra vallott. Szigetváriék nem vették figyelembe az egy forduló pszichológiai hatásait, így azt sem, hogy egy ilyen helyzetben vélhetően az MSZP és az SZDSZ választási szövetséget kötött volna egymással, így simán nyerték volna ezeket a voksolásokat.

A titkos stratégia

Az elemzés napvilágra kerülését követően azLMP-MSZP-DK tengely kiegészülve a hazai balliberális sajtóval és később a nemzetközi lapokkal teljes támadást indított, és kritika nélkül vették át a Bajnai-alapítvány manipulációit. Az MNO ezekben a hónapokban folyamatosan felhívta ezekre a figyelmet, és kiválóan mutatja állításaink helyességét, hogy sem az alapítvány, sem a különféle politikusok még helyreigazítást sem követeltek a portálunktól.

Az elmúlt egy évben különféle intenzitással ismét előkerültek Szigetváriék csúsztatásai, de a választási eljárási törvény vitája óta teljesen más síkra kerültek a kritikák. Az ellenzék és különösen az MSZP azóta felismerte, hogy az új szisztéma inkább számukra kedvez, és ezért a nyilvánosságra került titkos stratégia szerint annak lehetőségeit próbálják kihasználni.

 

Gyurcsány randija az MNO-val

2011. október 23-a nemcsak az MNO, hanem a magyar baloldal történelmében is hatalmas változást hozott. Persze-persze: utóbbi esetben október 22-e a helyes dátum, hiszen ekkor jelentette be a Vasas sportcsarnokban Gyurcsány Ferenc, akkor csak mezei MSZP-tag és Facebook-felhasználó, hogy platformját, a Demokratikus Koalíciót önállósítja, és új pártot, no meg persze frakciót csinál belőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.