Bokáig érő vérben is ellátta a forradalom sebesültjeit

1956 emléke ma is él, a fiatalok körében is. Ezt bizonyították a Toldy Gimnázium diákjai, akik darabjukkal a mentősök előtt kívántak tisztelegni.

Bárány Krisztián
2012. 10. 21. 7:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1956 emléke és a forradalom mondanivalója ma is élő, még a fiatalok körében is. Ezt bizonyították a Toldy Ferenc Gimnázium diákjai, akik darabjukkal az egykori mentősök előtt kívántak tisztelegni.

Forradalmi dráma a színpadon

– Szerettük volna az 1956-os megemlékezést izgalmassá és testközelivé tenni. Az volt a célunk, hogy egy kevésbé ismert oldaláról is megismerjék a nézők az október 23-ai és az azt követő eseményeket. Az embermentés és a mentősök szemszögéből kívántuk bemutatni a forradalmat – mondta el az mno.hu-nak a darab rendezője, Somogyi Dani. A gimnazistának sokat mesélt a forradalomról egyik nagyszülője, aki maga is részt vett a pesti eseményekben. Dani szerint nagyon fontos, hogy a diákok megértsék 1956 miértjeit és mondanivalóját.


Az 1956-os forradalom egy mentős szemével

– Az alapötletet Németh György tanár úr, a történelem fakultációs csoportok tanára adta. Meglátogattuk a mentőmúzeumot, találkoztunk Debrődi Gábor igazgatóval, aki körbevezetett minket a pincekórházban. Sok anyagot gyűjtöttünk, amiből végül az előadást összeraktuk. Németh tanár úr sokat segített a darab megírásában, illetve az ötletekben is.

Talán a legfrappánsabb ötlet a darab végén az egykori mentős felkonferálása volt. Nem véletlenül került az iskola elé a mentőautó, nem kirakatnak szánták. Kovács Gábor meglepetés volt az előadásban, jelenléte emelte az ünnepség drámaiságát. 1956 egyik hőse mindössze 18 esztendősen, 1956 szeptemberében került a mentősökhöz. Akkor még nem sejthette, hogy néhány héttel később a XX. századi magyar történelem egyik legvéresebb fővárosi eseményébe csöppen majd bele. Ahogy ő mondja, számára a forradalom maga volt a tűzkeresztség. Kovács Gábor az MNO kérdésére elmondta, a drámai, véres szituációkat nem lehet rangsorolni. Számára mindegyik felejthetetlen és megrázó pillanat. Az iskolásoknak a Parlament előtti sortűzről mesélt.

– Képzeljétek el azt a hatalmas tömeget, hova tudott volna menni, menekülni? Sehova! Akit talált, talált. Mi kivonultunk a helyszínre. Kis kocsik voltak azok az akkori mentőautók, két rozoga hordágy volt bennük meg egy plusz ülés. Nagyon nehéz volt válogatni a sok száz lőtt sérült közül, hogy melyiknek van több esélye az életben maradásra, melyiket vigyük el. A szó legszorosabb értelmében bokáig jártunk a vérben – emlékezett vissza az egykori mentős. Az a vérszag, ahogy ott tapostunk benne, csúszkáltunk... Annyira nehéz volt ellátni a sérülteket, nem volt kórház a közelben, minden egyes kivonulás életveszélyt rejtett magában. Így kénytelenek voltunk egy ideiglenes pincekórházat kialakítani. Félelmetes volt. Nem ilyen szépen leterített hordágyak meg ágyak voltak. Rugós vaságyakra keresztbe tettük a sérülteket, hogy minél többen férjenek el rajtuk. Bizony ott is nagyon sokan meghaltak – magyarázta Kovács Gábor.


Tisztelet 1956 hőseinek

A halált pedig elkerülni nem lehetett. Több mint háromezren vesztették életüket a forradalom idején. Kovács Gábornak szerencséje volt. Megrázóan meséli a történetet, mikor a Dob utca irányába vették útjukat a mentőautójukkal. Az utcáról valaki rájuk kiabált, ne menjenek be oda, mert lőnek a szovjetek. Ő éppen kihajolt az ablakon, mire egy golyó belefúródott az ülés fejtámaszába. Szerencséje volt, s ahogy ő mondja, a gondviselés más sorsot szánt neki. Életeket mentett a forradalom idején, s mindezt 56 évvel később el is mesélhette nekünk. Tisztelet és köszönet a munkájáért!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.