A nyomozás érdekeire hivatkozva az ügyről többet nem közöltek. Az NNI szóvivőjének korábbi közleménye szerint a nyomozó hatóság eljárása a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség feljelentése alapján áprilisban indult.
Extrém magas koncentrációt mutattak ki
A zöldhatóság idén tavasszal Kolontár külterületén, Lőrintepusztán üzemelő mérőállomása a viharos erejű szél miatt többször extrém magas szállópor-koncentrációt mutatott ki. A tározóktól délre elhelyezett mérőállomáson olyan magas porszennyezettséget mértek, amelynek rövid idejű hatása is jelentős egészségügyi kockázatot jelent.
A Veszprémi Bányakapitányság május óta több határozatban kötelezte a vörösiszap-tározókat üzemeltető Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-t a kazetta lefedésére. Idén nyáron több helyszíni ellenőrzésen megállapították, hogy a cég folyamatosan végzi a IX-es és az iszapömléskor megsérült X-es vörösiszap-tároló lefedését, nedvesítését a végrehajtást elrendelő végzésnek megfelelően. A munkálatok a végükhöz közelednek; a legutóbbi közlés szerint a X-es iszaptározó több mint felét már beborították földdel az előírások szerinti vastagságban, és további 7,5 hektáron mentesítették a területet.
Ismert, korábban volt már szó arról is, hogy ha a Mal Zrt. nem tesz eleget a bányakapitányság felszólításának és nem akadályozza meg a vörösiszap-tározók kiporzását, akkor az állam végső esetben akár be is zárathatja az ajkai timföldgyárat.
Egy hónap volt a határidő
Kolontár egyes részei élhetetlenné váltak a vörösiszap-tározók kiporzása miatt – számolt be a Hír TV múlt hét vasárnapján. A Veszprémi Bányakapitányság egy hónapot adott a timföldgyárnak, hogy megszüntesse a kiporzást.
Rövidesen megszűnik a vörösiszap-kiporzás Kolontáron és a környező településeken a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, valamint a Veszprémi Bányakapitányság határozott fellépésének köszönhetően – közölte még júniusban a VM.
Tíz halálos áldozat
A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A gátszakadást követően mintegy 300 hektár termőterületről kellett összegyűjteni a szennyező anyagot, a kármentesítés 800 hektárt érintett. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt – az ügyben folyó büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel –, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.