Simán vezet a Fidesz, Gyurcsányból senki sem kér

Egy közvélemény-kutatás szerint a pártok erőviszonyaiban nem látható elmozdulás, a Fidesz előnye a legnagyobb ellenzéki párthoz képest továbbra is jelentős.

KG
2012. 10. 31. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2012. október végén a választókorúak 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt venne egy most vasárnap tartandó parlamenti voksoláson, azaz a választási aktivitás az elmúlt hónaphoz képest nem változott. A pártszimpátiájukban bizonytalanok aránya a vizsgált időszakban kismértékben növekedett, a megkérdezettek 47 százaléka tartozik ebbe a körbe – áll a kutatóintézet MNO-hoz eljuttatott sajtóközleményében.

Továbbra is a Fidesz az élen

Október végén a pártok erőviszonyai nem mutatnak jelentős változást. A Fidesz támogatottsága a teljes népesség körében 21 százalékos, az MSZP ebben a közegben 13 százalékon áll. Az LMP támogatottsága 6, a Jobbiké 9 százalékos. A Demokratikus Koalícióra a lakosság 2 százaléka adná a szavazatát.

A biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz jelenleg 40, a szocialisták 29 százalékon állnak. A választásukban biztos szavazók 19 százaléka adná voksát a Jobbikra, 7 százalékuk pedig az LMP-t juttatná a parlamentbe. A Demokratikus Koalíció ebben a dimenzióban 3 százalékon áll.

A kutatás a pártszimpátia mellett az esetleges miniszterelnök-jelöltek személypreferenciáját is vizsgálta. A választók 26 százaléka Orbán Viktort, 15 százaléka Bajnai Gordont, 5 százaléka Mesterházy Attilát, 3 százaléka pedig Gyurcsány Ferencet látná szívesen Magyarország kormányfőjeként. A megkérdezettek 23 százaléka valaki mást képzelne el a miniszterelnöki pozícióban, a személypreferenciájukban bizonytalanok aránya 20 százalék.

Bejutna a parlamentbe az Együtt 2014

Bajnai Gordon október 23-i bejelentése után pár nappal át is lépte a parlamenti bejutáshoz szükséges küszöböt az Együtt 2014 Mozgalom – derült ki a Nézőpont Intézet október 24-26. között készített közvélemény-kutatásából. A kormánypártokkal a választásra jogosultak 36 százaléka szimpatizál, míg a Magyar Szocialista Párttal 12 százalék, a Jobbikkal pedig 11 százalék. Bajnai Gordon mozgalma tehát nem módosított az egy éve változatlan erőviszonyokkal jellemezhető nagyobb pártok versenyén.

Egy most vasárnapi választási szituációban a magyarok 5 százaléka jelezte, hogy Bajnai Gordon pártjára szavazna. Az új politikai formáció megjelenésének rövid távú vesztese a Lehet Más a Politika és a DK, előbbivel az összes megkérdezett 3 százaléka, utóbbival pedig mindössze 2 százaléka szimpatizál saját bevallása szerint.

Az összes megkérdezett 46 százaléka biztosan regisztrálna korábban és részt venne most vasárnap egy parlamenti választáson. Körükben 46 százalékos a kormánypártok támogatottsága, 15 százalékos a szocialistáké, 13 százalékos a Jobbiké, 6 százalékos pedig az Együtt 2014-é – áll a Nézőpont Intézet kutatásában.

A Tárki októberi pártpreferencia-kutatása szerint mind a Fidesz–KDNP, mind pedig az MSZP támogatottsága nőtt ebben a hónapban, miközben csökkent a bizonytalanok aránya szeptemberhez képest.

Megtörhetik az MSZP kommunikációs lendületét a hétvégi időközi választásokon elszenvedett vereségek, ami felerősítheti a Mesterházy–Botka rivalizálást a párton belül – minderről Kiszelly Zoltán politológus beszélt az MNO-nak. A kormánypártok Dabason és Baján simán győztek, míg Tiszavasváriban javítottak a korábbi eredményeiken, ahol egyébként helyén maradt az eddigi jobbikos polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.