A Fővárosi Törvényszék szerdán kézbesített végzésével elutasította az ügyészség fellebbezését, és helybenhagyta a Budai Központi Kerületi Bíróság október 18-ai, Biszku Béla egykori belügyminiszter házi őrizetét megszüntető végzését – tudatta Magyar Gábor ügyvéd szerdán. Biszku Béla a továbbiakban lakhelyelhagyási tilalom alatt áll, vagyis Budapest közigazgatási területén belül szabadon mozoghat, írta közleményében a védő.
Így került újra reflektorfénybe Biszku Béla
Az egykori belügyminiszter a rendszerváltozást követően akkor került újra reflektorfénybe, amikor két éve Skrabski Fruzsina és Novák Tamás filmet készített vele, szembesítve őt egyebek mellett azzal a dokumentummal, amelyben kevesellte a fizikai megsemmisítések számát. Biszku először letiltatta a film bemutatóját arra hivatkozva, hogy olyan felvételeket tartalmazott, amelyeken nem közszereplőként szerepel.
A Bűn és büntetlenség című film inspirálta azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében „a magyar történelem szempontjából kiemelkedően fontos dokumentumfilmek és történelmi dokumentumok nyilvánosságra hozatala ne legyen minden esetben kizárható a személyiségi jogokra való hivatkozással”.
Biszku újabb ügye
Újabb bűncselekmény megalapozott gyanúját közölte a Budapesti Nyomozó Ügyészség Biszku Bélával október 5-én. Mint megírtuk, a rendelkezésre álló adatok szerint 1957 márciusában – amikor már Biszku volt a belügyminiszter – súlyosan bántalmazták a Magyar Tudományos Akadémia Martonvásári Mezőgazdasági Kutatóintézetének a forradalom eseményeiben részt vett három kutatóját a karhatalmisták és a helyi rendőrőrs tagjai.
A gyanú szerint Biszku Bélának erről legkésőbb 1957. április 9-én egy hivatalos jelentésből tudomása volt, a hatályos törvényi rendelkezéssel is ellentétben azonban nem kezdeményezett hivatalból büntetőeljárást – olvasható a közleményben.
Biszku Bélát az 1956-os forradalmat követő két sortűzzel összefüggésben több emberen elkövetett, emberöléssel megvalósított háborús bűntettel is gyanúsítják. Biszku ugyanakkor azt állítja, hogy 1956-ban semmiféle kapcsolata nem volt a karhatalommal, „se közvetve, se közvetlenül”.