Btk.: Értesíteni kell majd az áldozatot, ha szabadul az elítélt

Az új Btk.-hoz kapcsolódóan félszáz másik jogszabály is módosul az igazságügy-miniszter parlamentnek pénteken benyújtott javaslata alapján.

MD
2012. 11. 25. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Btk. jövő nyári hatályba lépéséhez kapcsolódó átmeneti rendelkezésekről és egyes törvények módosításáról szóló javaslat számos technikai jellegű módosítás mellett tartalmaz például olyan rendelkezéseket is, mint hogy a szexuális bűncselekmények áldozatait értesítsék a hatóságok arról, ha az ügy vádlottja vagy elítéltje szabadlábra került.

Elfogadta a parlament szeptember 17-én azt a népi kezdeményezést, amely arra irányult, hogy legyen önálló bűncselekmény a párkapcsolaton belüli erőszak. A kisebbik kormánypárt nem tud azzal a megfogalmazással azonosulni, amelyik a megromlott párkapcsolatokban jelen lévő erőszakot „családon belüli” elnevezéssel használja.

Ezzel összefüggésben a javaslat indoklása a nemzetközi elvárásokra is hivatkozik, és megállapítja: „a veszélyérzet a sértett szubjektív érzete, és mivel az elkövetőtől való félelem a sértett életminőségét igen kedvezőtlenül befolyásolhatja, ennek felülbírálatára nem adható objektív szempontrendszer. A javaslat ezért nem köti semmilyen feltételhez a sértetti kérelem előterjesztését és teljesítését. Nyomós közérdek fűződik ahhoz, hogy a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények sértettjei ne éljenek félelemben, és hogy lelkiekben felkészülhessenek az elkövetővel való esetleges nem várt találkozásra, ez okból a jogintézmény bevezetése nem tekinthető az információs önrendelkezési jog szükségtelen és aránytalan korlátozásának".

Btk.-hoz közel álló törvények is módosulnak

A módosítás a büntető tárgyú törvények mellett kiterjed olyan jogszabályokra is, melyek ehhez a jogterülethez kapcsolódnak, például a munkavállalás, illetve valamely tevékenység engedélyhez kötöttsége miatt. Széles körben érintik a javasolt módosítások a büntetés-végrehajtási törvényt, ugyanis ki kell alakítani a végrehajtási szabályait az új Btk. által bevezetett olyan új büntetési és intézkedési nemeknek, mint például az elzárás, a sportrendezvények látogatásától való eltiltás, a jóvátételi munka és az elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tétele.

Az új büntető törvénykönyv hatékony, korszerű és egységes kódex, amely szigorú, tettarányos büntetéseket tartalmaz – mondta Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az új jogszabály alkalmazását elősegítő konferencián a Parlamentben október 12-én.

Emellett a javaslat az eljárás gyorsítása, az adminisztratív terhek csökkentése és a költséghatékonyság növelése érdekében számos esetben teszi lehetővé, hogy a büntetés-végrehajtási bíró tárgyalás tartása nélkül, a rendelkezésre álló iratok alapján hozza meg a döntését, illetve hogy mindazon esetekben, amikor az elítélt meghallgatása a döntéshozatalhoz nem szükséges, a büntetés-végrehajtási bíró feladatait a bírósági titkár láthassa el. Miután számos gyakorlati természetű bírálat érkezett a közérdekű munka végrehajtásának nehézkességét, bonyolultságát illetően, ezen a téren is több módosítás szerepel a javaslatban.

Változik a DNS-adatbázis kezelése

A javaslat szerint a DNS-profilok nyilvántartásában azoknak az adatait is lehet majd kezelni, akik ellen dolog elleni erőszakkal – azaz betöréses lopással – vagy közveszély színhelyén, két évig terjedő vagy annál súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő vagyon elleni bűncselekmény miatt folyik büntetőeljárás.

A jogi személyek – például cégek – elleni intézkedések alkalmazása a jelenlegi gyakorlatban nehézkes, ezért erre ritkán kerül sor. Ezen próbál a nemzetközi elvárásoknak is megfelelve változtatni a javaslatban szereplő több módosítás is. A javaslat módosítja a készpénz-helyettesítő fizetési eszköz fogalmát azért, hogy a hamis utalványok ügyében ne csupán azok felhasználását követően lehessen eljárni.

Rövid tartalmú eltávozás az elítélteknek

A büntetés-végrehajtás során a javaslat a jelenlegi szabályozásnál nagyobb hangsúlyt fektet a családi kötelék tiszteletben tartására. Rögzíti, hogy a kegyeleti jog az emberi méltóság része, és kizárólag magasabb rendű érdek esetén korlátozható, ezek a végrehajtás biztonsága, illetve a közbiztonság. Ezért az elítélt kérelme és az eset összes körülménye alapján a súlyos beteg hozzátartozó meglátogatása, illetve a hozzátartozó temetésén való részvétel megvalósulhat a büntetés félbeszakításával, illetve rövid tartalmú eltávozás keretében.

Az elektronikus bűncselekményeket is nagyobb szigorral kezelik

A módosító javaslat uniós irányelvre hivatkozva szól az elektronikus adatok büntetőeljárásban történő végleges és ideiglenes hozzáférhetetlenné tételéről. Az új kényszerintézkedés elrendelésére a bíróság jogosult, közvádas bűncselekmény gyanúja esetén. A végrehajtásra a bíróság először a tárhelyszolgáltatást végző közvetítő szolgáltatót kötelezi, amelynek a határozat közlésétől számítva egy munkanap áll rendelkezésre az adat visszaállítható módon történő eltávolítására.

Nem fordult fel fenekestül a kódex, a klasszikus büntetőjogi alapelvek megmaradtak, ugyanakkor minden egyes új, még ki nem próbált rendelkezés vethet fel kérdéseket a gyakorlatban – mondta az új Btk.-val kapcsolatban Kónya István, a Kúria elnökhelyettese július 29-én.

Blokkolás is elrendelhető, ha a tárhelyszolgáltató nem teljesítette az eltávolítási kötelezettségét vagy annak végrehajtása joghatósági akadályokba ütközik – például külföldi a szolgáltató –, és indokolt az adattartalomhoz való hozzáférést a magyar felhasználók részéről megakadályozni. Ez néhány bűncselekménynél – gyermekpornográf adattartalom, terrorcselekmények és állam elleni bűncselekmények – rendelhető el. A hozzáférés megakadályozására az elektronikus hírközlési szolgáltatók kötelesek.

Miután egy adott hozzáférést biztosító elektronikus hírközlési szolgáltató csak a saját ügyfelei számára tenné elérhetetlenné a jogsértő tartalmat, a hatékony végrehajtás érdekében az összesen több száz, hozzáférést biztosító hírközlési szolgáltatót kell kötelezni. Ezért a javaslat szerint célszerű egy olyan adatbázis létrehozása, amely napra készen tartalmazná a bíróságok által elrendelt blokkolt adattartalmak listáját, a tiltott webhelyeket.

Az adatbázis vezetése az NMHH feladata lehet

Tekintettel az elektronikus hírközlési szolgáltatók feletti felügyeleti jogkörre, a végrehajtás szervezését és ellenőrzését, valamint a központi elektronikus hozzáférhetetlenné tételi határozatok adatbázisának a vezetését a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságra indokolt telepíteni – tartalmazza a javaslat, amely kitér arra is, hogy a kötelezettség kikényszerítése érdekében a bíróság egymillió forintig terjedő rendbírságot szabhat majd ki akár többször is.

A büntető törvénykönyv további szigorítását kérte a parlamenttől a Fővárosi Közgyűlés a kábellopások miatt november 13-án. A főpolgármester javaslata szerint a fémtolvajlást három évig terjedő szabadságvesztéssel lehetne büntetni. Az üggyel foglalkozó budapesti munkacsoport azt szorgalmazza, hogy kábellopás esetén lopás, rongálás és orgazdaság miatt is induljon büntetőeljárás. Idén már közel 250 millió forintos kárt okoztak a színesfémtolvajok a BKV-nak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.