Hatalmas LMP-s dilemma: Ángyán vagy Bajnai?

Ángyán kormányellenes nézetei szimpatikusak az LMP számára, de Bajnait és Gyurcsányt bíráló mondatai már nem váltanak ki komoly lelkesedést a pártban.

Kovács András
2012. 11. 15. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kizárta Ángyán József, hogy átigazoljon az MSZP frakciójába „azután, amit Gyurcsányék műveltek az országgal, különösen a vidékkel”. A Hír 24-nek adott interjújában a képviselő ugyanígy vélekedik a Bajnai-féle alakulattal való együttműködésről. „Beállni mellé? Ugye nem képzelik?! Itt tüntettem a Kossuth téren a libatolvaj ellen, amikor a Wallisszal csődbűntettet elkövetve bedöntötte a Hajdúbétet! Őt akarják miniszterelnöknek? Hát ne szórakozzunk már egymással! Nagyon meg kellene változnia a világnak meg nekem is, hogy vele álljak össze, akármilyen konstellációban” – nyilatkozta Ángyán még szerdán a Hír 24-nek.

Az utóbbi időben Ángyán és Szabó Rebeka, az LMP országgyűlési képviselője politikai szempontból meglehetősen közel került egymáshoz, főleg ami az agrárügyeket illeti. Legutóbb október 3-án az Ökopolisz Alapítvány mezőgazdaságról szóló kerekasztal-beszélgetésén vettek részt. Az LMP hétvégi kongresszusának apropóján, ahol várhatóan a párt további irányáról is döntenek, megkerestük Szabót, hogyan vélekedik Ángyán erőteljes szavairól, amellyel a Gyurcsány–Bajnai párost jellemezte.

Ángyán Bajnait bíráló szavai már nem kellenek?

„A magyar gazdatársadalomnak szüksége van egy hiteles érdekképviseletre, amely akár lehet mozgalom is, mivel a Magosz, amelynek a tagjai a kormányban is helyet foglalnak, már nem képviselik a kis-és közepes gazdálkodókat – mondta el az MNO-nak Szabó annak kapcsán, hogy támogatna-e egy olyan mozgalmat, amelyet Ángyán szervezne meg. – Az agráriumot illetően nagyrészt egyetértek Ángyán nézeteivel, és ez az LMP álláspontjával is jelentős részben egybeesik, így egy általa szervezett alakulatot személyesen is támogatnék.”

„Az Együtt 2014-hez való viszonyunkat nem Ángyán nézete határozza meg, de a véleményét tiszteletben tartom – hangsúlyozta Szabó. – Ha a mezőgazdaságot érintő aktuális kérdésekben, mint például a haszonbérleti szerződések felülvizsgálata, az Együtt 2014 hasonló álláspontot alakít ki, mint mi, az fontos tárgyalóalap lehet.” A politikus ehhez hozzátette, hogy az Együtt 2014-hez való viszonyulásról a hétvégi LMP kongresszus dönt majd.

Schiffer kontra Karácsony

Az Ángyán nézeteihez való felemás viszonyulás nagyban is megjelenik az LMP-ben. Míg Schiffer András és köre a kormány politikájának bírálata mellett határozottan elveti a korábban megbukott baloldali pártokkal és politikusokkal való egyeztetést, addig Karácsony Gergely és társai más irányba vinnék az alakulatot. Schiffer korábban álbaloldalinak nevezte a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014 szövetséget. Az ökopárt korábbi frakcióvezetője a Hír TV-ben elmondta, érzi a nyomást arra, hogy pártját besöpörjék a szövetségbe, az LMP azonban ellenáll, és továbbra is önálló politikát kíván folytatni.

Karácsonyék már januárban az akkor éppen aktivizálódó Bajnai mellé tették volna le a voksukat, de a kongresszuson végül az önállóság mellett döntők kerültek többségbe. Egyébként Karácsony kötődése a balliberális oldalhoz nem új keletű, mivel korábban már dolgozott Horn Gábor kampánystábjában, majd 2002–2008 között a Miniszterelnöki Hivatal koordinációs államtitkárságán tevékenykedett, amely az MSZP és az SZDSZ kormányzati együttműködésének működési hibáit volt hivatva kijavítani. Ezzel egyidőben a Mediánnál töltött be kutatásvezetői posztot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.