Kizárta Ángyán József, hogy átigazoljon az MSZP frakciójába „azután, amit Gyurcsányék műveltek az országgal, különösen a vidékkel”. A Hír 24-nek adott interjújában a képviselő ugyanígy vélekedik a Bajnai-féle alakulattal való együttműködésről. „Beállni mellé? Ugye nem képzelik?! Itt tüntettem a Kossuth téren a libatolvaj ellen, amikor a Wallisszal csődbűntettet elkövetve bedöntötte a Hajdúbétet! Őt akarják miniszterelnöknek? Hát ne szórakozzunk már egymással! Nagyon meg kellene változnia a világnak meg nekem is, hogy vele álljak össze, akármilyen konstellációban” – nyilatkozta Ángyán még szerdán a Hír 24-nek.
Az utóbbi időben Ángyán és Szabó Rebeka, az LMP országgyűlési képviselője politikai szempontból meglehetősen közel került egymáshoz, főleg ami az agrárügyeket illeti. Legutóbb október 3-án az Ökopolisz Alapítvány mezőgazdaságról szóló kerekasztal-beszélgetésén vettek részt. Az LMP hétvégi kongresszusának apropóján, ahol várhatóan a párt további irányáról is döntenek, megkerestük Szabót, hogyan vélekedik Ángyán erőteljes szavairól, amellyel a Gyurcsány–Bajnai párost jellemezte.
Ángyán Bajnait bíráló szavai már nem kellenek?
„A magyar gazdatársadalomnak szüksége van egy hiteles érdekképviseletre, amely akár lehet mozgalom is, mivel a Magosz, amelynek a tagjai a kormányban is helyet foglalnak, már nem képviselik a kis-és közepes gazdálkodókat – mondta el az MNO-nak Szabó annak kapcsán, hogy támogatna-e egy olyan mozgalmat, amelyet Ángyán szervezne meg. – Az agráriumot illetően nagyrészt egyetértek Ángyán nézeteivel, és ez az LMP álláspontjával is jelentős részben egybeesik, így egy általa szervezett alakulatot személyesen is támogatnék.”
„Az Együtt 2014-hez való viszonyunkat nem Ángyán nézete határozza meg, de a véleményét tiszteletben tartom – hangsúlyozta Szabó. – Ha a mezőgazdaságot érintő aktuális kérdésekben, mint például a haszonbérleti szerződések felülvizsgálata, az Együtt 2014 hasonló álláspontot alakít ki, mint mi, az fontos tárgyalóalap lehet.” A politikus ehhez hozzátette, hogy az Együtt 2014-hez való viszonyulásról a hétvégi LMP kongresszus dönt majd.
Schiffer kontra Karácsony
Az Ángyán nézeteihez való felemás viszonyulás nagyban is megjelenik az LMP-ben. Míg Schiffer András és köre a kormány politikájának bírálata mellett határozottan elveti a korábban megbukott baloldali pártokkal és politikusokkal való egyeztetést, addig Karácsony Gergely és társai más irányba vinnék az alakulatot. Schiffer korábban álbaloldalinak nevezte a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014 szövetséget. Az ökopárt korábbi frakcióvezetője a Hír TV-ben elmondta, érzi a nyomást arra, hogy pártját besöpörjék a szövetségbe, az LMP azonban ellenáll, és továbbra is önálló politikát kíván folytatni.
Karácsonyék már januárban az akkor éppen aktivizálódó Bajnai mellé tették volna le a voksukat, de a kongresszuson végül az önállóság mellett döntők kerültek többségbe. Egyébként Karácsony kötődése a balliberális oldalhoz nem új keletű, mivel korábban már dolgozott Horn Gábor kampánystábjában, majd 2002–2008 között a Miniszterelnöki Hivatal koordinációs államtitkárságán tevékenykedett, amely az MSZP és az SZDSZ kormányzati együttműködésének működési hibáit volt hivatva kijavítani. Ezzel egyidőben a Mediánnál töltött be kutatásvezetői posztot.