Javítják a szakorvosjelöltek anyagi körülményeit

A szakorvosjelöltek és a szakgyógyszerész-jelöltek mellett a gyermekorvos-jelöltek számára is pályázatot hirdet idén az Emmi.

BL
2012. 11. 10. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt Balog Zoltán, a tárca vezetője és Szócska Miklós egészségügyi államtitkár jelentette be sajtótájékoztatón Budapesten, a Szent Imre Kórházban, amely ebben az évben nyerte el az „oktatókórház” címet. Balog Zoltán kiemelte: a jövő évben több mint 50 milliárd forintnyi új forrást szeretnének teremteni, ami elsősorban az orvosok, illetve a gyógyítószemélyzet itthon maradását, illetve fizetésemelését szolgálja. Ezen belül „apró kezdeményezésnek” tűnik, de idén is folytatják a fiatal szakorvosjelöltek anyagi körülményeinek javítását és itthon maradását szolgáló eddig meghirdetett támogatási programokat, sőt az idén a házi gyermekorvosok számára egy új ösztöndíjprogramot hirdetnek meg.

Százmilliókkal támogatják az orvosjelölteket

A velük készített felmérésre hivatkozva a rezidensszövetség elnöke nemrégiben azt mondta: a külföldön dolgozó mintegy 5000 orvos többsége hazacsábítható lenne, ha folytatódna a bérrendezés, és biztosítanák a megfelelő szakmai előmenetelt.

Újabb egészségügyi dolgozók kaphatnak béremelést – írta egy hete a Magyar Nemzet. A lap szerint azok kaphatnak többet, akik a nyári emelésből kimaradtak. Novembertől pedig 14 százalékkal növelték az alapellátás alapfinanszírozását, így hamarosan már az ott dolgozók is többet kereshetnek.

A miniszter azt mondta: a három program összesen 624 millió forintból valósulhat meg. Ebből a Markusovszky Lajos-ösztöndíjra 558 millió, a Than Károlyra 18 millió jut, a Méhes Károly-ösztöndíjprogramban 48 millió forintos keretből támogatják a szakorvosjelölteket. Balog Zoltán elmondta: a programban részt vevő szakorvos-, illetve szakgyógyszerész-jelöltek havi nettó 100 ezer, míg a gyermekorvos-jelöltek havi nettó 200 ezer forintos támogatásban részesülnek, amennyiben vállalják, hogy a program végeztével is legalább annyi ideig ugyanott dolgoznak majd, ameddig a támogatást kapták, továbbá vállalják, hogy nem fogadnak el hálapénzt.

Balog Zoltán azt mondta: a házi gyermekorvosok dupla díjazásának célja, hogy azokba a körzetekbe vonzzák őket, amelyek már régóta betöltetlenek. Szócska Miklós ugyanis elmondta: jelenleg az országban 36 betöltetlen házi gyermekorvosi praxis van, melyekből 24 tartósan betöltetlen. A házi gyermekorvosok átlagéletkora 57 év, ezért kiemelt figyelmet kell fordítaniuk az utánpótlásra. Azt remélik, hogy a 20 fős létszámú programnak komoly hatása lesz.

A hálapénzt is felszámolnák

Az államtitkár arra is kitért, hogy mint mindig, most is igyekeznek „több legyet ütni egy csapásra”. Ezekkel a hozzájárulásokkal egyrészt igyekeznek betöltetni a házi gyermekorvosi körzeteket, továbbá nem utolsó sorban megpróbálják az egészségügy egy másik komoly problémáját, a paraszolvenciát is felszámolni. Megjegyezte továbbá, hogy a mentori díjazás megemelt forrása is ott van az intézményekben, vagyis nemcsak a rezidensekre, hanem az őket oktató orvoskollégákra is odafigyelnek.

Szócska Miklós kiemelte: a tavalyi ösztöndíjakra túljelentkezés volt, 207-en már nem fértek be a programokba.
Az államtitkár szólt arról is, hogy idén jó eséllyel a Magyar Rezidens Szövetséggel együtt fogják toborozni a jelölteket, ez is jelzi, hogy az ágazatvezetés és a rezidensek között már béke van.

A pályázati felhívások péntektől olvashatók az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) honlapján, az www.eekh.hu oldalon. A pályázatokat folyamatosan, 2012. december 15-ig lehet benyújtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.