Az egészségügyi kormányzat becslése szerint az emelés legalább 27 ezer embert érint. Egy átlagos háziorvosi praxis havi finanszírozása 70-80 ezer forinttal, a védőnői szolgálatoké pedig 25 ezer forinttal nő. Az eszközfinanszírozási maradványösszegből biztosított emelés az idei év utolsó két hónapjára vonatkozik, és beépül a jövő évi finanszírozásba is, „látjuk már a jövedékiadó-emelésből ennek a forrásait” – mondta el augusztusban Szócska Miklós.
Tíz év után jött a béremelés
Az államtitkár még aznap, egy egészségügyi konferencián tartott előadásában kiemelte: ebben az évben – tíz év után – béremeléshez jutottak az egészségügyi szakemberek. A bérrendezés első lépcsőjében, augusztusban mintegy 86 ezer dolgozó, most pedig a kormány döntése értelmében nagyjából 27 ezer, az alapellátásban dolgozó szakember juthat több pénzhez még idén, a folytatáshoz szükséges fedezet pedig a jövő évre is megvan – hangsúlyozta az államtitkár. Szócska Miklós egy nappal korábban, augusztus 29-én kijelentette: az egészségügyben végrehajtott béremelésnek jövőre lesz folytatása.
A Magyar Közlöny szeptember 14-i számában megjelent, az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból való finanszírozásának részletes szabályairól szóló kormányrendelet módosításával a háziorvosok, a védőnők és a fogászati ellátások – köztük a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező, alapellátást nyújtó fogászati szolgálatok, területi ellátási kötelezettség nélküli fogászati szolgálatok és a fogászati szakrendelések – alapfinanszírozása emelkedik. Az alapellátás finanszírozásának emelését mindenki üdvözölte, ugyanakkor annak mértékét az MSZP és az LMP, valamint több szakmai szervezet is kevesellte.
A legjobbkor jött az egészségügyi dolgozóknak
Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója a bejelentés másnapján az MTI-nek reagálva azt mondta: az alapellátást érintő kormányzati bejelentés egy fontos gesztus a szakma számára, egy olyan ígéret, amelynek reális alapja van. Ez a bevételnövekedés nem fog minden gondot megoldani, de ez akkor is egy olyan többlet, amely a háziorvosi praxisok működését könnyebbé, az ellátás minőségét jobbá teheti. A 14 százalékos emelés egyes praxisok esetében a fenntarthatóságot jelentheti – szögezte le.