Az Ab alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a szabálysértési törvénynek azt a hajléktalanokat érintő rendelkezését, amely szabálysértéssé minősítette a közterület életvitelszerű lakhatásra való használatát, továbbá megsemmisítette azokat a törvényi rendelkezéseket is, amelyek rendeletalkotási felhatalmazást adtak az önkormányzatoknak pénzbírsággal sújtható közösségellenes magatartások meghatározására, valamint a tulajdon elvonására lehetőséget adó elkobzás alkalmazására.
Nem mondták, hogy a hajléktalanoknak az utcán kell élni
Vecsei Miklós, a fővárosi hajléktalanok ellátásával megbízott egyik szervezet vezetőjeként ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az Ab határozatában nem mondta azt, mostantól az utcán lehet lakni, csak azt, hogy sérti az emberi méltóságot, ha egy szociális problémát rendészeti eszközökkel akarnak megoldani, valamint az is, ha ilyen módon kell élni. Arra is rámutatott, hogy az államnak és az önkormányzatoknak kötelessége az emberi élet védelme.
Elmondta, a napokban levelet írnak a velük eddig együttműködő önkormányzatoknak, valamint a rendőrségnek, és ebben jelezni kívánják, hogy a szociális munkások részéről „nem változott semmi”, ugyanazt a feladatot végzik el, és „ugyanabban az együttműködésben hisznek”, ami lehetővé tette, hogy a hajléktalan emberek ellátást kapjanak.
Vecsei bízik az együttműködés folytatásában
Úgy fogalmazott, az elmúlt év eredménye az volt, hogy sok vita és egyeztetés után a szereplők – a rendőrség, a közterület-felügyelet, az önkormányzat és a szociális munkások – kezdték érteni egymást, ezt, mint mondta, luxus lenne elveszíteni. Azt hangoztatta, a szociális szakma bízik abban, hogy mindenki ugyanolyan erővel és elszántsággal próbálja a problémát megoldani, mint tavaly télen, és hogy a 700 férőhellyel kibővített ellátórendszerben mindenkinek védelmet tudnak nyújtani.
Tisztelem az Alkotmánybíróságot, tiszteletben tartom döntéseit, de a testület akarva-akaratlanul is lehetővé tette, hogy hajléktalanok tömegei lakhassanak a közcélú aluljárókban – mondta lapunk kérdésére Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester. – Az elmúlt két évben jelentős sikereket értünk el ezen a területen, további szállásokat, melegedőket nyitottunk meg, az aluljárókat pedig visszaadtuk a budapestieknek. Most „érdekvédők” azzal támadnak, hogy még nekünk kellene bocsánatot kérnünk, mert emberéleteket mentettünk meg. Ezen minden döntéshozónak el kellene gondolkodnia – hangsúlyozta Tarlós István.