Megszokhattuk már, hogy baloldali politikusok szívesen gyanúsítják meg olyannal a jobboldali pártokat, vagy éppen kormányokat, amit eredeti terveik szerint maguk szeretnének elkövetni, csak előzetesen felmentést adnak maguknak – mondta a Vasárnapi Újságban Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. A politikus ezt annak kapcsán nyilatkozta a Kossuth Rádió műsorában, hogy Bajnai Gordon egy közelmúltbeli interjúban azt mondta, a karaktergyilkosság a Fidesz leghatékonyabb fegyvere, és tudja, hogy most ő van célkeresztben.
Navracsics szerint, ha valakik az elmúlt húsz évben terv- és iparszerűen folytatták a karaktergyilkosságokat, akkor azok pontosan a baloldal pártjai és politikusai voltak. A miniszterelnök-helyettes úgy véli, Bajnai, az Együtt 2014 nevű ellenzéki mozgalom vezető személyisége azzal, hogy a Hajdú-Béttel kapcsolatos tevékenységének felelevenítését ellene indított karaktergyilkos akciónak tartja, le akarja választani magáról ezt az ügyet. Valószínűleg számol azzal, hogy ha a következő időszakban hiteles politikusként akar fellépni, akkor valahogy tisztába kellene tenni ezt a dolgot. A karaktergyilkosságnak azonban az a tulajdonsága, hogy a vádaknak sok esetben semmi közük a valósághoz. A Hajdú-Bét esetében azonban egy valós történetről van szó, tehát nem karaktergyilkosságról – mondta a kormány tagja.
Az MSZP valósította meg a karaktergyilkosságot
Az effajta módszer alkalmazásának egyik legemlékezetesebb példája még az első demokratikusan megválasztott kormány idejéből Antall József miniszterelnök és Lengyel László vitája volt, amikor a közgazdász, politológus az egész magyar közigazgatást lekorruptozta, majd az emiatt ellene indult pert elvesztette. Ezt követően – mintegy kicsinyes bosszúként – az akkori Magyar Hírlapban írt egy olyan nekrológot, amely azóta is párját ritkítja karaktergyilkos, kegyetlen, cinikus és rosszindulatú megközelítésében – fogalmazott Navracsics.
A politikus szerint az első kormány tagjai ellen emberről emberre követtek el karaktergyilkosságot, Antallt például budai úri fiúnak írták le, aki soha nem találkozik a választóival, már-már undorodik is tőlük. A kormány többi tagját illetően pedig kit rendkívül ostobának, kit részegesnek, kit pedig megbízhatatlannak állítottak be. Kivétel nélkül elmondható, hogy nem politikai érvekkel, hanem személyes tulajdonságaikat kifordítva támadták őket – tette hozzá Navracsics.
Ennek azért van különös jelentősége, mert az 1990–94 közötti első ciklus a tanulás időszaka volt, akkor alakultak bizonyos minták a magyar politikában. Az MSZP ekkor hihetetlenül „profin” vitte végbe aljas támadássorozatát, meghonosítva ezzel a magyar politikában a karaktergyilkosságot mint műfajt, és alkalmazva azt az 1998–2002 közötti Orbán-kabinet tagjai, illetve kormányoldali politikusok ellen is – fogalmazott a Vasárnapi újságban Navracsics.
Elszámolni a múlttal
Szombaton közleményben utasította vissza a Haza és Haladás Alapítvány újabb rágalmait a Civil Összefogás Fórum. Ismét leszögezték: szeretnék, ha Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc is elszámolna politikai múltjával. Pénteken fény derült arra is, a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok több mint ötszörösét fordították tanácsadásra, mint az Orbán-kabinet a teljes második ciklus során tervezi. A Miniszterelnökség által nyilvánosságra hozott adatsor ráadásul különböző okok miatt hiányos: Gyurcsányék 16,8 milliárdos keretében nincs benne a médiafigyelésre, jogi tanácsadásra és hirdetésekre elköltött összeg.
Bajnai Gordon az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-i tüntetésén jelentette be az Együtt 2014 választói mozgalom megalakítását, amely alakulat az ökopárt országgyűlési képviselője, Schiffer András szerint teljesen álbaloldali. A politikus akkor még esélyt látott arra, hogy az LMP-t besöpörjék az újonnan alakult kezdeményezés szőnyege alá, mára azonban kiderült: ez nem így lett .