Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt megjelent sok száz demonstráló előtt kijelentette: a hatalom „totális támadást indított a tudás ellen”, a közoktatásból és a felsőoktatásból „hihetetlen összegeket von ki”. A rendezvényt a Budapesti Rendőr-főkapitányság biztosította, rendőri intézkedés nem történt – tudatta a Police.hu.
Az Emmi előtt megtartott hallgatói békés demonstráció után, amelyet a Humán Platform szervezett, több mint ezren a Parlament épülete elé vonultak. A tiltakozók azt skandálják, hogy „Nem hagyjuk!”, illetve a parlamenti képviselőknek, hogy „Gyertek ki!”. A rendőrség lezárta a Kossuth tér környékét, így sem a 2-es villamos, sem az autók nem tudtak közlekedni ezen a szakaszon.
Át akarják adni a petíciót egy szerkesztőnek
A demonstráció résztvevői a Nagykörúton át a Magyar Rádió épületéhez vonultak. A Budapesti Közlekedési Központ fődiszpécsere az MTI-vel azt közölte: a 4-6-os villamos közlekedését csak szakaszosan tudják biztosítani.
A középiskolás és egyetemista tiltakozók hatpontos petíciójukat akarták átadni egy szerkesztőnek. A petíciót, amelyben új felsőoktatási törvényt, a keretszámok 2011-es szintre való visszaállítását, minden tudományterületen a teljes állami finanszírozást, az elvont források visszaadását, a hallgatói szerződések eltörlését és az egyetemi autonómia helyreállítását követelik, fel is olvasták a Pollack teret megtöltő tömeg előtt.
A hat pontot összefoglalva beolvasták a kilenc órai hírekben. Ez a tömeg egy részének nem tetszett, azt szerették volna, ha szó szerint hangzik el, illetve ha ők olvashatják be. Ezt követően a szervezők azt javasolták, menjenek a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez, hogy fórumot rendezzenek. Néhányan arra biztatták a többieket, hogy harcoljanak. A hangosbeszélőn a tüntetés szervezője azt mondta: a rádió képviselői ígéretet tettek arra, hogy a Hallgatói Hálózat hat pontját este tízkor szó szerint felolvassák. Negyed tízre a tüntetők nagy része már távozott, sokan hazamentek, mások a színművészetire. A Hír TV tudósítójának beszámolója szerint tízkor tüntető már nem, csak néhány rendőr volt a rádió épülete előtt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora kinyittatott egy előadótermet a fórumon részt vevő diákoknak, a fórum hangosításáról is az intézmény gondoskodott – jelentették az MTI tudósítói, akik úgy értesültek, hogy a hallgatók arra is lehetőséget kaptak, hogy a teremben aludjanak.
A fórumon a tüntető diákok szószólói kétperces felszólalásokra kapnak szót.
Megalakult az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum
Megtartotta alakuló ülését hétfőn az ELTÉ-n az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum, amelynek résztvevői elfogadták és támogatásukról biztosították a hallgatók hat pontját. A résztvevők legalább 44 ezer állami ösztöndíjas hallgatót szorgalmaztak. A felek – a Magyar Rektori Konferencia Elnöksége, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a Hallgatói Hálózat tagjai, az Oktatói Hálózat tagjai, a Pedagógusok Szakszervezete és Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete – az MTI-hez hétfőn késő este eljuttatott nyilatkozatukban azt írták: a magyar köz- és felsőoktatás képviselőiként, érzékelve az oktatáspolitika súlyos válságát és felismerve az összefogás szükségességét, kölcsönösen kinyilvánították együttműködési szándékukat.
Mint írták, tudatában vannak annak, hogy a magyar felsőoktatás több területen átalakításra szorul. Ragaszkodnak ahhoz, hogy az érintettek teljes bevonásával, világos és egyértelmű célok érdekében, hosszú távú, kiszámítható stratégia és oktatási koncepció készüljön – zárul az állásfoglalás.
A kormány megértette a félelmeket
A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint a kormány megértette és eloszlatta a diákoknak a fizetős felsőoktatással kapcsolatos félelmeit. Rogán Antal ezt a Fidesz–KDNP hétfői frakcióülése után tartott sajtótájékoztatóján mondta, közölve hogy a tanácskozáson Orbán Viktor pártelnök–miniszterelnök tájékoztatta a képviselőcsoportot a felsőoktatás jövő évi működésével kapcsolatos kormánydöntés elveiről. Világossá vált – ismertette a frakcióvezető –, hogy a kormányzat meghallotta, megértette és eloszlatta a diákok félelmeit, amelyek azon a feltevésen alapultak, hogy jövőre fizetniük kell a felsőoktatási tanulmányokért.
A kabinet olyan rendszert készít elő, amellyel 2013-ban senkinek nem kell fizetnie felsőoktatási tanulmányaiért, aki az adott karra vonatkozó ponthatárt eléri. A százszázalékos állami támogatás csak abban az esetben fizetendő vissza, ha a hallgató nem tud eleget tenni két feltételnek, azaz ha nem fejezi be az egyetemet, főiskolát, és nem Magyarországon vállal munkát – részletezte Rogán Antal.
Az oktatási államtitkár arra számít, meglódul a felsőoktatásba jelentkezők száma azzal, hogy nem lesznek keretszámok. Hoffmann Rózsa ezt a Fidesz–KDNP hétfői frakcióüléséről távozóban közölte újságírói kérdésre.