Beolvasták a tüntetők pontjait

A Parlament, majd a Magyar Rádió elé vonultak az Emmi előtt megtartott hallgatói demonstráció résztvevői. Este hallgatói fórum kezdődött a filmművészetin.

MD
2012. 12. 17. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt megjelent sok száz demonstráló előtt kijelentette: a hatalom „totális támadást indított a tudás ellen”, a közoktatásból és a felsőoktatásból „hihetetlen összegeket von ki”. A rendezvényt a Budapesti Rendőr-főkapitányság biztosította, rendőri intézkedés nem történt – tudatta a Police.hu.

Az Emmi előtt megtartott hallgatói békés demonstráció után, amelyet a Humán Platform szervezett, több mint ezren a Parlament épülete elé vonultak. A tiltakozók azt skandálják, hogy „Nem hagyjuk!”, illetve a parlamenti képviselőknek, hogy „Gyertek ki!”. A rendőrség lezárta a Kossuth tér környékét, így sem a 2-es villamos, sem az autók nem tudtak közlekedni ezen a szakaszon.

Át akarják adni a petíciót egy szerkesztőnek

A demonstráció résztvevői a Nagykörúton át a Magyar Rádió épületéhez vonultak. A Budapesti Közlekedési Központ fődiszpécsere az MTI-vel azt közölte: a 4-6-os villamos közlekedését csak szakaszosan tudják biztosítani.

A középiskolás és egyetemista tiltakozók hatpontos petíciójukat akarták átadni egy szerkesztőnek. A petíciót, amelyben új felsőoktatási törvényt, a keretszámok 2011-es szintre való visszaállítását, minden tudományterületen a teljes állami finanszírozást, az elvont források visszaadását, a hallgatói szerződések eltörlését és az egyetemi autonómia helyreállítását követelik, fel is olvasták a Pollack teret megtöltő tömeg előtt.

A hat pontot összefoglalva beolvasták a kilenc órai hírekben. Ez a tömeg egy részének nem tetszett, azt szerették volna, ha szó szerint hangzik el, illetve ha ők olvashatják be. Ezt követően a szervezők azt javasolták, menjenek a Színház- és Filmművészeti Egyetemhez, hogy fórumot rendezzenek. Néhányan arra biztatták a többieket, hogy harcoljanak. A hangosbeszélőn a tüntetés szervezője azt mondta: a rádió képviselői ígéretet tettek arra, hogy a Hallgatói Hálózat hat pontját este tízkor szó szerint felolvassák. Negyed tízre a tüntetők nagy része már távozott, sokan hazamentek, mások a színművészetire. A Hír TV tudósítójának beszámolója szerint tízkor tüntető már nem, csak néhány rendőr volt a rádió épülete előtt.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora kinyittatott egy előadótermet a fórumon részt vevő diákoknak, a fórum hangosításáról is az intézmény gondoskodott – jelentették az MTI tudósítói, akik úgy értesültek, hogy a hallgatók arra is lehetőséget kaptak, hogy a teremben aludjanak.

A fórumon a tüntető diákok szószólói kétperces felszólalásokra kapnak szót.

 

Megalakult az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum

Megtartotta alakuló ülését hétfőn az ELTÉ-n az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum, amelynek résztvevői elfogadták és támogatásukról biztosították a hallgatók hat pontját. A résztvevők legalább 44 ezer állami ösztöndíjas hallgatót szorgalmaztak. A felek – a Magyar Rektori Konferencia Elnöksége, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a Hallgatói Hálózat tagjai, az Oktatói Hálózat tagjai, a Pedagógusok Szakszervezete és Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete – az MTI-hez hétfőn késő este eljuttatott nyilatkozatukban azt írták: a magyar köz- és felsőoktatás képviselőiként, érzékelve az oktatáspolitika súlyos válságát és felismerve az összefogás szükségességét, kölcsönösen kinyilvánították együttműködési szándékukat.

Mint írták, tudatában vannak annak, hogy a magyar felsőoktatás több területen átalakításra szorul. Ragaszkodnak ahhoz, hogy az érintettek teljes bevonásával, világos és egyértelmű célok érdekében, hosszú távú, kiszámítható stratégia és oktatási koncepció készüljön – zárul az állásfoglalás.

A kormány megértette a félelmeket

A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint a kormány megértette és eloszlatta a diákoknak a fizetős felsőoktatással kapcsolatos félelmeit. Rogán Antal ezt a Fidesz–KDNP hétfői frakcióülése után tartott sajtótájékoztatóján mondta, közölve hogy a tanácskozáson Orbán Viktor pártelnök–miniszterelnök tájékoztatta a képviselőcsoportot a felsőoktatás jövő évi működésével kapcsolatos kormánydöntés elveiről. Világossá vált – ismertette a frakcióvezető –, hogy a kormányzat meghallotta, megértette és eloszlatta a diákok félelmeit, amelyek azon a feltevésen alapultak, hogy jövőre fizetniük kell a felsőoktatási tanulmányokért.

A kabinet olyan rendszert készít elő, amellyel 2013-ban senkinek nem kell fizetnie felsőoktatási tanulmányaiért, aki az adott karra vonatkozó ponthatárt eléri. A százszázalékos állami támogatás csak abban az esetben fizetendő vissza, ha a hallgató nem tud eleget tenni két feltételnek, azaz ha nem fejezi be az egyetemet, főiskolát, és nem Magyarországon vállal munkát – részletezte Rogán Antal.

Az oktatási államtitkár arra számít, meglódul a felsőoktatásba jelentkezők száma azzal, hogy nem lesznek keretszámok. Hoffmann Rózsa ezt a Fidesz–KDNP hétfői frakcióüléséről távozóban közölte újságírói kérdésre.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.