Hoffman arra számít, hogy meglódul a jelentkezők száma

Hoffmann Rózsa szerint meglódulhat a felsőoktatásba jelentkezők száma – annak köszönhetően, hogy megszűnnek a keretszámok.

WA
2012. 12. 17. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Meglódulhat a jelentkezők száma erre a hírre, hogy nem lesz keretszám, és aki majd vállalja, hogy Magyarországon fog dolgozni, az ingyen tanulhat” – mondta az államtitkár, aki azt is hozzátette, a felsőoktatási felvételi eljárás nem változik, a diákoknak ugyanabból a tárgyból ugyanúgy kell érettségizniük, ahogyan eddig ismert volt, és a felvételi pontszámítás sem módosul.

Arra a kérdésre, miszerint Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke meggyőzte-e a frakcióülésen a kormánypárti képviselőket arról, hogy jó lesz az új felsőoktatási rendszer, Hoffmann Rózsa azt válaszolta: nem kellett meggyőzni őket, mert mindenkinek ez volt a véleménye. Azt is mondta, hogy semmilyen jelét nem tapasztalta a bizalomvesztésnek a kormányfő részéről.

Tandíj márpedig nem lesz

Be kell látni, a jelenlegi rendszer fenntarthatatlan

Elkerülhetetlen a magyar felsőoktatási rendszer átalakítása, mert a piacon használhatatlan tudást ad a diplomásoknak. Természetes az egzisztenciájukat féltő diákok és tanárok tiltakozása, de nekik is be kell látni, a jelenlegi rendszer fenntarthatatlan. Szerencsére több egyetem, főiskola már felismerte az idők szavát, s piacképes tudással bocsátja útra végzőseit – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

A Magyar Rektori Konferencia elnöke a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat műsorában arról beszélt, hogy az elmúlt 15 évben nem a minőségi, hanem a mennyiségi szemlélet uralkodott a felsőoktatásban.

Azt már nincs értelme firtatni, mi volt korábban, hiszen az egész felsőoktatási reform sokat alakult az elmúlt két és fél évben – reagált a különböző koncepciókat feszegető kérdésre, majd közölte: most arra kell koncentrálni, hogy a kabinet egyértelművé tette a célokat. „Nem akarunk olyan diplomákat kiadni, amelyek nem piacképesek, amelyek nem jó minőségűek. Tandíj márpedig nem lesz, és azt akarjuk, hogy aki itthon tanul, az itthon is maradjon” – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. Közlése szerint ezeket a célokat szolgálja az is, hogy nem lesznek keretszámok, „minőségi alapon lehet bekerülni a jó képzésekbe”.

Arra a felvetésre, hogy az új szisztéma szerint 10 480-nál több lesz-e a felsőoktatásban ingyenesen tanulók száma, az oktatási államtitkár megismételte: „nem lesz keretszám, aki eléri a ponthatárt, az ingyenesen tanulhat”. A további részletekre nem kívánt kitérni, mert – mint mondta – még zajlik a jogalkotói munka, a kormány pedig szerdán dönt, azt azonban megjegyezte, reméli, a diákok is elfogadják majd az új rendszert.

240 pont

Orbán Viktor szombaton diákokkal konzultált a felsőoktatás helyzetéről. A fiatalok elmondták véleményüket a felsőoktatás helyzetéről és jövőjéről. A miniszterelnök ezt követően videoüzenetében a keretszám-szabályozásról és az ingyenes oktatásról beszélt. „Egyszerű és átlátható szabályozásra van szükségünk, mert olyan bonyolult a mostani rendszer, hogy csak bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot kelt elsősorban a diákok körében” – jelentette ki a kormányfő.

Orbán kiemelte, hogy ezek miatt „új kormányzati előterjesztésre van szükségünk, amely összevonja a különböző kérdéseket és leegyszerűsíti, egyszerre érthetővé is téve azokat”. A kormányfő elmondta, fontos újra és újra elmondani azt, hogy akik már elkezdték a tanulmányaikat, azokat „semmilyen változás nem fogja érinteni”.

„Ingyenesnek kell maradnia”

A keretszámok megszüntetésére Orbán szerint azért van szükség, mert a diákok úgy gondolják, hogy a keretszámok elzárják előlük a lehetőséget, hogy szándékaik szerint bekerülhessenek az egyetemekre. A felsőoktatás átalakításának kérdéséről –amely a középiskolásokat érinti elsősorban – a miniszterelnök elmondta: „világossá kell tenni a szabályozásban, hogy azok, akik tanulni akarnak Magyarországon, elérik a tanuláshoz szükséges minőségi korlátokat vagy követelményeket – ez ma 240 pont a bekerülés tekintetében –, és elszántak, hogy tanuljanak, majd utána Magyarországon szeretnének dolgozni, az ő számukra mindenfajta eladósodás nélkül továbbra is ingyenesnek kell maradnia az egyetemi és főiskolai oktatásnak”.

A felsőoktatási keretszámok december 6-ai bejelentését követően országszerte több helyen voltak tiltakozó megmozdulások a kormány elképzelései ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.