Balog Zoltán a több mint háromórás tárgyalás után azt mondta: megszületett a megállapodás, rögzítették a kereteket, amelyekben a jövőbeni együttműködést elképzelik. A mintegy ötoldalas megállapodást jövő kedden írják alá, meghatározva, hogy a szakszervezetek milyen szerepet játszhatnak az iskolarendszer állami fenntartásba vételének folyamatában, ellenőrzésében, szabályozásában, és azt is, hogyan képzelik el a bérek rendezését. A megállapodást nyilvánosságra fogják hozni – ígérte a tárca vezetője. Hozzátette: a szakszervezetek legjelentősebb és felelősségteljes része úgy döntött, részt vesz abban az átalakítási folyamatban, amely „visszafordíthatatlan és amit végre fognak hajtani”.
Mindkét fél engedett
Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt mondta: megállapodtak, hogy mikor kezdi meg munkáját a monitoringbizottság, amely az állami fenntartásba vételt kíséri majd figyelemmel. Mindkét fél engedett – összegezte a tárgyalásokat, hozzátéve: olyan garanciát kaptak, amely védeni fogja több tízezer pedagógus álláshelyét.
Mendrey László elnök pénteken elmondta, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) kilép a pedagógusok sztrájkbizottságából, és önálló sztrájkbizottság létrehozását kezdeményezi. A szakszervezeti vezető több mint háromórás tárgyalás után tartott külön sajtótájékoztatóján azt mondta: az a megállapodástervezet, amely a múlt hét második felében került eléjük, nem aláírható, és a sztrájkbizottság eredeti követeléseiből semmi sem teljesült. Kiemelte, semmi nem történt a bértábla 20 százalékos emelése ügyében, hasonlóan nem látnak előrelépést az államosítás kérdésében sem.
Az érdekvédő jelezte: a sztrájkbizottságot kezdeményező levelüket a legkésőbb jövő hétfőn eljuttatják a kormányfőnek, és figyelni fognak a határidők pontos betartására. Ha addig nincs megegyezés, akkor február második felére meghirdetik a sztrájkot – közölte. Arról, hogy hányan vehetnek részt egy esetleges munkabeszüntetésben, azt mondta: a sztrájkot nem a szakszervezetek tagjainak hirdetik meg, hanem a pedagógusok, a közoktatásban dolgozók számára. Kitért arra, tudnak arról, hogy „sokan elkeseredettek”, és szakszervezeti tagságtól függetlenül támogatják ezt a gondolatot. Mendrey László elismerte, azzal, hogy a PDSZ ezzel egyedül maradt, nehezebb helyzetbe kerül, de szerinte ezt uralni tudják majd.
A PDSZ már a hét elején hangot adott határozott álláspontjának, miszerint nem fogják aláírni a megállapodást, ha leülnek Balog miniszterrel tárgyalni. Mendrey László közlése szerint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete országos választmánya előző hét végén foglalkozott a tervezettel, és arra jutottak, hogy nem írják alá, mert mint mondta, köszönő viszonyban sincs az eredeti követelésekkel.
Önállóan is tüntetnének
A PDSZ honlapján hétfőn nyilvánosságra is hozta az ötoldalas megállapodástervezetet. Eszerint a kisiskolák esetében az átlaglétszámtól való eltérést a fenntartó engedélyezi, a kormány átképzési programokat dolgoz ki azoknak a pedagógusoknak, akiknek a továbbfoglalkoztatására az átvétel következtében nem nyílik lehetőség. A kormány javaslatait 2013. augusztus 31-éig a munkavállalói érdek-képviseleti szervezetek elé terjesztik.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elnöke arra is felhívta figyelmet a héten, ha kormányzattal való tárgyalásokon nem lesz elmozdulás, és a többi szakszervezet nem akar sztrájkot hirdetni, a PDSZ kész ezt egyedül is megtenni. Ugyanakkor érdekeltek az együttműködésben, hiszen az erejüket együtt tudják megmutatni.
Mint beszámoltunk róla, a kormány határozott szándéka, hogy a fenntartóváltás következtében egyetlen pedagógusnak se csökkenjen a jövedelme, ezért az oktatási államtitkárság utasította a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot, hogy sürgősen mérje fel a korábbi béren kívüli juttatások kedvezményezettjeit és nagyságrendjét, hogy a kieső támogatások pótlásáról a költségvetés gondoskodhasson.