2013. január 1-jével 10 százalékkal csökkent a lakossági gáz, villany és távhő ára. A minimálbér 98 ezer forint, míg a szakmunkás bérminimum 114 ezer forintra nőtt. Mivel több szociális juttatás is a minimálbérhez kötött, így ezek összege is emelkedett. A nyugdíj is több lett, a járandóság 5,2 százalékkal nőtt, ugyanis azt a törvény szerint a várható infláció mértékével kell emelni. Növekedtek viszont a jövedékiadó-terhek, a BKV bérlet- és jegyárai, és megjelent a tranzakciós illeték.
Tekintse meg a témában készített összeállításunkat:
Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője a hatályba lépett intézkedések kapcsán az MNO-nak adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy azok 0,8 százalékkal lassíthatják az inflációt, így akár kétszázalékos reálbér-növekedés lehet a minimálbéreknél és a nyugdíjaknál. Háztartásonként havi 3-6 ezer forintos megtakarítás lehet – tette hozzá. A cégek esetleges kivonulása kapcsán a gazdasági szakértő Szlovákiát hozta föl, ahol a csökkentések hatására a külföldi cégek fölajánlották a részvényeiket az állam számára.
Szólt arról is, hogy tavaly a végtörlesztés hatása 500 milliárd forintos jövedelemkiáramlást jelentett, mivel idén ilyesmire nem kell számítani, éppen ezért ennyivel több elkölthető jövedelem marad a lakosságnál, amihez hozzájön a közműdíjak csökkenése és a reálbérek növekedése. Barcza szerint így 2012-höz képest összesen plusz 1100 milliárdos elkölthető jövedelem keletkezik, amelynek egy része természetesen az embereknél marad, de mindenképpen ellensúlyozhatja az európai recesszió hatását.