Szocialista körökben nem fogadták kitörő lelkesedéssel a Millából, a Szolidaritásból és a Bajnai Gordon fémjelezte Haza és Haladásból álló Együtt 2014 választói mozgalom és önjelölt ernyőszervezet baloldali önkritikára irányuló felszólítását – írja a Heti Válasz. A lap szerint különösen azt tartották vérlázítónak a Jókai utcában, hogy az a Bajnai Gordon beszél a hibákkal való szembenézésről, aki kulcspozíciót töltött be a Gyurcsány-kabinetben, majd 2009-ben maga vette át a kormányrudat. Ráadásul Bajnaiék zsarolásra hajlamos zárt klubnak tűnnek a szociknak (a Milla 12 pontját kellett elfogadniuk azoknak, akik csatlakozni akartak az „új minőségű demokráciát” óhajtó klubhoz – a szerk.), ezért az MSZP inkább erősített a befogadói karakterén, ami azt jelenti, hogy Mesterházy vezércselt alkalmazott az Együtt 2014-gyel szemben.
A Heti Válasz szerint ez volt a pártelnök által meghirdetett Szövetség a változásért létrehozása, amelynek az volt a valós célja, hogy létrejöjjön egy nagy baloldali kerekasztal. Ehhez aztán az Együtt 2014 képviselői is odaültek, ennek ellenére a szocialisták szép csendben, suttyomban előre is gurultak az ellenzéki összefogás pole pozíciójába. „Vagyis egyeztetés címén az MSZP lényegében önmagával tárgyal” – írja a lap.
Szocialista osztálytalálkozó
Valóban: a rendezvényekről készített sajtófotók akár egy „szocialista osztálytalálkozón” is készülhettek volna, hiszen a szegfűsök történetének szinte minden generációja képviselteti magát. Azt már korábban megírtuk, hogy az „új közép” reményében létrehozott E14-hez csatlakozott Haza és Haladás Egyesületben ott találjuk Gyurkovics Tamást, Gyurcsány Ferenc korábbi beszédíróját, Szigetvári Viktort, a korábbi szocialista kampányok motorját (ő egyébként ma is tagja a pártnak – a szerk.), Bárándy Pétert, a Medgyessy-kormány igazságügy-miniszterét, Haris Évát, az MSZP-választmány stratégiai bizottságának elnökét, Korányi Dávidot, a szocialisták korábbi EP-képviselőjelöltjét.
Az MSZP-ből kivált Demokratikus Koalíció természetes, hogy korábbi szocialistákat ültet a tárgyalóasztalhoz: Avarkeszi Dezső Csepelen volt a párt tagja, Molnár Csaba pedig Győrben, Buzás Anna pedig – írja a Heti Válasz – a makói MSZP-s polgármester lánya. Schmuck Andor a Magyar Szociáldemokrata Pártot képviseli, korábban ő is az MSZP-ből indult, a Szövetségben, Együtt Magyarországért elnevezésű csapatot pedig Nagy Marianna képviseli – ő a vecsési szocialisták élén állt.
Visszavonulás?
A hetilap szerint Bajnaiék, ha csak közvetve is, de beismerték, hogy már nem tudnak ernyőszervezetként tetszelegni, ezért is alakulnak feltehetően párttá, amivel nem koordinálói, pusztán csak résztvevői lesznek az egyeztetéseknek. Egy internetes hozzászólásában Szanyi Tibor is írt erről. Egy fórumozóval vitázva megjegyezte, hogy szerinte „Bajnaival az a gond, hogy nem fogsz tudni szavazni rá. A Fidesz és az MSZP jelöltje közül kell választanod. A 2014-es választásokat kevésbé a politikák minősége, sokkal inkább a szervezettség fogja eldönteni. Ahhoz, hogy Bajnaira tudj szavazni, ahhoz pedig Bajnainak az MSZP miniszterelnök-jelöltjévé kell válnia.” Erre viszont kevés esélyt lát az újlipótvárosi képviselő.
Visszavonulásnak tűnhet az is, hogy lakossági fórumain Bajnai már nem hangoztatja a 2004-es decemberi népszavazás kapcsán, hogy „egy elhibázott kérdésre adott a baloldal egy önző választ”. Mesterházy Attila kolozsvári önkritikája után már elállt attól, hogy az egész baloldal nevében hangoztassa a kollektív mea culpát, a kérdés kapcsán újabban rendre azt a szocialista ihletésű gondolatot mantrázza, hogy a belpolitikai megosztottság nem exportálható a határon túlra.
Új elem az is, hogy a választás megnyeréséhez – az exkormányfő megfogalmazásában a remény üzenetének továbbításához – előjött az „ajtóról ajtóra”, illetve az „amerikai módra” kifejezés is. Mindez Ron Werber kampányguru Jókai utcai belendülése után épült be igazán Bajnai beszédeibe.