Hoppál Péter, az Országgyűlés oktatási, tudományos és kutatási bizottságának tagja az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében hangsúlyozza, hogy a baloldal veszélybe sodorta a gyermekek, a fiatalok és egész Magyarország jövőjét. Az előző kurzus oktatáspolitikai eredménye: bezárt iskolák, elbocsátott pedagógusok tízezrei, megcsapolt bérek, leépített szakmunkásképzés, értéktelen diplomák – összegzi. Mint írja, a Fidesz-kormány számos intézkedést hozott annak érdekében, hogy a magyar felsőoktatási intézmények támogatást nyújtsanak a fiataloknak a hazai munkaerőpiacon való boldoguláshoz, a fiatalokba fektetett pénz megtérüljön, tudásukat az ország javára fordítsák és az egyetemek fenntarthatóak legyenek.
Azt is hangsúlyozza, hogy a Fidesz-kormány átvállalta a kistelepülésektől az iskolák működtetését, a településektől adósságukat, és megmentette a vidéki iskolákat. A kormány – a rendszerváltás óta először – a pedagógusok számára életpályamodellt indít azért, hogy a tanárok végre mind anyagilag, mind erkölcsileg megbecsültek legyenek – ismerteti Hoppál Péter.
Ismert, Gyurcsány Ferenc számára is fontos lett a diákok ügye, annyira, hogy a Demokratikus Koalíció politikusaival közösen virrasztott a Szalay utcában Budapesten, ezzel fejezve ki, hogy mennyire nem ért egyet az Orbán-kormánnyal. „Nem kell csendben tűrni a kormány rombolását, és nem elég morgolódni miatta, meg kell találni a tiltakozás módját” – írta egy bejegyzésében. Gyurcsányról a nagy felháborodása közben az is kiderült, imádja Presser Gáborékat és az LGT-t, így megszökött egy kis időre a szolidaritás elől. Emlékezetes, a 2006-os események után Gyurcsány volt az, aki betiltotta a hallgatói hálózat egyik fórumát.
Áttérve a Bajnai-vonalra: annak ellenére, hogy a hálózatosok tagadják politikai elköteleződésüket, az Együtt 2014-gyel már tárgyaltak. Kiderült, a HaHa, a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány, az MSZP és a Demokratikus Koalíció álláspontja megegyezik: legyen tandíj, az nem ördögtől való.
Balog Zoltán már kiállt a sajtó elé, ahol bejelentette: nem lesz tandíj, sem keretszámrendszer. A szakminiszter tájékoztatása szerint azon a tizenhat szakon is lesz államilag finanszírozott hely, amelyeken eredetileg csak önköltséges formában lehetett volna tanulni.