„Tiszteletben kell tartani a nemzeti kisebbségek jogait, Magyarországon és Szlovákiában is segíteni kell az érvényesülésüket, még ha néhány kérdésben más jogi alapokból indult is ki Budapest és Pozsony. A kisebbségek gazdagítják az országokat” – mondta Ivan Gasparovic szlovák államfő kedden Budapesten. A szlovák köztársasági elnök tárgyalt magyar kollégájával, Áder Jánossal, majd a két államfő közös sajtónyilatkozatot tett.
Ivan Gasparovic – emlékeztetve korábbi szavaira – kiemelte, hogy a magyaroknak és a szlovákoknak még jobban meg kell ismerniük egymást. Erre Szlovákia legészakibb részétől Magyarország legdélibb területeiig meg kell találni a lehetőségeket, mert ez hozzájárulhat a kompromisszumok megtalálásához és a hatékony együttműködés kialakításához. A jelenlegi helyzetben, amikor mindkét ország a válság következményeivel küszködik, fontos a nyílt, őszinte párbeszéd – mutatott rá.
Áder János államfő szerint „bár a legfontosabb vitás kérdésekben a nézetkülönbségek megmaradtak”, az Ivan Gasparovic szlovák államfővel folytatott megbeszélésen fontos lépést tettek azért, hogy ezek hamarosan a múlt részévé váljanak. Elmondta: egyetértettek abban, hogy a nyitott kérdéseket a kölcsönös tisztelet elve alapján kell megvitatni. Sok területen kifejezetten sikeres volt Magyarország és Szlovákia együttműködése az elmúlt években, így például a két ország közötti kereskedelmi forgalom a válság ellenére is dinamikusan növekedett.
A magyar államfő elmondta, hogy szlovák kollégájával beszéltek az állampolgárság és a nyelvhasználat ügyéről, valamint oktatási kérdésekről. Hasznos volt ez a párbeszéd, mert jobban megérthették egymás álláspontját – értékelt. Arra ösztönzik a két ország miniszterelnökét, hogy a tavaly ősszel kötött megállapodás értelmében a nyitott kérdésekről folytatódjanak szakértői egyeztetések.
Gasparovic és a szlovák történelemkönyv
Gasparovic egy kedd délutáni előadásban sikertörténetnek nevezte országát, és rávilágított, az iskolai történelemkönyveik tartalma jelentősen eltér a magyarokéitól, a megoldás ezért egy közös könyv. Kategorikusan kijelentette, Szlovákia „minden egyéni szabadságjogokon alapuló, kisebbségekkel kapcsolatos kívánalmat teljesít”. A szlovák államfő előadása után Navracsics Tibor magyar miniszterelnök-helyettes rövid felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy Magyarország minden területen mélyíteni kívánja az együttműködését a szomszédos országokkal. „A mi esélyünk az, hogy megmutassuk a világnak, hogy több közös van bennünk, mint ami elválaszt” – fogalmazott a kormányfőhelyettes.
Sikerként említette, hogy új hidakról és határátkelőkről született megállapodás a két ország között, összekapcsolták az árampiacokat, hatékony a katonai együttműködés a két ország között a nemzetközi missziókkal összefüggésben is, és sikeres kooperációt alakítottak ki az árvíz elleni védekezésben. Az összefogás, a közös fellépés eredményességét mutatja az is, hogy ha nem lett volna mindkét ország tagja az kohézió barátaiként emlegetett uniós csoportnak, Magyarországnak és Szlovákiának is kevesebb kohéziós forrás jutna a jövőben – közölte a magyar köztársasági elnök.
Áder János megköszönte Szlovákia támogatását, amelyet az alsósztregovai Madách-kastély felújításához nyújtott, és bejelentette: a két ország közösen pályázik uniós forrásra azért, hogy a szlovákiai Borsiban található Rákóczi-kastélyt, ahol II. Rákóczi Ferenc született, renoválják 2016-ra, a fejedelem születésének 340. évfordulójára.
A két államfő négyszemközti megbeszélése eredetileg negyedórás lett volna, de másfél óráig tartott. Ivan Gasparovic a párbeszéd folytatására pozsonyi látogatásra hívta meg magyar partnerét.
A szlovák elnök kedd reggel érkezett Budapestre, és az Áder János államfővel folytatott megbeszéléseket követően találkozik Orbán Viktor miniszterelnökkel is.
Gasparovic a Duna TV-nek adott minapi interjújában egyetértett azzal, hogy Orbán Viktor és Robert Fico miniszterelnök az elmúlt évben a két ország érdekeit célzó, elsősorban gazdasági kérdésekről tárgyalt, és megállapodott abban, hogy a kényes és nehéz kérdések idén kerülnek napirendre. A Szlovákiában még mindig érvényben lévő, a magyar kisebbséget kollektív bűnösséggel bélyegző, a szlovák kormány által megváltoztathatatlannak deklarált Benes-dekrétumokkal kapcsolatban úgy véli, hogy nem szlovák probléma. A Benes-dekrétumok ma a szlovák jogrend részét jelentik, de egyáltalán nem alkalmazzák őket a jelenben, és a jövőben sem – mondta.