„Az IMF nem ellenség, és nem is valamiféle megoldás egy helyzetre, a megoldás mindig az adott kormánynál van.” Bajnai Gordon nyilatkozta ezt Brüsszelben a HVG-nek és a Népszabadságnak, miután állítása szerint a „magyar nemzeti érdekekért lobbizott” uniós szakembereknél.
A brüsszeli képviselők sem tudják, miről tárgyalt Bajnai Gordon. Surján László, az Európai Parlament alelnöke a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorban elmondta: a volt miniszterelnök olyan képviselőknél lobbizott, akiknek nincs is ráhatásuk a Magyarországot aktuálisan érintő kérdésekre. Éppen ezért a képviselő szerint újabb támadást készíthettek elő a magyar kormány ellen.
Bajnai első, egyébként többször hangoztatott állítása minimum pikáns annak ismeretében, hogy az általa és elődje, Gyurcsány Ferenc által vezetett kormányok gondolkodás nélkül hajtották végre az IMF 2008-ban és 2009-ben megfogalmazott megszorító diktátumait: ezek között szerepelt a közszféra 2009-es béreinek befagyasztása és a 13. havi juttatás megszüntetése, a 13. havi nyugdíj eltörlése, a nyugdíjkorhatár 65 évre emelésének 2012-re való előre hozása, a nyugdíjkorrekció elhalasztása, a táppénz 10 százalékos csökkentése, az áfa 20-ról 25 százalékra való növelése, a családi pótlék összegének két évre való rögzítése, valamint az, hogy a gyes és gyed korábbi hároméves időtartama háromról két évre csökkent.
A mindezért cserébe kapott hitelt csak 2010 márciusáig használhattuk föl, így annak visszafizetése már az áprilisi választást követően hatalomra került Orbán-kormányra hárult. A valutalap jelentésében sikersztorinak nevezte az erre az időszakra eső, térségbeli tevékenységét.
Ezek után nem meglepő, hogy a balliberális erők akár programjuk ismertetésekor, akár külföldön tett sajtónyilatkozataik alkalmával a nemzetközi pénzügyi köröknek üzennek. A számukra kedves tandíj kérdésében például elég széles konszenzus alakult ki a Gyurcsány Ferenc fémjelezte Demokratikus Koalíció, Bajnai alapítványa, az MSZP és a Soros-alapítvány által támogatott Hallgatói Hálózat között. A Haza és Haladás elnöke nem, Gyurcsányék viszont kiállnak az ingatlanadó mellett, a bankadót mindhárom ellenzéki csoportosulás csökkentené, legutóbb Mesterházy Attila, a szocialisták elnöke beszélt erről a Wall Street Journal című üzleti lapnak. Az MSZP-vezér az interjúban elmondta azt is, hogy szinte biztos a szövetségkötés pártja és Bajnaiék között.
Nincs szövetség
Az Együtt 2014 honlapján időközben szerdán kikerült egy közlemény, amelyben az áll, hogy Bajnai Gordon vitára hívja Orbán Viktort. A kommünikében az is szerepel, hogy a Civil Összefogás Fórum hirdetéseivel ellentétben nincs Gyurcsány–Bajnai szövetség. Gyurcsány Ferenc viszont azt írta ki Facebook-oldalára, hogy neki tetszenek a CÖF reklámjai, és még többet szeretne belőlük látni az újságokban.
Fidesz: Bajnainak a magyarokkal van baja
A Fidesz közleményében azt írta: „Bajnai Gordonnak ma nem Magyarország miniszterelnökével kellene vitáznia, hanem a magyar emberekkel. Bajnai Gordon csökkenteni akarja a minimálbért, a magyar emberek azonban nem támogatják ezt. Bajnai Gordon a családi adókedvezmény megszüntetésére készül, a magyar emberek viszont nem értenek ezzel egyet”. A kormánypárt szerint „Bajnai Gordon csökkenteni akarja a nyugdíjakat, de a magyar emberek nem kérnek ebből. Bajnai Gordonnak tehát a magyar emberekkel van vitája” – zárul a közlemény.