Bajnai a megszorításban látja a megoldást és Orbánnal vitázna

A megoldás mindig az adott kormánynál van – nyilatkozta Brüsszelben balliberális lapoknak Bajnai Gordon a valutaalappal való együttműködésről.

MNO
2013. 02. 06. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az IMF nem ellenség, és nem is valamiféle megoldás egy helyzetre, a megoldás mindig az adott kormánynál van.”  Bajnai Gordon nyilatkozta ezt Brüsszelben a HVG-nek és a Népszabadságnak, miután állítása szerint a „magyar nemzeti érdekekért lobbizott” uniós szakembereknél.

A brüsszeli képviselők sem tudják, miről tárgyalt Bajnai Gordon. Surján László, az Európai Parlament alelnöke a Lánchíd Rádió Reggeli hírjárat című műsorban elmondta: a volt miniszterelnök olyan képviselőknél lobbizott, akiknek nincs is ráhatásuk a Magyarországot aktuálisan érintő kérdésekre. Éppen ezért a képviselő szerint újabb támadást készíthettek elő a magyar kormány ellen.

Bajnai első, egyébként többször hangoztatott állítása minimum pikáns annak ismeretében, hogy az általa és elődje, Gyurcsány Ferenc által vezetett kormányok gondolkodás nélkül hajtották végre az IMF 2008-ban és 2009-ben megfogalmazott megszorító diktátumait: ezek között szerepelt a közszféra 2009-es béreinek befagyasztása és a 13. havi juttatás megszüntetése, a 13. havi nyugdíj eltörlése, a nyugdíjkorhatár 65 évre emelésének 2012-re való előre hozása, a nyugdíjkorrekció elhalasztása, a táppénz 10 százalékos csökkentése, az áfa 20-ról 25 százalékra való növelése, a családi pótlék összegének két évre való rögzítése, valamint az, hogy a gyes és gyed korábbi hároméves időtartama háromról két évre csökkent.

A mindezért cserébe kapott hitelt csak 2010 márciusáig használhattuk föl, így annak visszafizetése már az áprilisi választást követően hatalomra került Orbán-kormányra hárult. A valutalap jelentésében sikersztorinak nevezte az erre az időszakra eső, térségbeli tevékenységét.

Ezek után nem meglepő, hogy a balliberális erők akár programjuk ismertetésekor, akár külföldön tett sajtónyilatkozataik alkalmával a nemzetközi pénzügyi köröknek üzennek. A számukra kedves tandíj kérdésében például elég széles konszenzus alakult ki a Gyurcsány Ferenc fémjelezte Demokratikus Koalíció, Bajnai alapítványa, az MSZP és a Soros-alapítvány által támogatott Hallgatói Hálózat között. A Haza és Haladás elnöke nem, Gyurcsányék viszont kiállnak az ingatlanadó mellett, a bankadót mindhárom ellenzéki csoportosulás csökkentené, legutóbb Mesterházy Attila, a szocialisták elnöke beszélt erről a Wall Street Journal című üzleti lapnak. Az MSZP-vezér az interjúban elmondta azt is, hogy szinte biztos a szövetségkötés pártja és Bajnaiék között.

Nincs szövetség

Az Együtt 2014 honlapján időközben szerdán kikerült egy közlemény, amelyben az áll, hogy Bajnai Gordon vitára hívja Orbán Viktort. A kommünikében az is szerepel, hogy a Civil Összefogás Fórum hirdetéseivel ellentétben nincs Gyurcsány–Bajnai szövetség. Gyurcsány Ferenc viszont azt írta ki Facebook-oldalára, hogy neki tetszenek a CÖF reklámjai, és még többet szeretne belőlük látni az újságokban.

Fidesz: Bajnainak a magyarokkal van baja

A Fidesz közleményében azt írta: „Bajnai Gordonnak ma nem Magyarország miniszterelnökével kellene vitáznia, hanem a magyar emberekkel. Bajnai Gordon csökkenteni akarja a minimálbért, a magyar emberek azonban nem támogatják ezt. Bajnai Gordon a családi adókedvezmény megszüntetésére készül, a magyar emberek viszont nem értenek ezzel egyet”. A kormánypárt szerint „Bajnai Gordon csökkenteni akarja a nyugdíjakat, de a magyar emberek nem kérnek ebből. Bajnai Gordonnak tehát a magyar emberekkel van vitája” – zárul a közlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.