Mivel a kormányváltás lehetősége nyitott 2014-ben, nagy verseny bontakozott ki a baloldalon a miniszterelnök-jelölti szerepért. Ugyan a nyilvánosságban kerülik a 2009-es, kínos miniszterelnök-keresés ismétlését, könnyen belátható, hogy a programviták és ellenzéki országértékelő-beszédek valójában mind e válogató részei. Márpedig a verseny nyitott – áll a Nézőpont Intézet Heti Válasznak készített, legfrissebb közvélemény-kutatásában.
Ha a szóba jövő jelöltekre kérdezünk rá, Bajnai Gordon tűnik a legkomolyabb kihívónak. Az összes megkérdezett közül a volt kormányfőre jelenleg 15 százalék szavazna, Mesterházy Attilára csupán 6 százalék, további 4 százalék pedig Bajnai elődjét, Gyurcsány Ferencet preferálja. Velük szemben Orbán Viktort a megkérdezettek 37, míg Vona Gábort 6 százaléka választaná.
Ha azonban a valódi választási helyzetet modellezzük, abból kell kiindulnunk, hogy a jelenlegi miniszterelnöknek csak egy baloldali és egy radikális kihívója lesz. Ebben a versenyben azonban Mesterházy Attila és Bajnai Gordon is közel azonos eredményt ér el Orbánnal és Vonával szemben. Az MSZP elnöke 19, az Együtt 2014 elnöke 22 százalékot kapna. Ugyanakkor még így is Orbán tűnik az esélyesebbnek, rá az összes megkérdezett 42 százaléka szavazna a jelöltek triászából – szerepel a kutatásban.
Ha ma Ön dönthetné el, hogy ki legyen a kormányfő, kit választana az alábbi személyek közül? |
Fotó: Nézőpont Intézet |
Ezzel szemben a kormánypárttal szemben állók első látásra nem állnak túl jól: a Jobbik szimpátiaindexe 10, az MSZP-é 11, az Együtt 2014-é pedig 6 százalék a teljes népesség körében. A szakadás utáni LMP 2, míg a DK 1 százalékon áll. A baloldal velük együtt is csak 20 százaléknyi színt valló szimpatizánsnak örülhet. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a bizonytalanok és rejtőzködők 24 százalékos táboráról, különösen azért, mert felük (12 százalék) azt állítja, hogy 2014-ben kormányváltást szeretne. Ha ők mind baloldali szavazók, a Fidesz 36 százalékával szemben már 32 százalékos baloldal áll, ami bőven hibahatáron belüli eredménynek mondható. Igaz, az aktív szavazók körében nagyobbnak tűnik a különbség: a Fidesz 44 százalékával szemben jelenleg csak 35 százalékos ellentábor áll a Jobbik 12 százalékán túl – olvasható a felmérésben.
Pártszimpátia a választásra jogosult felnőtt magyar lakosság körében (trend) |
Fotó: Nézőpont Intézet |
Ön szerint Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc között van szoros kapcsolat? |
Fotó: Nézőpont Intézet |
Az Iránytű Intézet korábbi kutatásából kiderült, hogy csupán az emberek 16,7 százaléka érzi úgy, hogy személyesen nyert hazánk európai uniós csatlakozásával, míg 55 százaléka a halálbüntetés bevezetésének abszolút támogatása mellett foglalt állást. Továbbra is nagy előnnyel vezet a Fidesz–KDNP a többi politikai alakulattal szemben – derül ki abból a december közepén végzett kutatásból, amelyet az Iránytű Politikai és Gazdaságpolitikai Intézet hozott nyilvánosságra.
Bajnai egyébként február 9-én levitézlett balliberális politikusok és közéleti személyiségek társaságában értékelte az utóbbi időszakot a Millenárison, ahol a nagy bejelentést megtették: párttá alakítja mozgalmát Bajnai, aki azt is elmondta, a 2010-es választási vereség az MSZP-é volt, nem az övé. Beszédéből egy Dávid Ibolyai-i panel is visszaköszönt.