Orbánt gyalázták az éhségmenet szónokai

Többen is minősíthetetlen hangnemben szidták Orbán Viktort az éhségmenet szónokai közül az Alkotmány utcában felállított pódiumnál.

KA
2013. 02. 11. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 19 óra tájékán véget ért Alkotmány utcai demonstráció elején felcsendült a Himnusz, majd egy Petőfi-verset is elszavaltak. Ezt követően szónokok váltották egymást a színpadon, akik minősíthetetlen hangnemben gyalázták Lázár Jánost és Orbán Viktort, tisztességes munkát és bért, illetve az Orbán-kormány távozását követelték. Kora este, 18 óra környékén már csak körülbelül 200-250 fő tartózkodott a helyszínen – jelentette az MNO tudósítója. A tömegben feltűntek Mesterházy Attila és Horváth Csaba szocialista politikusok is. A felszólalók között Nyakó István és a Dopeman néven ismert Pityinger László is kifejtette véleményét, előbbi nyílt provokációnak nevezte a „Köszöntjük a szoci hataloméhség menetét!” szövegű molinót, és visszautasított a feliratát, Dopeman pedig azt hangsúlyozta, hogy nem egységes az ellenzék, és így nem lehet eredményt elérni.

A demonstráció résztvevői később petíciót adtak át Ujhelyi Istvánnak, a parlament MSZP-s alelnökének, amely az éhségmenet legfontosabb követeléseit tartalmazta. A „kiáltványban” egyebek mellett egyenlő bánásmódot, igazságos közteherviselést követeltek, valamint azt, hogy a közmunkások is kapják meg a minimálbért. Kérték továbbá az elmúlt két és fél év szociális tárgyú törvényeinek felülvizsgálatát, a szakszervezetek jogainak visszaállítását és kiszélesítését.

A fent említett molinót az Alkotmány utcában feszítették ki a Kossuth térnél. Az ide érkező éhségmenet néhány tagja le akarta szedni a feliratot, de ezt a helyszínen tartózkodó rendőrség nem engedte. Mint arról az MNO helyszíni tudósítója beszámolt, több rendőrsorfal is felállt, így a jogsértő magatartásra nem került sor.

A tömegben állók közül többen piros szakszervezeti, valamint és Munkát, kenyeret! feliratú zászlókkal és a megyék, települések nevét jelző táblákkal álltak, és azt skandálták: „Munkát, kenyeret, tisztességes béreket!”

Öt előtt érkeztek meg

Hétfő délután háromnegyed öt körül érkeztek a Parlamenthez a kormány foglalkoztatáspolitikája ellen tiltakozó éhségmenetek; az ország több megyéjéből egy hete útnak indult csoportok délután a budapesti Astoriánál egyesültek, majd közösen vonultak az Országház elé. Mintegy ezerötszázan voltak, amikor az Alkotmány utcában felállított pódiumhoz értek. A demonstrálók érkezésüket az Országgyűlés tavaszi ülésszakának első plenáris üléséhez igazították. A Közmunkás Szakszervezet, a Munkát Kenyeret! Egyesület és a Munkásképviselet Alapítvány szervezésében útnak indult csoportokhoz több szocialista és LMP-s politikus csatlakozott. Ujhelyi Istvánt, az Országgyűlés szocialista alelnökét, Török Zsolt MSZP-s pártszóvivőt és az LMP-s Vágó Gábort az Alkotmány utcában is látták az MTI tudósítói.

A Fidesz pártigazgatója korábban MSZP-s hataloméhség-menetnek nevezte a demonstrációkat. Kubatov Gábor szerint a szocialisták a kispénzű emberek háta mögé bújva kampányolnak, és akciójuk tipikus példa a hazugságra, az átverésre és a szemfényvesztésre.

Több éhségmenet is indult

A Jobbik szóvivője korábban azt mondta, a szocialisták luxusmenetévé vált az éhségmenet. Mirkóczki Ádám ezzel arra utalt, hogy információik szerint a csoport MSZP-s résztvevői az egyik este egy gyöngyösi strand szaunájában pihenték ki a menetelés fáradalmait.

Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége az MTI-nek küldött nyilatkozatban közölte: szolidaritást vállal a Budapestre érkező menetek tagjaival, és egyetért céljaikkal. A szakszervezeti szövetség szerint „a munkavállalókat sújtó kormányzati intézkedések hatására reményvesztetté váltak a nagycsaládosok, a munkanélküli, de dolgozni akaró emberek, a rokkant, de másokért még tenni akaró nyugdíjas ápolók, orvosok, bírók és tanárok”. Az Autonómok a közmunkások bérének emelését, egyenlőséget, a munkanélküli-ellátás folyósítási idejének meghosszabbítását és „valódi szociálpolitikát” követelnek – olvasható a nyilatkozatban. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) is szolidaritását fejezte ki a közmunkásokkal, az éhségmenet résztvevőivel.

Az elmúlt héten több éhségmenet is elindult Budapest felé, egyebek között Békéscsabáról, Nyíregyházáról, a baranyai Sellyéről, Kaposvárról, Ózdról és a Hajdú-Bihar megyei Polgárról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.