A szakmailag nem megalapozott vélemény egyrészt rontja az ország megítélését, ami a forint árfolyamától kezdve a CDS-feláron át az állampapírok iránti keresletig negatívan érzékeltetheti hatását. Ezt az előrejelzést általában április környékén szokta nyilvánosságra hozni az MNB. Az, hogy most előre hozzák ennek az időpontját, csak azzal magyarázható, hogy Simor András megbízatása március elején lejár, és utoljára még oda akar egyet szúrni a kormánynak.
Ismert, az Állami Számvevőszék a múlt héten hozta nyilvánosságra jelentését az MNB működéséről. Ebben megállapította, hogy a nemzetközi szervezetektől a magyar állam által lehívott hitelekkel kapcsolatban a jegybank a hatáskörét túllépve, felhatalmazás nélkül, a hitelintézeti törvény előírásait megsértve, az üzleti titkok körébe tartozó adatokat szolgáltatott a hét legnagyobb kereskedelmi bankról a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) 2008 és 2010 között. A történtekkel összefüggésben a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya nyomozást rendelt el. A lap kérdésére a BRFK szóvivője megerősítette: folyik a nyomozás, vizsgálják a feljelentésben szereplő hivatali visszaélés és más bűncselekmény gyanúját.
Mint ismert, a Jobbik a múlt héten hivatali visszaélés bűntette és gazdasági titok megsértésének gyanújával tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen az MNB 2008 és 2010 közötti adatátadási gyakorlata miatt. A párt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésére hivatkozva azt vetette fel, hogy a jegybank ezzel a magatartásával súlyosan veszélyeztette Magyarország pénzügyi függetlenségét.
A március 3-án távozó jegybankelnök parlamenti meghallgatására hétfőn kerülhet sor. A Magyar Nemzet azt is megtudta, Simor András politikai pályára készül.
Részletek a csütörtöki Magyar Nemzetben.