Az orvosi, egészségügyi vizsgálatok mellett felmérik a szociális és a munkaügyi területet is, és a komplex felülvizsgálat során döntenek arról, hogy valaki rehabilitálható, rokkantsági ellátást kap, vagy megszüntetik a korábban kapott ellátását. Az eddigi adatok azt mutatják, hogy a rendszer nem lett szigorúbb, hiszen a legelesettebbek és leginkább segítségre szorulók juthatnak ellátáshoz. Egy ember akkor is kaphat ellátást, ha egészségügyi területen jó minősítést kap, de munkaügyi vagy akár szociális szempontból katasztrofális helyzetben van – ismertette a szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár.
Szólt arról is, hogy azon cégek számára, amelyek akkreditáltatták magukat és megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak, egységes, igazságos támogatási rendszert dolgozott ki a kormány. Csaknem tízezren jutottak oly módon foglalkoztatási lehetőséghez, hogy a nyílt munkaerőpiacon foglalkoztatott, rehabilitációs ellátásra minősített emberek után nem kell befizetni a szociális adót.
Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz–KDNP) arról beszélt, hogy a zalai megyeszékhelyen az önkormányzat a jövedelempótló és a szociális támogatások odaítélésénél figyelembe veszi a rászorultsági elvet. Hozzáfűzte: a jövő útja nem a támogatás és a segély, hanem az, hogy munkát tudjanak biztosítani a csökkent munkaképességűeknek is. Példaként említette, hogy a megyeszékhelyen több olyan cég is működik, amely munkát tud adni ezeknek az embereknek.
Gyimesi Endre miniszteri biztos kijelentette: egy humán alapon működő demokratikus társadalom minőségét az határozza meg, milyen módon bánik az elesett emberekkel. Zalaegerszeg volt Fidesz–KDNP-s polgármestere emlékeztetett rá, hogy a város a válságos időszakban, a nehézségek ellenére is igyekezett a rászorulókon segíteni.
Soltész Miklós zalaegerszegi látogatása során felkereste az idősek otthonát és egy megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató helyi céget. Az egészségügyi intézményben a szegedi Csillag börtönben gyártott aktív ágyakat adott át, amelyek könnyebbé teszik az idős emberek mindennapjait, és segítik a gondozók munkáját.
Tapolczai Gergely fideszes országgyűlési képviselő február 21-én tartott sajtótájékoztatóján a kormányoldal eddigi intézkedései közül kiemelte, hogy a kabinet több mint 30 ezer megváltozott munkaképességűnek adott álláslehetőséget. Hozzátette, hogy 300-nál is több vállalkozás foglalkoztat ilyen embereket, amihez 47 milliárd forintos támogatást biztosítottak.
Tavaly megjelentek a rehabilitációs kártyák, a kormány pedig új rehabilitációs foglalkoztatási támogatási pályázati rendszert vezetett be, amelynek köszönhetően nem „álfoglalkoztatásban” részesülnek a megváltozott munkaképességűek – hívta fel a figyelmet a politikus. Tapolczai Gergely megjegyezte továbbá, hogy a súlyosan mozgáskorlátozottak gépjármű-vásárlási támogatását is megemelték mind az új, mind pedig a használt autók esetében. A kormány nemrég jelentette be továbbá, hogy képzési programot indít a megváltozott munkaképességűek nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatásának elősegítésére. A 4,9 milliárd forint összköltségvetésű – vidékközpontú – projekt forrásainak 95 százalékát az Új Széchenyi Terv keretében biztosítják.
Soltész Miklós korábbi bejelentése alapján nem változott a megváltozott munkaképességűek és a fogyatékos emberek foglalkoztatására fordítható támogatási keret nagysága. Az államtitkár tájékoztatása szerint az erre szánt költségvetési keret 2013-ban is nagyságrendileg 40 milliárd forint lesz. A kormányzat célja, hogy minél több ember kapjon lehetőséget a munkára, és a támogatási rendszer is teljesen egységes legyen – közölte a politikus.