Többórás, kétperces felszólalásokból álló vitában az ellenzéki képviselők egyebek mellett áfacsökkentést javasoltak, míg a kormánypártiak védték a rezsicsökkentési programot. Több ellenzéki politikus, köztük Gőgös Zoltán (MSZP) szerint lényegesen magasabb összegben emelkedtek az árak az elmúlt években, mint ahogy most csökkenti őket a kormány.
Vágó Gábor független képviselő szerint az MSZP és a Fidesz is ugyanazt a „kádári trükköt” veti be, hogy rövid távú politikai haszon érdekében csökkentené a rezsit, de ennek hosszú távú következményeivel nem számol. A politikus energiatakarékossági programokat javasolt.
Spaller Endre (KDNP) szerint az MSZP csak szóban támogatja a rezsicsökkentést, külföldön viszont szidja. Apáti István (Jobbik) is szólt a hőszigetelési programok szükségességéről, amelyhez megfelelő, támogatott hitellehetőségeket biztosítana.
Fónagy János államtitkár a kormányt ért kritikákra reagálva arra emlékeztetett, hogy a kabinet a kormányváltás után sávos végfogyasztói rendszert vezetett be, amellyel részben befagyasztotta a gázárakat. A lakhatási támogatási rendszer jelenleg mintegy 400 ezer háztartásnak jár – fűzte hozzá a vitában elhangzottakhoz az államtitkár.
A rezsicsökkentés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat elfogadása biztosítani fogja a díjcsökkentések megvalósulását – mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője kedden sajtótájékoztatón.
Az eddigi 10 százalékos rezsicsökkentés törvényben rögzítését, a szolgáltatók „túlhatalmának” korlátozását és a júliusra várható további árcsökkentések megalapozását célozza a rezsicsökkentésről szóló törvényjavaslat – mondta a fideszes előterjesztő az Országgyűlés keddi ülésén. A kormány támogatta a javaslatot, míg az MSZP „igazságos tehercsökkentést” tartott szükségesnek.
A fideszes Mágori Józsefné azt javasolta: próbálják meg elfogadni, hogy abból a haszonból, amely az elmúlt évtizedekben a szolgáltatóknál termelődött, „valamit visszakérünk, és odaadjuk a lakosságnak”. Frakciótársa, az előterjesztő Németh Szilárd a szocialisták felvetésére elmondta, a társasházak esetében – ahol a kiadások egy jelentős részét a közös költségben számolják el – a határozatképes közgyűlés dönthet arról, hogy mindenkinek vissza kell adni a rezsicsökkentésből származó részt.
Schiffer András független képviselő felszólalásaiban leszögezte: a rezsicsökkentés helyett hosszú távú és fenntartható energiahatékonysági intézkedésekre lenne szükség, amelyek az embereknek és az államnak is jót tennének.
Fónagy János államtitkár hangsúlyozta, a rezsicsökkentés nem az egyéb, hosszú távú intézkedések helyett van, hanem azok mellett. Hozzátette: azért van kiemelten szükség a rezsicsökkentésre, mert azonnali enyhítést jelent. A fideszes Ékes József arra hívta fel a figyelmet, hogy 200 százalékkal nőtt a gáz ára 2002 és 2010 közötti szocialista kormányok időszaka alatt. Erre reagálva viszont az MSZP-s Gőgös Zoltán azt mondta, ebben az időszakban ennél még többel emelkedett a gáz világpiaci ára, 2010 óta viszont 30 százalékkal csökkent a világpiaci ár.
Az előterjesztő Németh Szilárd úgy vélekedett: az a „legpofátlanabb”, amit az MSZP csinál, hiszen egyik képviselőjük kijelenti, hogy támogatni fogják a javaslatot, egy másik viszont arról beszél, hogy a javaslat „mekkora butaság”. Kijelentette: mindenféleképpen, mindenhol érvényesíteni fogják a 10 százalékos rezsicsökkentést, az „összes többi csak hablaty, mellébeszélés”.