Matolcsy György elmondta: a jogszabály rendezett kereteket ad a jegybank működéséhez, világossá teszi, hogy feladata az árstabilitás, a pénzügyi stabilitás fenntartása és a kormány gazdaságpolitikájának támogatása. Az elmúlt 33 hónap gazdasági sikerei alapvetően meghatározzák a Magyar Nemzeti Bank következő hat évének működését – vélekedett, s úgy fogalmazott: a GDP-arányos államháztartási hiányt sikerült „tartósan és fenntartható módon” 3 százalék alá csökkenteni, mérséklődött az államadósság, és bővült a foglalkoztatás. Ez segíti, hogy a nemzeti bank elérje a jegybanktörvényben szereplő célok elérését, így elsősorban az árstabilitás, a pénzügyi stabilitás fenntartását, ezt követően pedig a gazdasági növekedés támogatását.
„Fogyasztóként, gazdaságpolitikusként, jelenleg még miniszterként is az infláció ellensége vagyok” – mondta Matolcsy. Úgy fogalmazott: a magas, az Európai Unió és a maastrichti kritériumok előírásában szereplő 3 százaléknál magasabb infláció megnehezíti a gazdasági kalkulációt, és szűkíti a monetáris politika mozgásterét. A monetáris politikával kapcsolatos alapvetéseit ismertetve kiemelte a devizahitelek állományának visszaszorítását, illetve a jegybanki politika felfogásának megváltozását. Utóbbival kapcsolatban leszögezte: „nagy híve vagyok a konzervatív, felelős jegybanki monetáris politikának”; e felfogása szerint „az MNB része a magyar nemzetállamnak”, és természetesen emellett részese az EU jegybanki törvényeinek is.
• Matolcsy a biztonság, és nem a meglepetések embere
• Támogatják Matolcsy György kinevezését
• Megvan Orbán alelnökjelöltje
• Beintett a forint a kényszeres huhogóknak
• Amit Matolcsytól várnak Londonban
• Nem meglepő Matolcsy jelölése
• Matolcsy György életútja
• Ezt hozhatja az új jegybankelnök
• Simor András bizonyítványa
• Együttműködő, a törvényeket betartó jegybank kell
A jegybankelnökjelölt elmondta: nem híve annak, hogy az MNB elzárkózzon, helyette azt tartja szükségesnek, hogy nyitott és együttműködő legyen, partneri viszonyra törekedjen a kormánnyal. Szerinte ezért helytelen, ha a kabinet képviselője nem lehet jelen a Monetáris Tanács ülésein. Hozzátette: már a 2008-as válság előtt is súlyosan hibás stratégia volt a jegybanki elzárkózás, azóta pedig nem is követhető. A gazdasági miniszter annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az MNB a következő hat évben jobban teljesíthet, mint az előző időszakban, ezzel pedig hozzájárulhat az ország jobb teljesítményéhez is.
A Magyar Nemzeti Bank független volt, és az is lesz a jövőben – mondta a jegybankelnökjelölt. Az uniós törvények általi kötöttségeket firtató kérdésre válaszolva megismételte ugyanakkor, hogy a jegybank a magyar állam, „a nemzetállam része”, így nem független Magyarországtól, a magyar emberektől. Ez a mozgástér azonban „nem is olyan kicsi, mint bárki gondolná” – tette hozzá. Fontosnak nevezte, hogy az elmúlt időszak gazdasági sikerei lehetővé tették, hogy a jegybank a törvény szerint, az ár- és pénzügyi stabilitás fenntartása mellett segítse a kormányzati gazdaságpolitikát.
Balog Ádám, a bank alelnökjelöltje hangsúlyozta: a jegybank fontos feladata a pénzügyi stabilitás védelme, ezért is fontos, hogy a Monetáris Tanács elé jól előkészített anyagokat tegyenek le.
Az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága pénteki ülésén 18 támogató, 7 elutasító és 1 tartózkodó szavazat mellett támogatta Matolcsy György jegybankelnöki és Balog Ádám alelnöki kinevezését. A gazdasági bizottság ülését követően a köztársasági elnök nevezheti ki a Magyar Nemzeti Bank új elnökét. Matolcsy kinevezése esetén az államfőnek tesz esküt.
A meghallgatáson Rogán Antal (Fidesz) üdvözölte a jelenlegi nemzetgazdasági miniszter elköteleződését a konzervatív monetáris politika mellett, Kovács Tibor (MSZP) szerint Matolcsy kinevezése rendkívüli veszélyeket jelent, Volner János (Jobbik) a jegybanki függetlenség értékét kérdőjelezte meg, Scheiring Gábor (független) pedig azt kifogásolta, hogy a miniszterelnök „kormányának legsikertelenebb tárcavezetőjét” jelölte a jegybankelnöki tisztségre.
Rogán Antal, a bizottság elnöke úgy véli: az előző hat évben sikertelen volt a Magyar Nemzeti Bank, mert nem tudta megakadályozni a devizahitelek elszaporodását, és nem tudott hozzájárulni ahhoz, hogy teljesüljön az inflációs cél. A Fidesz frakcióvezetője ezért üdvözölte, hogy Matolcsy György konzervatív jegybanki politikát helyezett kilátásba. Kitért arra is, hogy az MNB-t nem egy személyben az elnök, hanem a Monetáris Tanács irányítja.
Kovács Tibor kétségbe vonta a kormány gazdasági sikereit. A képviselő egyben abbéli véleményének adott hangot, hogy Matolcsy György jegybankelnöki jelölése „rendkívüli veszélyeket jelent a magyar gazdaságra és társadalomra nézve”. Leszögezte: a Magyar Szocialista Párt ezért nem tudja támogatni a Matolcsy György kinevezését.
Volner János azt hangsúlyozta, hogy a Jobbik „nem az a párt, amely a jegybank függetlenségének gondolatát jónak tartja”. A jobbikos képviselő egyben sürgette, hogy az új jegybankelnök szabadítsa meg a jegybankot „az ország érdekeivel ellentételesen működő bűnös rendtől”.
Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának elnöke a jövő hét elején tesz javaslatot a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa kilencedik tagjának személyére. A Fidesz frakcióvezetője Matolcsy György jegybankelnök-jelölti meghallgatását követő sajtótájékoztatón elmondta: van már jelölt a pozíció betöltésére, akiről konzultálni fog a jegybankelnökkel.
Egy kilencedik tanácstag, egyben ötödik külső tag kinevezése azt követően vált szükségessé, hogy a miniszterelnök pénteki bejelentése szerint a korábbi kettőről háromra nő az MNB alelnökeinek száma. Rogán Antal a sajtótájékoztatón emlékeztetett: jelenleg nincs az Országgyűlés előtt a jegybank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonására vonatkozó javaslat.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban jelentette be, hogy Matolcsy Györgyöt jelöli a jegybank élére. A nemzetközi netes sajtóban megjelent kommentárok szerint sem volt meglepetés a jelölés. Nem jött be egyes balliberális sajtóorgánumok riogatása Matolcsy jegybankelnöki kinevezésével kapcsolatban: a forint a bejelentés után erősödött.