Az országgyűlési törvény értelmében ez a legsúlyosabb lehetséges szankció a „kirívóan sértő kifejezést használó” képviselőkkel szemben. Szanyi Tibor kézmozdulatára Balla György, a Fidesz frakcióigazgatója hívta fel a figyelmet, mandátumának visszaadására szólítva fel őt. Mint mondta: teljesen mindegy, hogy az MSZP-s politikus kinek szánta a beintést, mert egy képviselő „ilyen ordenáré módon nem viselkedhet”.
A Ház először élt a büntetéskiszabás lehetőségével a jogszabály január 1-jei hatályba lépése óta.
Kövér László indítványát a pénzbírságról 267 igen szavazattal, 47 nem ellenében fogadták el a képviselők. A kormánypártok és a Jobbik képviselői igennel szavaztak, az MSZP politikusai és a függetlenek többsége nemmel.
Hétfői ülésén alkotmánybíróvá választotta az Országgyűlés Juhász Imrét, de több más kérdésben is szavaztak a képviselők.
A napirend előtti felszólalásokról itt olvashat bővebben.
Szanyi múlt héten azt mondta: interpellációja közben jobbikos képviselők rasszista megjegyzéseket tettek, kézmozdulatával erre válaszolt. A bekiabálásoknak azonban a jegyzőkönyvben nincs nyoma. Hétfőn az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség főzőkesztyűt adott a szocialista politikusnak. Stágel Bence, a szervezet elnöke szerint példamutatásból elégtelen, hogy miközben több mint 3 millió dolgozó végzi a mindennapos munkáját, „a wellness-szocialisták”, köztük Mesterházy Attila munkaidőben, az alaptörvény vitájában való részvétel helyett élményfürdőben lazít, Szanyi Tibor pedig „beintéssel” kommunikál a parlamentben.
Három – egy fideszes, egy szocialista és egy jobbikos – képviselő mentelmi jogát is felfüggesztette a parlament hétfőn. A fideszes Tiba Istvánt közúti baleset gondatlan okozása miatt kérte ki az ügyészség – kerékpározás közben ütközött egy másik biciklissel –, Mirkóczki Ádámot, a Jobbik szóvivőjét pedig azért, mert ittasan vezetett. Mindketten mentelmi joguk felfüggesztését kérték.
Az MSZP elnökhelyettese Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését bűnsegédként megvalósított csalás és magánokirat-hamisítás gyanúja miatt kérte Polt Péter legfőbb ügyész. Az ügyészség szerint államtitkárként teljesítésigazolások aláírásával, kifizetések engedélyezésével mintegy 300 ezer forint kárt okozott. A politikus az eljárást koncepciózusnak nevezte, és kifogásolta, hogy az ügyészség nem hallgatta meg, nem kért tőle információt.