Búcsú a szerződésektől?

Megmarad az állami támogatással tanuló hallgatók hazai munkavállalási kötelezettsége, de erről várhatóan nem kell külön megállapodást aláírniuk az állammal – tudta meg a Magyar Nemzet.

Magyar Nemzet
2013. 04. 04. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elképzelhető, hogy megszüntetik a tavaly bevezetett hallgatói szerződéseket, legalábbis erről folyik egyeztetés a felsőoktatás kerekasztal-munkacsoportjában. Az állami ösztöndíjrendszerbe való belépést persze továbbra is feltételekhez kötnék, de nem kellene külön megállapodást aláírni a támogatásról. Körösparti Péter, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) elnökhelyettese lapunknak azt mondta: az Emberi Erőforrások Minisztériuma megvizsgálja annak jogi lehetőségét, hogy hogyan lehetne a feltételrendszert a felsőoktatási törvényben rögzíteni úgy, hogy kikerülhessék a polgári jogi szerződéses formát. Ha eltörölnék a megállapodást, akkor a támogatott hallgatók kötelezettségeit az egyetemek és a főiskolák elektronikus nyilvántartási rendszereiben (például ETR, GTR, Neptun) lehetne nyomon követni, amelyek egyébként is tartalmazzák a hallgatók összes személyi és tanulmányokkal kapcsolatos adatát.

Körösparti beszélt arról is, hogy az egyeztetéseken már a könnyített feltételekről tárgyalnak, elmondása szerint elvi megegyezés született arról, hogy a regisztrált munkanélküliség időtartamát is beszámítsák a hazai munkavállalásba, amely egyébként is a felére csökkent. Várhatóan ugyanígy jóváírják majd a doktori képzéssel töltött három évet is.

Ismert, Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár lapunkban beszélt először arról, hogy bár morális kötelesség viszszaadni a közösségnek a kapott támogatást, a fiatalokat nem szabad szankciókkal riogatni, ezért azt javasolja, hogy az állami ösztöndíjas hallgatóknak csak addig kelljen Magyarország javára dolgozniuk, amíg az állam pénzén tanultak, ne a képzési idő kétszereséig.

Noha a HÖOK decemberben aláírta azt a hat pontot, amely a hallgatói szerződés teljes eltörlését követelte, az engedmények tükrében a rendkívüli közgyűlésén mégis úgy döntött: tovább tárgyal és elfogadja a könnyített verziót, hiszen érdekképviseletként az a dolga, hogy kiharcolja a körülményekhez képest lehető legjobb feltételeket.

A kormány 11 milliárd forintos keretösszeggel felsőoktatási struktúraváltást segítő alapot hoz létre – jelentette be az emberi erőforrások minisztere a Felsőoktatási Kerekasztal márciusi budapesti ülése után tartott sajtótájékoztatón. A kerekasztal egy taggal, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével bővült, melyet az új felsőoktatási államtitkár, Klinghammer István vezet.

(Csókás Adrienn)

A teljes cikket elolvashatja a Magyar Nemzet csütörtöki számában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.