Elhunyt Szalai Annamária

Hosszan tartó, méltósággal viselt súlyos betegség után elhunyt Szalai Annamária, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Médiatanács elnöke.

WL
2013. 04. 12. 5:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szalai Annamáriát 2010. augusztus 11-ei hatállyal kilenc évre nevezte ki Orbán Viktor miniszterelnök az NMHH elnöki posztjára; ugyanabban az évben október 11-én Szalai Annamária lett a Médiatanács elnöke.

Szalai Annamária 1961. szeptember 16-án született Zalaegerszegen. 1982-ben a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán tanítói, 1990-ben az ELTE BTK-n népművelői, majd 1998-ban a Pénzügyi és Számviteli Főiskola pénzügyi szakán szakközgazda-diplomát szerzett.

1982–1984 között a zalaegerszegi Ady Endre Általános iskolában tanított, 1984–1985-ben a Zalai Hírlapnál újságíró, 1985–1997-ig a Zala Megyei Moziüzemi Vállalatnál, majd jogutódjánál filmforgalmazó, filmiroda-vezető volt. 1995 és 1997 között a Mozisok Országos Szövetségének elnöki tisztét is betöltötte. 1997-től 2002-ig a zalaegerszegi Városi Hangverseny és Kiállítóterem igazgatójaként dolgozott. 1996-tól a Magyar Mozgókép Közalapítvány szakkollégiumi elnöke, 1997-től a Zala Art Alapítvány kuratóriumi tagja.

1991-ben belépett a Fideszbe. 1993 és 2003 között a párt Zala megyei választmányának elnöke, 2003–2004-ben a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség Országos Választmányának alelnöke volt. 1994–1998 között Zalaegerszegen önkormányzati képviselő, 1998 és 2002 között a Zala Megyei Közgyűlés tagja volt. 1998–2004 között országgyűlési képviselőként tevékenykedett, a Fidesz Zala megyei területi listáján jutott be a parlamentbe, ahol a külügyi, a kulturális és sajtó-, a nemzetbiztonsági, az informatikai és távközlési, valamint a társadalmi szervezetek bizottságának munkájában vett részt. 2004 tavaszán ORTT-taggá választása miatt lemondott képviselői mandátumáról.

2002-től a Kodolányi János Főiskola kommunikáció tanszékén óraadóként, 2003-tól adjunktusként dolgozott. 2004. április 1-jétől az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) tagja volt.

A kabinet mély megrendüléssel értesült Szalai Annamária haláláról, és együttérzését fejezi ki családjának. A Kormányzati Információs Központ (KIK) közleményében úgy fogalmaz: munkáját az utolsó pillanatig kifogástalan szakmai színvonalon látta el. Magyarország kormánya köszöni áldozatos munkáját, amelyet tanárként, országgyűlési képviselőként, ORTT-tagként és a Médiatanács elnökeként végzett – áll a kommünikében. „Szalai Annamária élete mindvégig a magyar emberek szolgálatában telt. Halálával fájó veszteség érte Magyarországot. Isten nyugosztalja!” – írja a KIK.

A Fidesz-frakció azt írta, mély fájdalommal búcsúznak Szalai Annamáriától, tisztelettel adóznak élete és munkája előtt. A közleményben felidézik, hogy Szalai Annamária 1991 óta volt a Fidesz tagja, tíz éven át a Zala megyei választmány elnökeként, majd az országos választmány alelnökeként tevékenykedett, 1998 és 2004 között pedig fideszes parlamenti képviselő volt, aki hazáját alázattal és kiemelkedő szakmai tudásával szolgálta.

A Kereszténydemokrata Néppárt azt írta, mély fájdalommal értesültek az NMHH és a Médiatanács elnökének haláláról, és osztoznak Szalai Annamária családtagjainak fájdalmában.

Az MSZP nevében Mesterházy Attila pártelnök fejezte ki részvétét Szalai Annamária családjának és hozzátartozóinak.

A Jobbik őszinte részvétét és együttérzését fejezte ki a gyászoló családnak, Szalai Annamária barátainak, tisztelőinek – írta közleményében Pörzse Sándor országgyűlési képviselő, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának tagja.

Szalai Annamária az NMHH és a Médiatanács első elnökeként számos kezdeményezéssel igyekezett megteremteni a partnerségen nyugvó, a felnövekvő generációk védelmét szolgáló és önszabályozásra épülő új, 21. századi médiakultúra létrehozásának lehetőségét – írta a hatóság. „Személyében olyan vezetőjüktől búcsúznak az NMHH munkatársai és a Médiatanács tagjai, aki hitt a felelős cselekvésben” – áll az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményben.

Az NMHH azt is felidézi, hogy Szalai Annamária betegségét a nyilvánosság előtt is vállalva többször kijelentette, hogy tetteiben és gondolataiban a gyógyulásra, az élet kérdéseire és feladatai ellátására koncentrál. „Lelkiereje, felkészültsége, munkabírása sokaknak jelentett példát” – olvasható az NMHH közleményében. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság saját halottjának tekinti Szalai Annamáriát, végső búcsúztatásáról a családtagok akaratával összhangban gondoskodik – zárja közleményét az hatóság.

Szalai Annamária Zalaegerszegen született, és noha munkája Budapesthez kötötte, mindig szívesen látogatott haza, „igazi lokálpatriótaként mindenben igyekezett támogatni szeretett városát” – közölte Zalaegerszeg polgármestere pénteken az MTI-vel. Gyutai Csaba (Fidesz–KDNP) búcsúztatójában felidézte Szalai Annamária életútját, részletesen megemlékezve a Fidesz zalaegerszegi önkormányzati képviselőjeként és a Zala Megyei Közgyűlés tagjaként a város és a megye gyarapodásában elért eredményeiről. A polgármester kijelentette: „számos érdeme mellett Zalaegerszeg sokat köszönhet neki az Art mozi megalapításában, a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem országosan is jegyzett kulturális intézménnyé válásában és a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány létrejöttében is”.

Mindezek elismeréseként 2007-ben Pro Urbe Zalaegerszeg kitüntetést vehetett át. „A jó ügyet mindig támogató elkötelezettségére és a város iránti szeretetére jellemző”, hogy a díjjal járó összeget a Zalaegerszegi Ferences Templomért és Kolostorért Alapítványnak ajánlotta fel.

„Távozásával mindannyian sokat vesztettünk – egy nagy szaktudású vezetőt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács, Zalaegerszeg egy hittel és szívvel városunkat segítő, szeretett leányát, egy különös értékű, becses tagját a magyar társadalom.” A család fájdalmában „mindannyian, akik ismerhettük és tiszteltük Szalai Annamáriát, osztozunk”– írta. A polgármester úgy fogalmazott: „nélküle ismét kevesebbek lettünk, s ha testi valóját már csak hiánya által érzékelhetjük is, érezzük mindennapi jelenlétét az örök, ércnél maradandóbb emlékül hagyott, várost gazdagító értékekre gondolva”. Szalai Annamáriát Zalaegerszeg önkormányzata saját halottjának tekinti – áll Gyutai Csaba búcsúztatójában.

Koltay András, a Médiatanács tagja pénteken Budapesten, a hatóság rendezvényén úgy fogalmazott: „Szeretettel őrizzük meg szívünkben Szalai Annamáriát, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács elnökét, és mindenki mást is erre kérünk”. Hozzátette: olyan téma kedvéért gyűltek össze, amely Szalai Annamária számára a legkedvesebb volt a médiaszabályozással kapcsolatban, így ő is azt kívánná, hogy ebben az ügyben „úgy tegyük tovább a dolgunkat, mintha köztünk lenne”.

Részvétet nyilvánított a Közszolgálati Közalapítvány, a Közszolgálati Testület, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, a Helyi Rádiók Országos Egyesülete, a Rádiós Médiaszolgáltatók Egyesülete, valamint a Telenor és a Magyar Telekom is. Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója a közmédia dolgozóinak írt személyes hangvételű levelében búcsúzott Szalai Annamáriától.

Dobos Menyhért, a Duna Televízió Nonprofit Zrt. vezérigazgatója részvétnyilvánító közleményében azt írta, a magyar közéletet, azon belül is a média világát hatalmas veszteség érte. Szalai Annamária lényegében egész életét a magyar média jobbításának, magasabb szintre emelésének szentelte. A szívéhez talán legközelebb álló terület a kiskorúak, gyermekek védelmezése volt – írta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.