Kövér: A rendőrség csak így nyerheti el az emberek bizalmát

A jogállam ott kezdődik, ahol nem az erőé a jog, hanem a jogé az erő – hangsúlyozta a házelnök a Független Rendészeti Panasztestület (FRP) létrejöttének 5. évfordulóján, a Parlament épületében rendezett csütörtöki konferencián.

2013. 04. 11. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kövér László azt mondta, a törvényes rend a közös élet alapja, közbiztonság nélkül nincs szabadság, nincs demokrácia, nincs szociális jólét, és nincs közös élet sem. Hangsúlyozta, ezért van alapvető szükség a törvényes rend megteremtéséhez kellő erőre, a rendőrségre. A házelnök szerint olyan erős, hatékony rendőrség kell, amelyre mindig számítani lehet, amely lojális az emberekhez, megtartja a törvényeket, és feddhetetlen. Hozzátette: a rendőrség csak így nyerheti el az emberek bizalmát, ami nélkül nem járhat sikerrel. Emlékeztetett, a 2006-os példátlan rendőri túlkapások rombolták a rendőrségbe vetett közbizalmat.

Felidézte, öt évvel ezelőtt kétharmados felhatalmazással jött létre az FRP, hogy a szükséges kontrollt gyakorolja. Azóta a panaszok kivizsgálásával, a rendőri intézkedések értékelésével, elemzésével és a rendőri vezetőknek tett javaslatokkal nagyban segítette az állampolgárok sérelmeinek orvoslását, és a javította a rendőrség munkáját. Szerinte a panasztestület bebizonyította, hogy a rendőrség civil ellenőrzése nem politikai jelszó vagy pótcselekvés, hanem a rendőrség munkáját a civilek igazságosabbá, célszerűbbé és törvényesebbé tehetik. Szólt arról is, hogy a hétfői izsáki tragédia beárnyékolja a panasztestület évfordulóját, ugyanakkor aláhúzza az öt évvel ezelőtti döntés fontosságát, a szervezet szükségességét.

 

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter azt mondta, az emberi jogok tiszteletben tartása – hogy a hétköznapokban a hatóságok és a polgárok hogyan viszonyulnak egymáshoz – elsősorban kulturális kérdés. A tárca vezetője úgy vélekedett, Magyarországon a több évtizedes diktatúra után ebben a kérdésben még bőven van mit tanulni. Utalva a 2006 őszén történt rendőri túlkapásokra, megjegyezte, „nem mindig előrementünk, volt, amikor hátraléptünk ebben az ügyben”. Felidézte, az emberi jogok akkori lábbal tiprását és azt, hogy a rendőrség felelősségét komoly szervezetek, illetve rendőri vezetők is vizsgálták, köztük voltak, akik tisztességgel és bátorsággal, mások kevésbé.

A testület öt évvel ezelőtti megalakulásának előzményeiről szólva emlékeztetett arra, hogy Magyarországon az emberi jogi kérdésekkel foglalkozó civil szervezetek már évek óta igényelték, követelték egy panasztestület létrehozását, közöttük említette Kőszeg Ferencet, a Magyar Helsinki Bizottság alapító elnökét.

 

Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára is felidézte a 2006-os rendőri túlkapásokat, és azt mondta: a rendszerváltozást követő több mint másfél évtizedben a közhatalom részéről tömeges alkotmányos alapjogsértésekre, állami vezetői mulasztás következtében előálló, emberéletet követelő katasztrófára vagy brutális tömegoszlatásra nem került sor Magyarországon, ám 2006-ban azonban olyan dolgok történtek, amilyenekre senki nem gondolt. Azt mondta, mára a rendőrség munkája iránti közbizalom helyreállt, mégis fontos, hogy a nemzetközi példák alapján, jogállami biztosítékként működjön a panasztestület.

Juhász Imre, a testület elnöke, akit az Országgyűlés nemrég alkotmánybírónak választott, a konferencia végén bejelentette, az összeférhetetlenség miatt pénteken lemond a testületi tagságáról. Hozzátette: bízik abban, hogy helyét a parlament az emberi jogok védelme iránt elkötelezett új taggal tölti be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.