Brüsszel, el a piszkos kezekkel a Balatontól!

Hetek óta kering a neten egy szocdem román EP-képviselő Balatont lejárató dolgozatának híre. Hogy a magyar turizmus lejáratása-e Victor Bostinaru célja vagy sem, mindegy: hazudik.

2013. 05. 16. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen jó az EU fantáziája. A brüsszeli, strasbourgi szakértői és diplomatacsorda minden lehetőséget megragad arra, hogy a szemének nem tetszőt eltapossa, objektíve rossznak állítsa be. Hogy szándékosan állítgatják-e elő a lejáratóipar egyes elemeit vagy a szakértői gárdától telik mindössze ennyire, majdnem mindegy: a „szerencsések” ősrégi adatokból és óvodista rácsodálkozással dolgozva ítélték rossznak a Balaton vizét, amely viszont szaktekintélyek egyöntetű állítása szerint emberemlékezet óta nem volt ilyen jó minőségű.

Az I Love Balaton minapi beszámolója szerint egy, a román Victor Bostinaru – nem mellesleg szociáldemokrata – EP-képviselő által márciusban egy uniós szakbizottság előtt bemutatott tanulmány mocskolja be a Balaton vizének egyre jobb hírét. Az írás azt vizslatta, mely országban nem tanúsítanak EU-konform magatartást a szennyvízkezelés terén; hazánk – hogy, hogy nem – a feketelista negyedik helyén áll mint aki 631 helyen szegte meg az előírásokat az elmúlt években. A Balatonra külön kitérve egy kétoldalnyi térképes montázst szentelnek a legproblematikusabb helyeknek, s rá van tűzve a magyar tengerről szóló képeslapocska is.

„Másfél évtizede egyre jobb a Balaton vízminősége” – teszi egyértelművé az MTA Balatoni Limnológiai Intézet igazgatója, G.-Tóth László. Egy másik szakértő, a szintén akadémista, a Műegyetemen is oktató Somlyódy László professzor azt mondja, a hatvanas évek óta nem volt ilyen tiszta a magyar tenger, sőt van olyan is, aki a két világháború közti időszak óta tapasztalható legjobb minőségű Balaton-vizet látja.

A képet szerencsére cseppet sem árnyalja Vörös Lajos, aki a Magyar Turizmus Zrt. nevében mondta el véleményét: a lebegő mikroszkopikus algák okoztak változást a Balatonban, de egyrészt ez a tó természetes eutrofizációjából adódik (ahogyan minden tavat, tengert hordalékkal tölt fel a belé áramló folyó, a Balaton esetében a víz felét adó Zala), másrészt télen és tavasszal most annyi csapadék esett, hogy rengeteg és tiszta víz hígítja a fenséges látványú tó vizét, harmadrészt pedig az eutrofizáció egyáltalán nem szennyezés.

Az önéletrajza szerint földrajz szakot is végzett román baloldali uniós potentátnak – szakpolitikusnak – mindemellett azt is tudnia kellene, hogy a Balaton jelenleg nem algásodik. Sőt, – mint azt a KaposPont portálnak G.-Tóth is elmondja – az elektromos vezetőképességet mutató érték is azt mutatja, a víz foszfortartalma is csökkent. G.-Tóth László persze még a bűnbakkeresés előtti időszakban (2004–06) dolgozott az Európai Bizottság háttérintézetében, figyelve az egyes tagállamok vízbiztonsági tevékenységét.

Aki szerint kicsit erős szót használtunk az „óvodista rácsodálkozással”, azok számára álljon itt a Balatonról készült űrfelvétel, amely Victor Bostinaru szerint emberi tevékenység eredménye: nos, a Balaton-térkép bal oldali, sötétebb foltja éppen az a humusz, amelyről képeket már azóta láthat, hogy létezik színes űrfotózás. Nem tegnap óta, maradjunk annyiban.

A bizonyára politikai háttérszándék nélkül dolgozott román politikusnak is szól az OECD-skála adata: 75 milligramm/liter klorofilltartalom felett még rossz lehetne a víz minősége, Keszthelynél azonban ez az érték 18-20, Tihanynál pedig 6-7 milligramm/liter. A Balaton partján évek óta nem zajlik olyan (például mezőgazdasági) tevékenység, amely egy fikarcnyi esélyt is jelenthetne a szennyezés „érdekképviselőinek”. G.-Tóth az InfoRádióban már-már attól tartott a minap, hogy „túl tiszta” lesz a víz, a halaknak pedig nem lesz mit enniük. Túlságosan nincs is agyon-lábjegyzetelve Bostinaru dolgozata; ami biztosnak tetszik, hogy 2003-nál frissebb adatokat aligha használt.

A KSH adatai szerint 2012-ben 2,7 millió belföldi és 1,7 millió külföldi vendégéjszakát vásároltak itt. Válság ide vagy oda, a belföldi vendégéjszakák száma 1,3 százalékkal, a külföldieké 4,5 százalékkal növekedett, és ezzel az „összes magyarországi belföldi vendégéjszakából 26, összes külföldi vendégéjszakából 15,3 százalékban részesedik” a Balaton.

 

 

A Vidékfejlesztési Minisztérium egyik államtitkársága felelős a víz- és környezetügyekért, ismeri a jelentést, és Somlyódy professzorhoz hasonlóan hiányolja belőle a forrásmegjelölést, a konkrétumokat. „A Balatoni Intézkedési Tervként (BIT) ismert intézkedési csomag” arra koncentrál, hogy biztosítsa „a strandok – közegészségügyi szempontból is – biztonságos vízminőségét, a vízminőség-védelmi kotrást, a nádas-rehabilitációt, az ökológiai alapú halászatot és horgásztevékenységet, valamint a közvélemény és az idegenforgalom szakszerű és hiteles tájékoztatását. (...) Ennek érdekében megvalósult a teljes körű csatornázottság, a szennyvizek legmagasabb szintű tisztítása, vagy a vízgyűjtőről való kivezetése. A Zala torkolatnál megkezdődött a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer II. ütemének kivitelezése, amely tovább javítja a Balaton vízminőségét.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.