Ezért marad több mint százmilliárd a családoknál

Amikor bevezették a családi adózás új rendszerét, akkor az állam részéről az alázatot, a tiszteletet kívánták megjeleníteni – mondta Rétvári Bence.

NT
2013. 05. 16. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlamenti államtitkár kifejtette: mivel az új alaptörvény és az új sarkalatos törvények sok olyan, a családok számára fontos garanciát foglalnak magukban, amelyek korábban csak feles törvényekben szerepeltek, biztonságosabb és kiszámíthatóbb ma családot alapítani, mint három évvel ezelőtt.

Közölte, amikor bevezették a családi adózás új rendszerét, akkor az állam részéről az alázatot, a tiszteletet kívánták megjeleníteni. Nem pusztán adókedvezményről van szó, hanem arról, hogy a családok jövedelme, amelyet gyermeknevelésre fordítanak, adórendszeren kívüli jövedelem. Az állam ezzel elismeri: természetes, hogy a család bevételének egy része annak fenntartására irányul – mutatott rá. Hozzátette, hogy ugyanez a filozófiai váltás érvényesült az egyenes ági öröklés szabályozásánál és az öröklési illeték kivetésének eltörlésekor.Rétvári Bence azt mondta, hogy az állam és az egyén szempontjából az a leghasznosabb és legjobb, ha valaki családban él, de természetesen ez senki számára nem lesz oktrojált (vagyis kényszer, ráerőszakolt) együttélési forma. Minden állam családokból áll – idézte a kereszténydemokrata politikus Arisztotelész 2300 évvel ezelőtti szavait, hozzátéve: családok régebb óta léteznek, mint maga az állam, és ebből az is következik, hogy az utóbbinak tisztelnie, támogatnia, ösztönöznie kell a családokat, de semmiképp sem tekinthet úgy rá, mint olyan fogalomra, amelyet ő hozott létre.

Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy harminc év alatt több mint 750 ezerrel csökkent az ország népessége, ami 40-50 középméretű település eltűnését jelenti. A házasságkötések száma a felére csökkent, évente alig 35 ezer a korábbi, több mint 80 ezerrel szemben.

A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a családi adókedvezmény összesen 160 milliárd forintot hagy a családoknál, és kitért a gyes hároméves időtartamának visszaállítására, az otthonvédelmi intézkedésekre és a munkahelyvédelmi akciótervre. A családbarát munkahely díjat az idén is átadják – közölte Fülöp Attila. Hozzátette: ha ezek a szimbolikus lépések kiteljesednek, akkor az anyagi támogatással párhuzamosan talán középtávon eljutnak oda, hogy a harminc éve tartó rossz tendencia megfordul, és egyre több gyermeket vállalnak a családok.

Zsigó Róbert a nagyobbik kormánypárt szóvivője nemrég arról beszélt, a családot alapértéknek tekintik, ezért tartották fontosnak, hogy erre külön hangsúlyt fektessenek az alaptörvényben is. Hozzátette: a kormány és a Fidesz az édesanyák mellett áll, ezért már a gyermek születésétől az iskoláztatásán, majd felnőtté válásán keresztül minden figyelmet és támogatást megad. Közlése szerint az édesanyák és a családok mindennapi életét segíti a rezsicsökkentés, a családi adókedvezmény és a 16 százalékos jövedelemadó bevezetése, valamint az, hogy a gyes időtartamát újra három évre emelték. Munkahelyvédelmi akciótervekkel segítik az anyák foglalkoztatását, így 20 éves rekordot döntve idén már 1,8 millió nőt tudtak foglalkoztatni – fűzte hozzá május 5-én tartott sajtótájékoztatóján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.