A parlamenti államtitkár kifejtette: mivel az új alaptörvény és az új sarkalatos törvények sok olyan, a családok számára fontos garanciát foglalnak magukban, amelyek korábban csak feles törvényekben szerepeltek, biztonságosabb és kiszámíthatóbb ma családot alapítani, mint három évvel ezelőtt.
Közölte, amikor bevezették a családi adózás új rendszerét, akkor az állam részéről az alázatot, a tiszteletet kívánták megjeleníteni. Nem pusztán adókedvezményről van szó, hanem arról, hogy a családok jövedelme, amelyet gyermeknevelésre fordítanak, adórendszeren kívüli jövedelem. Az állam ezzel elismeri: természetes, hogy a család bevételének egy része annak fenntartására irányul – mutatott rá. Hozzátette, hogy ugyanez a filozófiai váltás érvényesült az egyenes ági öröklés szabályozásánál és az öröklési illeték kivetésének eltörlésekor.Rétvári Bence azt mondta, hogy az állam és az egyén szempontjából az a leghasznosabb és legjobb, ha valaki családban él, de természetesen ez senki számára nem lesz oktrojált (vagyis kényszer, ráerőszakolt) együttélési forma. Minden állam családokból áll – idézte a kereszténydemokrata politikus Arisztotelész 2300 évvel ezelőtti szavait, hozzátéve: családok régebb óta léteznek, mint maga az állam, és ebből az is következik, hogy az utóbbinak tisztelnie, támogatnia, ösztönöznie kell a családokat, de semmiképp sem tekinthet úgy rá, mint olyan fogalomra, amelyet ő hozott létre.
Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy harminc év alatt több mint 750 ezerrel csökkent az ország népessége, ami 40-50 középméretű település eltűnését jelenti. A házasságkötések száma a felére csökkent, évente alig 35 ezer a korábbi, több mint 80 ezerrel szemben.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a családi adókedvezmény összesen 160 milliárd forintot hagy a családoknál, és kitért a gyes hároméves időtartamának visszaállítására, az otthonvédelmi intézkedésekre és a munkahelyvédelmi akciótervre. A családbarát munkahely díjat az idén is átadják – közölte Fülöp Attila. Hozzátette: ha ezek a szimbolikus lépések kiteljesednek, akkor az anyagi támogatással párhuzamosan talán középtávon eljutnak oda, hogy a harminc éve tartó rossz tendencia megfordul, és egyre több gyermeket vállalnak a családok.
Zsigó Róbert a nagyobbik kormánypárt szóvivője nemrég arról beszélt, a családot alapértéknek tekintik, ezért tartották fontosnak, hogy erre külön hangsúlyt fektessenek az alaptörvényben is. Hozzátette: a kormány és a Fidesz az édesanyák mellett áll, ezért már a gyermek születésétől az iskoláztatásán, majd felnőtté válásán keresztül minden figyelmet és támogatást megad. Közlése szerint az édesanyák és a családok mindennapi életét segíti a rezsicsökkentés, a családi adókedvezmény és a 16 százalékos jövedelemadó bevezetése, valamint az, hogy a gyes időtartamát újra három évre emelték. Munkahelyvédelmi akciótervekkel segítik az anyák foglalkoztatását, így 20 éves rekordot döntve idén már 1,8 millió nőt tudtak foglalkoztatni – fűzte hozzá május 5-én tartott sajtótájékoztatóján.