Harrach Péter (KDNP) az Európa-napról emlékezett meg napirend előtt hétfőn a parlamentben, felidézve, hogy május 9-én volt annak évfordulója, hogy Robert Schuman kereszténydemokrata politikus kikövetelte az Európai Szén- és Acélközösség létigényét. Elmondta, Robert Schuman identitása egyszerre volt nemzeti és európai, tisztelte a szabadságot, a demokráciát és az emberi méltóságot. „Miért van mégis az, hogy a brüsszeli bürokraták eltávolodtak ettől a schumani gondolattól?” – tette fel a kérdést a honatya, aki szerint az eltávolodás okozta különbségből adódik a Magyarország elleni európai támadások nagy része.
Németh Zsolt külügyminisztériumi államtitkár válaszolt a felszólalásra. Szerinte ma Magyarországon sokan rossz kérdést tesznek fel, „akarjuk vagy nem akarjuk Európát”. Nem ez a kérdés – mint mondta –, hanem az, hogy milyen Európát akarunk. Mindenkinek meg kell fogalmaznia a maga válaszát. Érdemes visszatérni az EU kereszténydemokrata alapítóinak vélekedéséhez: „Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz”, miközben tiszteletben tartjuk egymás alkotmányos örökségét. Megjegyezte, ha nap mint nap a kettős mércét tapasztaljuk, aláássa az egységes Európáról szóló elképzeléseinket.
Tovább dagad a trafikbotrány címmel szólalt fel a szocialista Tóth Csaba, aki szerint pofátlanul újraosztották az 500 milliárdos dohánypiacot, s „néhány család szerzi meg azt kockázat és munka nélkül”. Mint kifejtette, megvalósult a foglyul ejtett állam esete, csak az nyerhetett, aki elkötelezett jobboldali. Fájlalta, hogy a múlt héten nem nézhetett bele a nyertesek és vesztesek üzleti tervébe. „Talán nem kell sokat várni, hogy valaki feldobja az egész korrupt rendszert”, mondta, követelve, hogy érvénytelenítsék a pályázat eredményeit.
Fónagy János államtitkár válaszában azt mondta: az MSZP-s képviselő frakciófegyelem hatása alatt beszélt. „Nem a dohánykoncesszió a botrány, hanem önök a botrány”, mondta, hozzátéve: – Önök teljes érdektelenséget tanúsítanak a társadalom valódi problémái iránt. „Legyenek szívesek csöndben maradni!” – szólt közbe Kövér László házelnök a szocialista padsorokból egyre hangosabban érzékelhető moraj hallatán. Fónagy azt mondta, minden a koncessziós törvény szerint ment, nem pedig minisztériumi jogászok ügyeskedésének megfelelően. – Igyekezzenek nem elterelni arról a célról a figyelmet, hogy a 18 éven aluliak ne juthassanak dohánytermékekhez, a haszon pedig ne a multiknál landoljon.
Az uniós zárolás okairól beszélt Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető, aki sokadjára idézte fel, hogy immár 9 éve zajlik hazánk ellen a túlzottdeficit-eljárás, közben pedig „nyakra-főre növelték az államadósságot” a szocialista kormányok. „Próbáljon meg kulturáltan viselkedni”, mondta ekkor Kövér László a pulpitusról. „Nem meccsen vagyunk és nem kocsmában”, tette hozzá, majd visszaadta a szót Rogánnak. A fideszes honatya aláhúzta, 2011 óta minden évben 3 százalék alá szorította a hiányt a kormány, a jelenlegi 1,9 százalék pedig a 7. legalacsonyabb hiányszám az EU-ban. – Máltát tavaly kiengedték az eljárás alól, Romániát idén tervezik, miközben alacsonyabb a számunk, mint bármely szomszédos EU-tagállamé – szögezte le. Az okok között említette, hogy az EU nem nézi jó szemmel, hogy nincsenek megszorítások, nem engedünk a rezsicsökkentésből, nem növeljük a magánszemélyek, a kis- és középvállalkozások adóterheit sem, az adómentes és nettó emelt nyugdíjról már szinte nem is beszélve.
Elmondta, a brüsszeli nyomás hatására Romániában nyugdíjat csökkentettek, Franciaországban, Spanyolországban, Portugáliában és Görögországban pedig hozzányúltak a családtámogatás rendszeréhez. A pénteki Varga-bejelentésre utalva jelezte, ha ezek után sem engedik ki hazánkat az eljárás alól, akkor nyilvánvalóvá válik a kettős mérce, és hogy valójában rezsieljárás zajlik Magyarország ellen.
Cséfalvay Zoltán NGM-államtitkár felidézte, hogy kivételezett helyzetben vannak hozzánk képest olyan országok, amelyeknél rosszabb a hiányszám. Rámutatott GDP-arányos adósságpályánk csökkenő tendenciájára, illetve arra, hogy a kormány most is magán spórol és nem az embereken. – A piac visszaigazolta, hogy Magyarországon sikeres fiskális konszolidáció zajlott le, egy pecsétre várunk, Brüsszel pecsétjére – mondta.
Volner János (Jobbik) szerint a kormány helytelenül takarékosságnak nevezi a megszorítást. A szocialisták is „kaptak” tőle: ők mindent megtettek azért, hogy a túlzottdeficit-eljárásban legyünk, illetve hogy most visszapozicionálják magukat a hatalomba. Számon kérte Mesterházy Attilán a kettős beszédet, aki Brüsszelben arról beszél, hogy nem szeretnék Magyarország megbüntetést, kinti kollégáik pedig mindent megtesznek pont ezért. A kormányra visszatérve azt mondta, az EU sikerrel kényszeríti az ellenkezőjére a kormányt, mint amit tennie kellene. Bírálta a kabinetet, hogy megalkuszik az EU-val olyankor, amikor a gazdaságot kellene élénkítenie.
Cséfalvay emlékeztetett, hogy épp Olli Rehn előrejelzése napján jelent meg egy Economist-írást arról, hogy miért nem lehet gazdasági stimulusokkal kijönni ebből a típusú válságból. Az a kérdés szerinte, miként lehet stabilizálni, és ezzel párhuzamosan reformálni. – Mi kezdettől fogva emellett tettük le a voksot. És a számok jelzik ezt. Már csak a politikai stemplire várunk – ismételte meg Cséfalvay.