Még mindig nagyon sokan nem kérnek az MSZP-ből

Három évvel a kormányváltást követően a választók közel 30 százaléka még mindig az MSZP-t utasítja el leginkább, míg kétharmad egyetért a határon túli magyarság autonómiatörekvéseivel.

Kovács András
2013. 05. 09. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Iránytű Intézet legfrissebb közvélemény-kutatásából kiderült, hogy a biztos szavazók körében a Fidesz–KDNP 48, a Jobbik 21, az MSZP 15, az Együtt 2014 12, az LMP 2, míg a Demokratikus Koalíció 1 százalékon áll. Az eredmények szerint a választókorú népesség 45 százaléka elégedetlen a második Orbán-kormány teljesítményével, és ezen belül is valamivel több az „egyáltalán nem elégedett” választ adók aránya. A válaszadók mintegy harmada emellett részben elégedett, részben nem, valamint összesen 22 százalék elégedett (a kifejezetten elégedettek aránya csupán 3 százalék).

A pártok abszolút elutasítottságának rangsorát három évvel a kormányváltást követően az MSZP vezeti 28,5 százalékkal, a megkérdezett és a választásokon való részvételüket nem elutasítók körében tehát legtöbben a szocialistákra nem szavaznának semmiképp sem. A jelenlegi kormánypártok nagyjából 8 százalékkal lemaradva, 20,2 százalékos arányukkal szintén magas elutasítottsággal számolhatnak, míg a nemzeti radikális pártra 17,9 százalék nem szavazna semmiképp. Magas a kérdést megítélni nem tudó vagy nem kívánó választópolgárok aránya is: összesen 22 százalék.

Az intézet azt is vizsgálta, hogy abban az esetben, ha az adott választó kedvenc alakulata nem indulna a választáson, kire voksolna. 49,5 százalék nem szavazna más pártra, és 12,5 százalék nem tudja, vagy nem kívánja megválaszolni a kérdést. A másodpreferenciával rendelkezők többsége a Jobbikra szavazna másodsorban (a választópolgárok 13,2 százaléka). A többi párt támogatottsága 2-7 százalék közötti sávban mozog, legmagasabbal az Együtt2014 – PM Választási Szövetség rendelkezik (6,4 százalék), valamint az MSZP (5,7 százalék). A kormánypártok 5,2 százalékot, az LMP pedig 4,8 százalékot tudhat maga mögött.

A kutatásból az is kiderült, hogy a válaszadók abszolút többsége (53 százaléka) nem ért egyet azzal, hogy a törvényalkotó jóvoltából immár lehetőség van arra, hogy a kedvezményes honosítással, visszahonosítással magyar állampolgárságot szerzett külhoni magyarok a magyar országgyűlési választáson pártlistára szavazhassanak. Bár az ezt támogatók aránya is magasnak mondható (41 százalék), mégis úgy látszik, hogy e társadalmat megosztó kérdésben egyelőre a „nem” válaszok irányába billen a mérleg nyelve, vagyis a válaszadók többsége nem tartja kívánatosnak ezt a szoros közjogi viszonyt.

A nemzeti önrendelkezés bizonyos fokú érvényesítése és a nemzeti kultúra megőrzése szempontjából rendkívül lényeges kérdés az autonómiatörekvésekhez való viszonyulás (legyen szó akár kulturális, akár területi autonómiáról). A magyar választópolgárok véleményét ez ügyben is kikérte az Iránytű Intézet. A rendelkezésre bocsátott válaszpanelek két pozitív és két negatív viszonyulási lehetőséget biztosítottak a válaszadóknak, annak megfelelően, hogy a vélemények mögötti aggályok és szempontok minél élesebben kirajzolódjanak. Összességében elmondható, hogy a választópolgárok majdnem kétharmada (63,1 százalék) az „igen”, míg alig egyharmaduk (31 százalék) a „nem” válasz mellett kötelezte el magát. A válaszadók 5,9 százaléka nem tudott állást foglalni a kérdésben.

Az Európai Unió mélyítése a gazdasági világválság Európába történő begyűrűzése óta napirenden van, a közös és egyben sokak által hatékonyabbnak tekintett európai válságkezeléssel az integráció mélyítésének középpontjában. Ennek okán felmérték az állampolgároknak az európai integráció elmélyítéséről és egyben a folyamattal természetszerűleg együtt járó, a nemzeti önrendelkezés egyes elemeinek átadása kapcsán kialakult véleményét. A megkérdezettek abszolút többsége nem tartja elfogadhatónak az integráció mélyítését, úgy gondolja, nemkívánatos a nemzeti önrendelkezés korlátozása, míg majd harmada véli úgy, hogy a folyamat elfogadható. A megkérdezettek 13 százaléka nem tudja megítélni a kérdést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.