Napirend előtt a parlamentben: „Ne óbégasson bele!”

Kövér László a fegyelmezés radikális szóbeli formáját kellett, hogy válassza.

2013. 05. 06. 13:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth Csaba (MSZP) Trafikbotrány címmel kért szót napirend előtt, párhuzamot vonva a harmincas években regnált Gömbös-kormány és Orbán kabinetje között. „Most egyszerűen nem felsegélyezik a híveiket, hanem pofátlanul »újraelosztják« a dohánypiacot”, vélekedett, arról szót nem ejtve, hogy – mint az az MNO korábbi összeállításából is kiderül – szocialista kötődésű vállalkozók is üzemeltethetnek dohányt árusító boltot. A kormány nevében válaszoló Fónagy János államtitkárt, mielőtt még érdemben szólhatott volna, Nyakó István (MSZP) szakította félbe, őt Kövér László e szavakkal intette csendre: „Ne óbégasson bele!” Fónagy ezt követően részletesen megosztotta hallgatóságával a trafikpályázatok eljárásrendjét.

Puskás Tivadar (KDNP) a mentősök érdekében szólt, felidézve a hazai sürgősségi mentés történelmét, amely 1887 május eleje óta íródik; hazánk volt Európában e szolgáltatás indításában a második. Reagálásában Szócska Miklós, a kormány egészségügyi államtitkára a leendő fejlesztésekről beszélt.

Rogán Antal (Fidesz) a túlzottdeficit-eljárás állásáról beszélt, felidézve, hogy 2004-től 2010-ig a Medgyessy-, Gyurcsány-, Bajnai-kormányok egyetlen egy évben sem tartották be a 3 százalék alatti hiányelvárást. 2012-ben – mint mondta – Brüsszel aggódása ellenére kiderült, hogy 1,9 százalékos hiányt produkált Magyarország, alacsonyabbat, mint a szomszédos országok. Ezek után szerinte joggal adódik a kérdés, miért igazságtalan az Európai Bizottság eljárása. Úgy tűnik, a hiba szerintük a módszerekkel van, a baj az, hogy a bizottság magyar hangjai mondják meg idehaza, mit kellene tenni – mondta Rogán. Itt a teremben is ki kell mondanunk, hogy nagyvállalati lobbiérdekek húzódhatnak meg a döntés mögött, ezt az igazságtalanságot Magyarországnak nem kell elfogadnia – tette hozzá. Most azt kérjük, ne alkalmazzanak Magyarországgal szemben kettős mércét – zárta szavait.

Varga Mihály gazdasági miniszter válaszában megjegyezte, a 2004 utáni kormányzás taszította arra a szégyenpadra az országot, ahonnan ez a kormány igyekszik elmozdítani. Azt mondta, a hiány mellett a munkanélküliség is megugrott az említett időszakban. – 3 év alatt meg tudtuk fordítani a tendenciákat. Az államháztartás hiánya 3 százalék alá került, nagy esély van, hogy 2013-ban is így legyen. Ezzel az uniós tagállamok első harmadában vagyunk. Hazánk abban a hatos csoportban van, amelyben csökkent az adósságráta. Megnégyszereződött a lakosság kezében lévő állampapír-állomány. Az infláció 30 éves mélyponton van. Folyó fizetési mérlegünk pozitív, devizatartalékunk magas, jegybanki alapkamatunk történelmi mélyponton van, ami segít a fejlesztéseknek, beruházásoknak, ezek után méltánytalan és igazságtalan az eljárás, ami hazánk ellen zajlik, közben folyamatosan megy el a túlkorrigált költségvetés miatt a pénz a hazai vállalkozásoktól, családoktól.

Balczó Zoltán (Jobbik) Orbán Viktorhoz intézte szónoklatát, úgy vélte, a kormányfő egyszerre kívánja birtokolni a törvényhozói, -végrehajtói és bírói hatalmat. Sérelmezte, hogy a kormányfő utasítást adott a radikális párt rendezvényének betiltására. Követelte, ne nevezzék pártja rendezvényét zsidóellenes eseménynek. Ugyanakkor nem hajlandó lemondani arról, hogy adott esetben keményen bírálja a Jobbik Izraelt. Válaszában Rétvári Bence KIM-államtitkár bírálta a Jobbik retorikáját, ami árt az országnak, árt az ország hitelének, alapot adnak arra, hogy Magyarországot egy torz kép vegye körül. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága nem irányulhat más közösség ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.