Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere beszédében elmondta: azzal, hogy Magyarország immár teljes jogú tagja a szervcsere koordinálásáért felelős szervezetnek, számos magyar beteg kap az eddiginél nagyobb esélyt az új élethez. A miniszter jelképesnek nevezte azt, hogy a teljes jogú tagságról szóló dokumentumot éppen negyven évvel az első magyarországi veseátültetés után írták alá. Mint mondta, a modern egészségügyi ellátás legnagyobb kihívása a szervelégtelenség, és ez a csatlakozás életminőségbeli változást jelent a donorszervre váróknak.
Balog Zoltán emlékeztetett arra, hogy már az előzetes tagság is javított a hazai szervátültetéses műtétek arányán. Bruno Meiser, az Eurotransplant elnöke azt hangsúlyozta, hogy a csatlakozással Magyarország bebizonyította, az egészségügyi ellátása biztonságosabb és jobb lett. Hozzátette: az alapítvány 46 éves működése alatt 150 ezer transzplantációt végeztek el, és a teljes jogú tagsággal a magyar betegeknek is megnő az esélyük a sikeres szervátültetésre. Hangsúlyozta azt is, Magyarország felvételéről egyhangúlag szavaztak a szervezetben.
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár elmondta, a csatlakozás feltételeinek kidolgozása a magyar betegszervezetek bevonásával és egyetértésével történt. Ugyanakkor megjegyezte, a szervátültetés komoly etikai kérdés is, amelyet mindig figyelemmel kell kísérni. Emlékeztetett arra, hogy Magyarországon a donáció a feltételezett beleegyezés elvén alapul, vagyis ha valaki életében nem tiltakozott ellene, halála után felhasználhatók a szervei.
Langer Róbert, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának igazgatója azt mondta, a csatlakozással esélyegyenlőséget kaptak a magyar betegek a gyógyuláshoz. Két évtizedes álom vált most valóra – mondta a klinikaigazgató. Ehhez három dologra volt szükség: a szakmai szervezetek példás együttműködésére, az egészségpolitika támogatására és arra, hogy az Eurotransplant befogadja Magyarországot – mondta.
Az Eurotransplant szervezetnek hazánkon kívül hét ország, Ausztria, Belgium, Hollandia, Horvátország, Luxemburg, Németország és Szlovénia teljes jogú tagja. Az Országos Vérellátó Szolgálat tájékoztatója szerint a tagállamok 72 transzplantációs központja a szervre várók valamennyi fontosabb adatát rögzíti az Eurotransplant központi adatbázisában. Amint egy donorszerv elérhetővé válik, a jellemzői bekerülnek a rendszerbe. A szerveket néhány órán belül be kell ültetni, ezért az Eurotransplant folyamatos központi ügyeletet működtet.
Amikor donort jelentenek a központnak, az Eurotransplant egyszerre készít valamennyi szervhez felhasználhatósági listát egy program segítségével. Ekkor négy fő alapelv érvényesül: a transzplantáció várt eredménye, a sürgősség mértékét meghatározó szakértő véleménye, mióta vár szervre a beteg, továbbá a résztvevő országok közötti nemzeti egyensúly.
Az Eurotransplant ügyeletes koordinátora ezután felajánlja annak a transzplantációs központnak a szervet, amelynek a betege a lista élén áll. Biztonsági lépésként az a centrum is kap egy ideiglenes felajánlást, amelynek a második helyen áll a betege. Amint a szervet elfogadta a kezelőorvos, megkezdődhet a szervkivétel és a szállítás szervezése.
A Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért elnöke üdvözöli, hogy Magyarország teljes jogú taggá vált az Eurotransplant szervezetben. Szalamanov Zsuzsa az MTI-nek hétfőn elmondta, a szervcsere koordinálásáért felelős szervezethez csatlakozással a magyar betegek csak nyerhetnek – még azzal is, hogy a Magyarországon kioperált, de különböző okokból fel nem használt szervek külföldi betegekhez kerülhetnek. A csatlakozással az elnök reményei szerint jobb, hatékonyabb lesz a kórházak donorjelentése, és fontos az is, hogy a felajánlott szerveket Magyarország el tudja fogadni.
Szalamanov Zsuzsa szerint alapvetően hozzáállás kérdése a donorjelentés, hiszen van kórház, amelyik soha nem jelent szervátültetésre esetleg alkalmas donort, és van olyan intézmény, ahonnan 15-20-at is jeleznek évente. Véleménye szerint az intézményeknek valamilyen formában indokolniuk kellene, miért nem jelentenek agyhalál állapotába került beteget.