Újabb százezreket menthet meg a kormány

A nagyobbik kormánypárt azt javasolja, legyen folytonos az árfolyamgátba való belépés lehetősége, vagyis bárki bármikor választhassa az árfolyamrögzítést.

NT
2013. 05. 24. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz azt javasolja, legyen folytonos az árfolyamgátba való belépés lehetősége, vagyis bárki bármikor választhassa az árfolyamrögzítést – közölte Rogán Antal, a párt frakcióvezetője pénteki budapesti sajtótájékoztatóján. A politikus elmondta, az indítványt vasárnap nyújtják be a parlamentnek, és javasolják, hogy a Ház még hétfőn fogadja is el. Felidézte, hogy az árfolyamgát 2012. április 1-je óta érhető el, igénybevételének határidejét pedig már kétszer is meghosszabbították, legutóbb május 31-ig. Idén március végéig 150 ezer adós lépett be az árfolyamgátba, az összes jogosult egyharmada. A rögzítést választók eddig összesen 9,2 milliárd forint hitelkamat megfizetése alól mentesültek.

Egy átlagos devizahitellel rendelkező adós az árfolyamgáttal évente 175 ezer forintot spórol  – ismertette az adatokat Rogán, hozzátéve, hogy ha minden jogosult csatlakozna a programhoz, akkor csaknem 200 milliárd forinttal csökkenne a lakosság devizahitel-állományból fakadó terhe. Kérdésre válaszolva a frakcióvezető megjegyezte, arra kérte a szakminisztert, tájékoztassa az ügyben a bankszövetséget. Elképzelhetőnek nevezte ugyanakkor, hogy a bankszövetség vitatni fogja a lépés indokoltságát, a Fidesz azonban úgy gondolja, az érintett 300 ezer család szempontjai előbbre valók. Az árfolyamgát keretében egy svájci frankot 180, az eurót 250, a japán jent pedig 2,5 forinton lehet törleszteni. A rögzített és az aktuális árfolyam különbségéből adódó összeg egy gyűjtőszámlán halmozódik, amelyet legkésőbb 2017. július 1-je után kell kedvezményes feltételekkel törleszteni.

A kormány eddig három programban, több mint 320 ezer devizahitelesnek nyújtott valamilyen segítséget, de a segítségnyújtás eszközeit tekintve lényegében kimerítette a lehetőségeket – ezt Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára mondta május 8-án.

Az államtitkár emlékeztetett: 170 ezren éltek a végtörlesztés lehetőségével, 140 ezren jelentkeztek eddig az árfolyamgátba, míg mások forintosították devizahiteleiket. Cséfalvay az újabb kezdeményezés lehetőségét firtató kérdésre elmondta: mindenfajta, a devizahitelesek megsegítését célzó intézkedésnek költségvetési vonzata van.

Az öt évre fix törlesztést garantáló rendszerbe eredetileg május végéig léphetnek be a törlesztési nehézségekkel küzdő devizahitelesek.

Magyarországon egyébként évente 500 ezer végrehajtási ügy indul, és ez a szám évről évre növekszik. Az adósok 1 százaléka veszíti el otthonát vagy fontosabb ingóságait. Ennek elkerülésére komoly segítséget jelenthet a nemzeti eszközkezelő, amelynek lényege, hogy a társaság felvásárolja az adósok ingatlanát, majd lehetővé teszi, hogy az érintettek kedvezményes bérleti díjjal továbbra is ott lakhassanak. Ezt eddig 600 család vette igénybe, és a költségvetésben 33 milliárd forintot különítettek el rá.

Elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek tartja Rogán az MSZP-s Harangozó Tamásnak a parlament nemzetbiztonsági bizottságában pénteken tett kijelentését, miszerint a rendőrök megszállják és „végigverik” a várost. Rogán azt mondta, különösen elfogadhatatlan ez a kijelentés egy MSZP-s képviselőtől, aki nagyon jól tudja, hogy pártja kormányzása idején, 2006-ban a rendőrök a budapesti utcákon ártatlan embereket vertek, lövöldöztek rájuk, és még egy ellenzéki parlamenti képviselő is nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett. Harangozó Tamás kijelentése minden magyar rendőrre nézve sértő, ezért a Fidesz arra kéri Pintér Sándor belügyminisztert, fontolja meg jogi lépések megtételét a szocialista politikussal szemben – közölte a frakcióvezető.

A politikus pénteken a nemzetbiztonsági bizottságban – Pintér Sándor belügyminiszter éves meghallgatásán – a nemzetbiztonsági ellenőrzés átalakítását kifogásolta, továbbá a Készenléti Rendőrség tevékenységét kritizálta. Úgy fogalmazott, hosszú távon semmilyen eredményei nincsenek annak, hogy a rendőrök megszállják és „végigverik” a várost. A szocialista képviselő szerint ez csak a pénzbehajtást, az emberek megfélemlítését szolgálja. E kijelentésein több kormánypárti politikus is felháborodott, és Pintér Sándor is visszautasította a vádakat. A belügyminiszter kifejtette, hogy a rendőrök a szabályszegés esetén a törvények alapján járnak el és szabnak ki bírságot, amelynek nincs köze a rendőrség költségvetéséhez, az a kincstárba folyik be.

Az európai uniós terhek megszűnéséhez járulnának hozzá a milliárdos bevételű cégek a reklámadóval – mondta Rogán, miután a reklámadó bevezetéséről szóló törvényjavaslat munkapéldányát közzétette a Nemzetgazdasági Minisztérium. A Fidesz-frakció egyetért azzal a kormányzati törekvéssel, hogy az uniós terhek csökkentése érdekében a milliárdos reklámbevételű vállalatoktól hozzájárulást kérjenek – közölte Rogán újságírói kérdésre, megjegyezve, hogy a reklámadó a május 29-i, szerdai kormányülés napirendjén szerepel majd. Hozzátette, minden érdemi érvet meg kell fontolni, amikor a törvényjavaslat a parlament elé kerül.

Azt mondta, ismerve a reklámpiac méretét, szerinte a reklámadó maximum tízmilliárd forintos adóbevételt jelentene a költségvetésnek. „A túlzottdeficit-eljárás megszüntetése előtti utolsó pillanatokban járunk. A magyar kormánytól továbbra is intézkedéseket követel az Európai Unió. Mi nem vagyunk hajlandók megszorításokra” – mondta a frakcióvezető, megjegyezve, hogy a kabinet saját magán is spórol.

Azonban „ha mindazokat az intézkedéseket, amelyekről a kormány már korábban döntött, kiegészítjük ezzel a hozzájárulással, akkor Magyarországnak reális lehetősége van arra, hogy megszűnjön a túlzottdeficit-eljárás” – fogalmazott Rogán. Hozzáfűzte, a szakminisztérium a reklámadóról is tájékoztatni fogja a brüsszeli bizottságot.

A frakcióvezető végül elmondta, tudomása szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteki egyeztetésén más pótlólagos intézkedésről nem esett szó, de csak az Európai Bizottság túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos végső véleményének ismeretében tudják megmondani, melyek azok az intézkedések, amelyekkel Magyarország kikerülhet a hiányeljárás alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.