Videón vallott Portik ellen az egyik védett tanú

Portik Tamásra és társaira vallott az egyik védett tanú a Prisztás-gyilkosság büntetőperének első tárgyalásán pénteken a Fővárosi Törvényszéken.

GB
2013. 05. 17. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanú nem volt jelen a tárgyalóteremben, a bíró zárt láncú élő videokapcsolatban folytatta a kihallgatást, a tanú hangját és képmását pedig felismerhetetlenné tették. A tanú vallomásában lényegében a vádiratot támasztotta alá, elmondta, hogy a vádlottaktól hallotta Prisztás József 1996-ban történt megölésének, illetve a nyomok eltüntetésének részletes menetét nem sokkal a gyilkosság után.

Portik Tamás akkoriban egyik ismerősével találkozva már üdvözléskor úgy fogalmazott a gyilkosságra célozva: „Szép volt, már a hírekben is bemondták!” – idézte fel a tanú. Elmondta azt is: álláspontja szerint Portik Tamás korrupt rendőrismerősei intézték el, hogy a tanút ne kérdezzék az események után, Portik Tamás ugyanis rendszeresen fizetett a rendőröknek, a baráti körének pedig az 1990-es évek második felében összesen havi 30 millió forintot adott.

A tanú szerint az „orosz szálat” dobták a rendőröknek, ezért siklott félre akkoriban a nyomozás. A tanú elmondta: az a vádlott, aki az ügyészség szerint lelőtte Prisztást, a gyilkosságról maga beszélt neki a történtek után, és azt is mondta, kiborult, hogy mindenkit halomra lőnek.

A pénteki tárgyaláson korábban tagadta bűnösségét Portik Tamás, állítása szerint semmi köze nincs a bűncselekményhez, egy általa nem ismert ember megölésével vádolják. A vádlott szerint „napi politikai csatározások eszköze”, és „mindenféle politikai koncepció érdekében” el kell tűrnie, a nevét, a családját pedig tönkreteszik.

Portik Tamás egy időben a legkeresettebb magyar bűnözők listáját vezette, az 1990-es években az olajszőkítéssel kapcsolatba hozott Energol Rt. vezetője volt. Tavaly júliusban elfogták, és előzetes letartóztatásba helyezték. A hatóságok őt gyanúsították meg felbujtóként Prisztás József 1996-ban és Boros József Károly 1998-ban – az Aranykéz utcai robbantásban –, továbbá Seres József, valamint testőre 1999-ben Tahitótfaluban történt meggyilkolása ügyében. A Prisztás-ügyben az ügyészség nyereségvágyból, előre kitervelten elkövetett emberöléssel vádolja Portik Tamást felbujtóként. Egyik társa, egykori testőre a vádhatóság szerint az emberölés tettese, másik vádlott-társa, ismerőse pedig a bűnsegédje volt.

A vádirat rögzíti, hogy Portik Tamás 1994 és 2000 között az Energol Rt. vezérigazgatója volt, a cég tevékenysége révén jelentős vagyont szerzett, és egyre nagyobb befolyásra tett szert az alvilágban, majd 1996-ban elszámolási vitába keveredett a budapesti éjszakai élet másik meghatározó alakjával, Prisztás Józseffel, és elhatározta, hogy megöleti. Portik Tamás ismerőse csalta a III. kerületi Ladik utcai tetthelyre 1996. november 1-jén az áldozatot, ott Portik Tamás testőre pisztollyal fejbe lőtte a kocsijába beszálló Prisztást, aki a helyszínen meghalt.

A tárgyaláson Portik Tamásra a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai, vádlott-társaira a büntetés-végrehajtás kommandósai vigyáztak, emellett a tárgyalóterem környékén és a bíróság épülete előtt is jelentős számban voltak rendőrök. Portik Tamás és két társának büntetőpere kedden tanúk meghallgatásával folytatódik.

A Fidesz somogyi elnöke a Portik-ügyben válaszokat vár Lamperth Mónika volt belügyminisztertől. Jakó Gergely pénteki, kaposvári sajtótájékoztatóján a Portik–Laborc-ügy nyilvánosságra került dokumentumaira utalva azt mondta, az elmúlt hetekben az elmúlt húsz év legsúlyosabb politikai botrányára derült fény: arra, hogy „a baloldal megegyezett az alvilággal, a bűnözőkkel, saját hatalma megőrzése érdekében”. Az is kiderült – tette hozzá –, hogy „forródrót volt az alvilág urai és a baloldal között, az alvilág vezére leste a Gyurcsány–Bajnai-kormány kívánságait, bűnözők szállítottak és gyártottak fideszes politikusokról információkat a baloldalnak”. „Ez akkor történt, amikor Gyurcsány és Bajnai volt a miniszterelnök, akkor történt, amikor Lamperth Mónika Gyurcsány Ferenc minisztereként dolgozott” – mondta a politikus, aki szerint „azoknak a politikusoknak, akik akkor politikai tisztséget töltöttek be, nem lenne helyük a magyar közéletben”.

Luxuskarórát és több millió forintot ért az olajbűnözőként ismert Portik Tamásnak, hogy a sajtó egyes képviselői jobb színben tüntessék fel azokban az években, amikor a hatóságok a nevével fémjelzett Energol Rt. ügyeit vizsgálták. Az újságírók lekenyerezéséről Portik egykori üzlettársa, Radnai László tett vallomást.

Nagy értékű lakások adásvétele, több tíz-, százmillió forintos kölcsönök állhatnak indítékként Prisztás József 1996-os meggyilkolása mögött – olvasható az ügyben pénteken kezdődő büntetőper nyilvánosságra került vádiratában. A tavaly letartóztatott egykori olajmaffiózó, Portik Tamás és a sértett vitájának hátterében felbukkan az alvilág egykori pénztárosaként ismert Lakatos András, aki mindkét riválisnak komoly összegekkel tartozott, majd azok rendezése nélkül eltűnt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.