Orbán Viktor csütörtök reggel a Belügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatóján mondottak szerint a dunai árvíz által leginkább veszélyeztetett területek: Mecsér és környéke, Komárom és térsége, az egyik vörösiszap-tározója miatt Almásfüzitő, a táti térség, Esztergom, Szentendre, Kisoroszi, valamint Budapest és Dunaújváros környéke.
A kormányfő a veszélyhelyzet-kezelési központban jelezte, a Duna tetőzését péntektől várják az ország területén. Nagybajcsnál kilencméteres vízszinttel számolnak, a védekezéssel éjfélig kell elkészülni. Komáromban a várható tetőzés 830 centiméter, a védekezési munkát péntek délig kell befejezni, ahogyan Esztergomban is, ahol 795 centiméter lehet a legnagyobb vízállás. Nagymarosnál 740 centiméteres vízmagassággal számolnak, a védekezéssel ott szombat reggel 6 óráig kell végezni, csakúgy mint Budapesten, ahol 885 centiméteres lehet a maximális vízállás.
A csütörtöki árvízi védekezés történéseit az MNO a megszokott módon, percről percre követte.
Van árvízi kép- vagy videofelvétele? Kérjük, küldje el a [email protected] címre.
A közlekedők az árvíz kapcsán érvényben lévő útlezárásokról bővebb információkat az Útinform szolgálattól kaphatnak az 1/336-2400-s telefonszámon – írta a társaság Facebook-oldalán.
A veszélyeztetett szakaszok közül Orbán Viktor kiemelte Almásfüzitőt, ahol a hetes sorszámú vörösiszap-tározónak nem készült el teljesen a rekultivációja, de a szakértői tanulmányok szerint nem fenyeget az a veszély, hogy a magas vízállás iszapszennyeződést mosna a Dunába. Hozzátette, a szerda esti érsekvadkerti földrengés nem hátráltatja a védekezést.
Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára az almásfüzitői vörösiszap-tározónál mérte fel a helyszínt, s kijelentette: a várható legnagyobb vízszinthez képest is jóval magasabbak a gátak, töltések. Az államtitkár szombat estig 24 órás ügyeletet rendelt el a tározónál.
Orbán Viktor később ismét a komáromi Duna-parton, majd Győrújfaluban, Dunaszentpálon, valamint Mecsér és Nagybajcs térségében irányította az árvízvédelmi munkát. A kormányfő péntek reggel Győrben tart vezetői értekezletet Hende Csaba honvédelmi miniszterrel, Pintér Sándor belügyminiszterrel és Bakondi Györggyel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetőjével.
Tarlós István főpolgármester azt mondta: szélsőséges esetben, a legpesszimistább számítások szerint 55 ezer embert költöztethet ki a katasztrófavédelem Budapest III. kerületében a hullámtérből, de ez csak akkor következne be, ha átszakadna a gát. Azt is elmondta: a jelenlegi helyzet alapján a római-parti védmű magasításával elkerülhető lesz a csillaghegyi terület evakuálása.
Más Duna menti településen viszont többeknek már el kellett hagyniuk otthonukat. A Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott azt kérte: csak halaszthatatlan ügyben menjenek az emberek a Szigetközbe.
Győrújfalunál délután megcsúszott a föld a gátfal egyik részén. Siklósi Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője közölte: a gát tetején egy teherautó borította le éppen a homokzsákokat, amikor a gát földje egy kicsit „lecsúszott”, szavai szerint ezt megsúvadásnak hívják. Hangsúlyozta, hogy mindez nem okoz semmilyen problémát.
Csütörtökön újabb mentőcsapatok indultak útnak, és újabb speciális eszközöket vetettek be a dunai árvíz elleni védekezésben. A központi rendeltetésű Hunor Hivatásos és a Huszár Önkéntes Katasztrófavédelmi Mentőszervezet is elindult a dunai árhullám által érintett térségbe. A tervek szerint a speciálisan kiképzett csoportok első állomása Szigetköz térsége lesz, a dunai árhullám itt éri el az országot.
Nosza Vilmos, a katonai operatív törzs ügyeletes parancsnoka elmondta: a Magyar Honvédség 3650 emberrel és mintegy 300 eszközzel dolgozik a dunai árvízi védekezésben. Több száz önkéntes tartalékos katonát és speciális eszközöket – köztük vízi járműveket, lánctalpasokat, pilóta nélküli járműveket – is bevetettek. Hozzátette: a honvédségnél rendelkeznek tartalékokkal, s szükség esetén a jelenlegi létszámon felül még mintegy 6 ezer embert be tudnak vonni a mentési munkálatokba.
Az ország több pontjáról 719 hivatásos tűzoltó érkezik csütörtök este a váci és a szentendrei tűzoltó-parancsnokságra, hogy segítse a Pest megyei legkritikusabb árvízvédelmi szakaszokon a munkát.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. szóvivőjének tájékoztatása szerint három település – Kisoroszi, Dömös és Pilismarót – országos közutakon megközelíthetetlen. Ezenfelül Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest megyében egyre több utat kell lezárni. Csütörtök este pedig már Bács-Kiskun megyében is lezártak egy mellékutat.
A Dunán Budapesten este 8 órakor 751 centiméteres vízállást mértek. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság legfrissebb adatai szerint Esztergomnál este 8-kor 7 méteres vízszintet mértek, Komáromnál 763 centiméter, Nagybajcsnál 859 centiméter volt a vízmagasság. A legfrissebb előrejelzés alapján Nagybajcsnál szombat reggelre, Komáromnál vasárnap reggelre, Esztergomnál pedig vasárnap estére várják a tetőzést. Budapesten várhatóan hétfőn napközben tetőzik a Duna.
Péntekre az egész ország területére elsőfokú figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat a várható felhőszakadás miatt.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat azt közölte: az árvízzel érintett településeken folyamatosan és szigorúan ellenőrzik az ivóvíz minőségét, továbbá figyelnek a szülés előtt álló kismamákra és a művesekezelésre szorulókra.
A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán úgy döntöttek, hogy az árvízi mentésben közreműködő hallgatók számára – igazolás bemutatásával – péntek és jövő szerda között biztosítják a vizsgahalasztás lehetőségét.
Az árhullám miatt 225 lakónak kell ideiglenesen elköltöznie Budapesten a XXII. kerületi Horgásztelepről – tájékoztatta az MTI-t Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Az érintettek közül tizenkilencen kértek segítséget az elhelyezésben, róluk a XXII. kerületi önkormányzat gondoskodik.
A Horgásztelep a Duna árterében épült hétvégi házas terület, ahol több család is életvitelszerűen él. Az övezet a hullámtérben helyezkedik el, ahol a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság segítségével a helyi lakosok önállóan építik ki azt a homokzsáktöltést, amellyel házaikat óvják a víz ellen.