A korábban 4,0-s magnitúdójúnak mért földrengés erejét az obszervatórium később 4,2-re pontosította. A 20.45 órakor észlelt földrengést a lakosság nagy területen, így Balassagyarmaton, Vácon, Esztergomban, Budapesten és Székesfehérváron is érzékelte.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közölte, Nógrád megyéből károkról is érkeztek bejelentések a katasztrófavédelem ügyeleteire. A balassagyarmati hivatásostűzoltó-parancsnokság egyik egysége már elindult felderíteni a károk mértékét, egyelőre házakon keletkezett kisebb repedésekről van információjuk. A katasztrófavédelem soron kívül ellenőrzi a földrengés által érintett térségben lévő védműveket és veszélyes üzemeket.
Balassagyarmat és Rétság térségéből folyamatosan érkeztek a hívások a katasztrófavédelmi igazgatósághoz, a lakosok jelezték a földrengést – mondta Angyal Eszter, az igazgatóság szóvivője. Magyarnándorból, Bánkról, Rétságról, Tolmácsról, Borsosberényből, Balassagyarmatról, Érsekvadkertről, Szügyből, Tereskéről, Drégelypalánkól, Nagyorosziból és Dejtárról érkeztek a hívások.
Szátokon egy régi parasztház fala megrepedt, a lakóknak el kellett hagyniuk az épületet, elhelyezésükről gondoskodni kell. A polgármester és egy statikus is a helyszínen van.
Az Érsekvadkerten élő Balla Mihály (Fidesz–KDNP), a térség országgyűlési képviselője: a földrengést követően érkezett haza. A beszámolók szerint az emberek azt érzékelték, hogy remegnek a házak, mozgott a fotel, kinyíltak a szekrényajtók, egy-két tárgy leesett a polcokról. A rengés fél-egy percig tartott, az emberek kiszaladtak az utcára – tette hozzá.
Mezőfi Zoltánt, Rétság fideszes polgármesterét intézkedés közben érte utol telefonon az MTI a rendőrkapitányságon. A polgármester azt mondta, károkról nem tud, a rengés után egy ideig nem volt telefonkapcsolatuk.